WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Akademia kociat","url":"\/akademia-kociat"},{"text":"Jak nauczyc kota korzystania z kuwety kit","url":"\/akademia-kociat\/jak-nauczyc-kota-korzystania-z-kuwety-kit"}]

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

article hero

Jeśli masz zamiar adoptować pierwszego kota, prawdopodobnie nie bardzo wiesz, jak nauczyć go korzystać z kuwety. Nie martw się na zapas! Kot z pewnością zaskoczy Cię tym, jak szybko zrozumie i zapamięta, że właśnie w tym miejscu powinien się załatwiać. Wystarczy tylko wybrać kuwetę, ustawić ją we właściwym miejscu, dobrać odpowiedni preparat chłonący (np. żwirek) i utrzymywać całość w czystości. Jak się w tym nie pogubić? Wyjaśniamy!

Wybór kuwety dla kota

Kuwety dzielimy na otwarte i zamknięte. Otwarta jest łatwiejsza do czyszczenia, zamkniętą wiele osób uważa za bardziej estetyczną, dodatkowo ma wbudowany filtr zapachowy, ale jest sporo droższa. Ważne, żeby kuweta dla małego kotka nie miała zbyt wysokich progów, które utrudniałyby mu swobodne korzystanie z niej.
 

Samoczyszcząca kuweta dla kota 

Co to właściwie znaczy? Producenci pod hasłem samoczyszcząca rozumieją dwa różne systemy. Starszy, prostszy i dużo tańszy to taki, w którym opiekun nie musi sam wybierać nieczystości – należy w odpowiedni sposób poruszyć kuwetą, by odprowadzić je do łatwej do opróżnienia szufladki. Najdroższe kuwety są w pełni zautomatyzowane – dzięki czujnikowi ruchu po wizycie kota uruchamiane są grabki, które zbierają nieczystości i odprowadzają je do zbiornika z filtrem. Można znaleźć nawet takie modele, które dają możliwość podłączenia do kanalizacji!
 

Jaki żwirek dla kota?

Żwirki dzielimy na zbrylające i niezbrylajace, a w zależności od tworzywa na: silikonowe i bentoninowe. Dostępne są również drewniane preparaty chłonne. Żwirek silikonowy dla kota jest wygodny i wydajny. Z kuwety od razu usuwamy tylko stałe odchody, a żwirek wchłonie mocz i zapach, więc wymieniamy go w całości, kiedy zrobi się żółty. Żwirek bentoninowy jest wyborem tańszym, ale jest cięższy, a kuwetę trzeba sprzątnąć za każdym razem, kiedy kot z niej skorzysta. Drewniane podłoże jest produktem naturalnym, wydajnym, dobrze pochłaniającym zapach. Jest jednak najdroższym wyborem. Tak naprawdę ostateczną decyzję o wyborze żwirku podejmuje kot, może bowiem odmówić korzystania z kuwety, jeśli nie podpasuje mu zakupiony przez nas preparat. Nie złość się, nie walcz z kotem (nie masz szans), spróbuj innego produktu i pokochaj kocią niezależność.

Do sprzątania kuwety warto zaopatrzyć się w łopatkę, będzie Ci dużo wygodniej. Utrzymanie kuwety w czystości jest bardzo ważne – kot jako bardzo czyste zwierzę nie będzie chciał skorzystać z takiej, w której są już odchody, a żwirek jest zbrylony. Dlatego, jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot, warto, by każdy z nich miał swoją kuwetę oraz jedną zapasową.
 

Gdzie ustawić kuwetę?

W większości domów kuwety znajdują się w łazience – to dobry wybór, ponieważ kot potrzebuje w takiej chwili ciszy, spokoju i prywatności. Możesz wybrać także inne pomieszczenie, które zapewni Twojemu mruczkowi odpowiednie warunki. Pamiętaj tylko, by nie ustawiać kuwety blisko miseczek – kot wyraźnie oddziela w swojej przestrzeni strefę jedzenia i strefę wypróżniania.
 

Czy kota trzeba uczyć korzystania z kuwety?

Higiena kotów leży w ich naturze, a zakopywanie odchodów jest u nich instynktowne, dlatego kuweta jest dla kota najwygodniejszym w domu miejscem na toaletę – oczywiście, jeśli znajduje się w odpowiednim miejscu i jest wypełniona czystym żwirkiem. Kocięta uczą się korzystania z toalety od matek, ale zmiana domu jest silnym stresem, dlatego po przeprowadzce należy pomóc kotu przystosować się do jego nowej łazienki. W tym celu wkładajmy często kotka do kuwety, zwłaszcza po przebudzeniu i po posiłkach oraz zawsze, gdy zaobserwujemy, że kotek szuka spokojnego miejsca do załatwienia się. Wstawiając kotka do kuwety, można poruszać żwirkiem, co ułatwi mu – tak jak przy matce – nauczenie się właściwego zachowania. Jeśli kociak załatwi się do kuwety, powinniśmy nagrodzić go pieszczotami lub przysmakiem. Pamiętajmy jednak, żeby nie karmić kota w kuwecie, bo nie będzie chciał się do niej załatwiać. Jeżeli zwierzę załatwi się poza kuwetę, nie wolno go karać. Można natomiast zebrać nieczystości i włożyć malucha do kuwety, tak by zrozumiał, do czego jest przeznaczona.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records