WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Akademia kociat","url":"\/akademia-kociat"},{"text":"Zrozumiec kota przewodnik","url":"\/akademia-kociat\/zrozumiec-kota-przewodnik"}]

Zrozumieć kota – przewodnik

article hero

Kocia mimika nie powie Ci wszystkiego o nastroju zwierzęcia. By prawidłowo rozszyfrować pupila, należy wziąć pod uwagę mowę jego całego ciała. Chcesz wiedzieć, jak wygląda szczęśliwy kot, kiedy kot jest zdenerwowany, jakie sytuacje go stresują i dlaczego kot ugniata łapkami? Przeczytaj.

 

Wszystko o kotach i ich zachowaniach

Zachowania kotów, wbrew pozorom, nie są trudne do rozszyfrowania. Okazują swoje emocje i nastrój za pomocą małych gestów i postawą całego ciała, dlatego warto poznać koci język ciała, by jak najlepiej zrozumieć swojego kota. Jeśli chcesz dobrze rozpoznać nastrój pupila, musisz oceniać całe ciało, a nie tylko wygląd uszu czy ustawienie ogona.
 

Drapanie (kopanie) podłogi obok miski

Niektóre zachowania kota mogą wydawać się dziwne, ale są naturalne i na pewno nie powinny Cię niepokoić. Chodzi na przykład o drapanie podłogi obok miski. Nie świadczy to o tym, że nie smakuje mu jedzenie. 

To jedno z instynktownych zachowań. Taki rytuał świadczy o tym, że kot znaczy teren wokół miski i daje sygnał, że to jedzenie należy do niego. Co ciekawe, takie zachowanie kota obserwuje się często także w mieszkaniach, w których jest tylko jeden kot i nie ma innych zwierząt.
 

Dlaczego kot mruży oczy?

Kot, który patrzy na Ciebie i często mruży oczy, nie jest wcale zmęczony, ani nie ma najprawdopodobniej problemów z widzeniem. Okazuje Ci w ten sposób swoje zadowolenie. To gest mówiący o tym, że obdarza Cię zaufaniem i dobrze czuje się w Twoim towarzystwie. Jeśli chcesz odpowiedzieć mu tym samym, zmruż też powoli oczy, patrząc w jego kierunku.
 

Po czym poznać, że kot jest szczęśliwy?

Najbardziej popularne oznaki zadowolenia u kota to mruczenie, ocieranie się pyszczkiem o nogi i ugniatanie łapkami różnych powierzchni. Każdy kot inaczej okazuje swoje zadowolenie. Wynika to z różnych potrzeb zwierząt. Niektóre nie lubią nadmiernych pieszczot z człowiekiem, dlatego nie przyjdą do Ciebie na kolana i nie będą mruczeć w Twoim towarzystwie. Raczej zachowają dystans i spędzą z Tobą wieczór na drugim końcu kanapy – nie ma w tym nic złego. Nie oznacza to wcale, że Cię nie lubią. Mają po prostu inne potrzeby i nie są typem pieszczocha. 

Kluczem do tego, by kot był szczęśliwy, jest poznanie i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Nie chodzi tylko o to, że kot nie może być głodny, ale też o jego inne podstawowe wymagania behawioralne. Każde zwierzę jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, jednak podstawowe potrzeby behawioralne są uniwersalne dla wszystkich mruczków. Należą do nich: poczucie bezpieczeństwa, dostęp do pokarmu i wody, możliwość drapania, realizacji instynktu łowieckiego, aktywność fizyczna, odpowiednia przestrzeń do życia.
 

Dlaczego koty lubią pudełka?

Koty uwielbiają się chować. Wystarczy położyć karton po butach na podłodze, by po chwili znalazł się w nim zaintrygowany pupil. Co ciekawe, koty wolą mniejsze pudełka od tych dużych, ponieważ najprawdopodobniej czują się w nich bezpieczniej. Wykorzystaj stare kartony i pozwól pupilowi się w nich chować, jeśli to sprawia mu przyjemność.

 

Zachowania kotów domowych – co oznaczają?


Dotykanie się noskami

To najczęstszy sposób komunikacji między kotami, które się znają. Kot, który dotyka nosem drugiego, sprawdza w ten sposób jego zapach i kontroluje, gdzie ten był. Kot może też w ten sposób witać się z Tobą. 
 

Ocieranie się

Jeśli kotek ociera się o Ciebie głową i pyszczkiem, oznacza to, że cieszy się na Twój widok i sprawdza (za pomocą węchu), gdzie byłeś. Na kocim pyszczku znajdują się gruczoły zapachowe. Kot, ocierając się o Ciebie, chce Ci też przekazać swój zapach.

Niektóre koty mogą ocierać się o Ciebie tylnymi częściami ciała. Oznacza to zazwyczaj zdenerwowanie lub frustrację zwierzęcia, dlatego lepiej zejdź mu z pola widzenia i nie zaczepiaj go.
 

Ugniatanie łapkami

Polega na rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu palców przednich łapek. Podczas zaciskania koty często wystawiają pazury. Nie robią tego jednak specjalnie, nie chcą Cię skrzywdzić. To gest, który instynktownie wykonują kocięta podczas ssania mleka matki. Pobudzają tym sposobem gruczoł mlekowy. Dzięki temu mleko efektywniej spływa do ujścia przewodów wyprowadzających, czyli do sutków, a dodatkowo pobudza to organizm kotki do zwiększonej produkcji mleka.

Takie zachowanie możesz zaobserwować też u dorosłych kotów. Jeśli zwierzę podczas pieszczot zaczyna ugniatać Twoje udo, sweter lub wykonuje ten gest w powietrzu, oznacza to, że jest bardzo szczęśliwe i zrelaksowane.
 

Sposób ułożenia uszu

Możesz także odczytać nastrój kota, obserwując jego uszy:

  • kot zrelaksowany

Trzyma uszy lekko rozchylone na boki. Porusza nimi w niewielkim stopniu, jeśli w najbliższym otoczeniu są słyszalne różnorodne dźwięki z różnych stron. Nie kładzie ich po sobie, nie rusza nimi nadmiernie ani gwałtownie.

  • kot zainteresowany/ zaalarmowany

Ma uszy postawione prostopadle do głowy (zwrócone do przodu) i dodatkowo wysunięte do przodu. Oznacza to, że jest czujny i bacznie nasłuchuje otoczenie. 

  • kot zdenerwowany

Rusza uszami, by zbadać terytorium i upewnić się, czy na pewno jest bezpieczny i czy nic mu nie zagraża. Może mieć wówczas rozchylone uszy na boki ciała.

  • kot wściekły/ gotowy do ataku

Kładzie uszy po sobie, do pozycji poziomej. Ostrzega w ten sposób, by się do niego nie zbliżać. Tak ustawione uszy świadczą najczęściej o tym, że kot odczuwa silny strach. 

Przeczytaj też artykuł o opiece nad kotem.
 

Sposób ułożenia ogona

Możesz też odczytać nastrój kota, obserwując położenie jego ogona:

  • kot zadowolony

Ogon podniesiony ku górze, gładko i lekko opada w dół.

  • kot zdenerwowany

Jego ogon może wówczas być najeżony i skierowany ku górze, szybko uderzać po podłogę lub wolno się poruszać.

Pamiętaj, że odczytując nastrój kota, należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ogona czy sposób ułożenia uszu, ale całą postawę zwierzęcia, np. kot z luźno opadającym ogonem z zakrzywioną końcówką i przymrużonymi oczami jest najprawdopodobniej szczęśliwy i zadowolony.

 

Dźwięki kotów – co oznaczają?

  • miauczenie

To najbardziej charakterystyczny dźwięk, który wydają koty. Kocięta komunikują się w ten sposób ze swoją mamą, natomiast dorosłe koty miauczą, gdy chcą porozumieć się z człowiekiem. Można wyróżnić kilka rodzajów miauczenia. 

Krótkie miauknięcia usłyszysz często od kotka, który chce Ci okazać radość z Twojego powrotu do domu po dłuższej nieobecności. W ten sposób koty skarżą się także na pustą miskę na jedzenie. Jest to też zaproszenie do wspólnej zabawy.

Dłuższe miauczenie może świadczyć o rozgniewaniu lub bólu. Koniecznie obserwuj wówczas pupila i reaguj, jeśli pojawią się dodatkowe objawy, np. ospałość, utrata apetytu i posmutnienie. Kotka należy wtedy jak najszybciej zabrać do przychodni weterynaryjnej na wizytę.
 

  • mruczenie

To najprzyjemniejszy dźwięk, który opiekun może usłyszeć. Kot informuje wówczas wszystkich, że jest szczęśliwy i jest mu dobrze. Wiele kotków mruczy podczas pieszczot z opiekunem lub podczas jedzenia. Mruczą już najmłodsze kocięta podczas picia mleka matki.

Mruczenie jednak nie zawsze świadczy o tym, że kot jest szczęśliwy. Taki dźwięk może pojawiać się w sytuacjach, gdy kotek czuje się zestresowany lub jest chory. Niektórzy uważają, że mruczenie jest wówczas sygnałem samouspokajającym. 

Kluczem do rozróżnienia, czy mruczenie u kota oznacza zrelaksowanie lub wręcz przeciwnie – stres, jest przyjrzenie się kociej postawie. Jeśli pupil ma położone uszy i podkuloną sylwetkę, najprawdopodobniej czuje się niepewnie.

  • trajkotanie

To gwiżdżąco-ćwierkający dźwięk, który kot wydobywa z siebie, gdy widzi ruszającego się ptaka za oknem. Jest wówczas niezwykle skupiony, prawie w bezruchu. Ruszają się tylko jego wąsy czuciowe (wibrysy) oraz oczy, które śledzą ptaka.

  • trelowanie

Dźwięk, który jest na granicy mruczenia i miauczenia to najbardziej czuła forma powitania. W taki sposób kotka komunikuje się też ze swoim potomstwem.

  • warczenie

Wbrew pozorom, nie tylko psy potrafią warczeć. Koty też są w tym świetne. To sygnał ostrzegawczy, jaki kot wysyła do zwierzęcia, by go ostrzec, że jest gotowy do ataku lub obrony. Kot bacznie obserwuje wówczas swojego przeciwnika i analizuje sytuację. Jeśli jego ostrzeżenie nie poskutkowało, może zaatakować.

  • syczenie

To drugi, po warczeniu, dźwięk ostrzegawczy. Kot wydaje go z siebie, gdy czuje się zagrożony i traci już cierpliwość. Dodatkowo przybiera postawę odstraszającą przeciwnika – wygina łukowato grzbiet, najeża futro, w tym także to na ogonie i ma postawione uszy. Dzięki temu wygląda na większego, niż jest w rzeczywistości, więc stanowi potencjalnie większe zagrożenie dla przeciwnika.

  • szmeranie

To dźwięk, który łączy mruczenie, warczenie i miauczenie. Wbrew pozorom, nie jest to dźwięk negatywny. Kot może wyrażać w ten sposób wdzięczność domownikom. Sygnalizuje, że jest szczęśliwy. Szmeranie może przeplatać się z innymi dźwiękami, np. z mruczeniem.

 

Oznaki złego samopoczucia u kota

  • rezygnacja z używania kuwety

Powodów takiego zachowania może być wiele. Kot może po prostu odmawiać korzystania ze żwirku w kuwecie, gdyż jest brudny. Dlatego warto sprzątać kuwetę codziennie lub nawet kilka razy dziennie i myć ją dokładnie raz w tygodniu. Jeśli masz dwa koty w domu, powinieneś mieć też przynajmniej dwie kuwety w mieszkaniu. Ta sama zasada tyczy się większej liczby kotów. Jedna kuweta powinna przypadać na jednego kota. Warto mieć także jedną dodatkową kuwetę, czyli np. mając trzy koty w domu, dobrze jest mieć cztery kuwety ze żwirkiem.

Przyczyną może być także złe samopoczucie, frustracja i stres związany z remontem mieszkania, pojawieniem się nowego członka rodziny czy utratą opiekuna. W taki sposób zwierzęta manifestują też po prostu niezaspokojenie swoich podstawowych potrzeb.

Czasem możemy odnieść wrażenie, że kot nie używa kuwety, gdy ma problem w wypróżnieniem lub oddawaniem moczu. Takie sytuacje powinny od razu zaniepokoić domowników. Należy wtedy od razu zabrać kota do lekarza weterynarii. Specjalista zbada przewód pokarmowy i układ moczowy oraz ustali możliwą przyczynę tego problemu.

  • ciągłe ukrywanie się

Koty uwielbiają różnego rodzaju kryjówki. Instynktownie czują się w nich bezpiecznie, dlatego mogą zaszyć się na kilka godzin, by po prostu móc sobie spokojnie odpocząć. Jeśli jednak kot znika coraz częściej, jest smutny, ma zmniejszony apetyt lub mniejszą potrzebę zabawy niż zazwyczaj, należy mu się bacznie przyglądać.

Kot może ukrywać się, ponieważ czuje się we wspólnej przestrzeni niepewny. Przyczyną może być zwykła zmiana wystroju mieszkania, pojawienie się nowego zwierzęcia w domu lub niemowlęcia. Powodem takiego zachowania może być także choroba. Koty, które źle się czują i coś je boli, instynktownie chowają się, by móc odpocząć w ciszy i nabrać sił życiowych. Obserwuj zwierzę i jeśli sytuacja się nie poprawi w ciągu dwóch dni, idź z pupilem do przychodni weterynaryjnej na wizytę u specjalisty.

  • wzmożone znaczenie terenu

Dotyczy to nie tylko niekastrowanych kocurów, ale także tych kastrowanych. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego, jeśli w mieszkaniu pojawi się nowy pupil lub nowe meble, mogą poczuć się zagrożone. Kot może wówczas znaczyć teren moczem, co w jego rozumowaniu oznacza „zajęcie” danej przestrzeni.

  • nadmierne mycie się kota

Kocia toaleta zajmuje kotom sporo czasu w ciągu dnia. To bardzo czyste zwierzęta. Niektóre z nich mogą jednak myć się zbyt intensywnie, co wcale nie musi świadczyć o tym, że są czyściochami.

Koty, liżąc swoje futro, próbują poradzić sobie ze stresem. Jest to ich sposób na pokonanie niepokojącej lub frustrującej sytuacji. Zwiększona intensywność pielęgnacji u kota może świadczyć o wysokim poziomie stresu.

Nadmierne mycie może być jednak objawem choroby lub inwazji pasożytów. Wiele kotów wylizuje sobie łapki czy brzuch, ponieważ odczuwa silny świąd lub ból. Jeśli w wylizywanych miejscach pojawiają się wyłysienia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, by ustalić przyczynę takiego zachowania.

  • drapanie mebli

Każdemu kotu może się zdarzyć zniszczenie jakiegoś mebla. Nie robi tego jednak specjalnie. Koty instynktownie czują, że muszą sobie ostrzyć pazury, dlatego jeśli w mieszkaniu nie znajdują się atrakcyjne drapaki i pupil nie ma przycinanych pazurów, skupi się na Twoich rzeczach.

Jeśli kot, który nigdy niczego nie niszczył, zaczyna z dnia na dzień dewastować otoczenie, może to świadczyć o niezaspokojeniu jego podstawowych potrzeb i dużym poziomie stresu.
 

  • nagłe ataki

Drapanie czy podgryzanie opiekuna na pewno nie są przejawem złośliwości. Koty mogą okazywać w ten sposób frustrację lub ból. Być może dotknąłeś właśnie miejsca, w którym kot odczuwa ból lub po prostu jesteś zbyt nachalny z pieszczotami, których pupil już nie potrzebuje. Obserwuj swojego kota i spróbuj go zrozumieć, ale nigdy nie karz.

  • zmiana apetytu

Koty, które odczuwają silny stres lub ból, mają zazwyczaj zmniejszony apetyt lub w ogóle nie chcą spożywać pokarmu. Jeśli kot odmawia spożywania pokarmu dłużej niż dzień lub je bardzo małe porcje przez dłuższy czas, należy koniecznie udać się z nim do lekarza weterynarii na wizytę.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records