COVID-19 a Twój Pupil – Pytania i odpowiedzi

Czy moje zwierzę może złapać koronawirusa?

Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą zarazić się ludzką odmianą wirusa powodującego COVID-19, ani dowodów na to, że same mogą być źródłem infekcji dla ludzi. Koronawirusy są zwykle specyficzne dla danego gatunku zwierzęcia, np. psy i koty mają swoje własne wersje wirusa i nie są podatne na zakażenie ludzkimi wirusami.

Czy zalecacie zakładanie zwierzęciu maski?

Nie ma naukowych dowodów na to, że maski chronią zwierzęta domowe przed chorobami zakaźnymi lub zanieczyszczeniami powietrza. Pyski zwierząt domowych różnią się dużo bardziej niż twarze ludzi, więc jest mało prawdopodobne, by maska przeznaczona dla człowieka pasowała na psa lub kota. Ponadto nie jesteśmy w stanie wyjaśnić zwierzęciu, dlaczego nakładamy mu coś, co może budzić jego strach.

Czy istnieje ryzyko, że moje zwierzę może zakazić się koronawirusem z jedzenia?

Należy pamiętać, że obecna epidemia koronawirusa nie stanowi żadnego bezpośredniego ryzyka dla bezpieczeństwa żywności przeznaczonej dla ludzi lub zwierząt domowych. Warunki przetwarzania podczas produkcji naszych karm są wystarczające do to tego, aby zniszczyć wirusa. Jednocześnie- jak zawsze przed i po kontakcie ze zwierzętami- zalecamy przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Jaki jest najlepszy sposób na ochronę mojego zwierzęcia przed koronawirusem?

Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą zarazić się ludzką odmianą wirusa powodującego COVID-19, ani dowodów na to, że same mogą być źródłem infekcji dla ludzi. Zalecamy:
- dokładne mycie rąk
- trzymanie zwierząt domowych z dala od osób zakażonych
- odizolowanie zwierząt domowych, jeśli przebywały w pobliżu osób zakażonych

Czy miejsca, z których pozyskiwane są składniki karmy, są bezpieczne dla zwierząt?

Pozyskujemy składniki z wielu regionów świata i korzystamy wyłącznie ze składników najwyższej jakości, które spełniają wymogi lokalnego prawa, jak również nasze własne wysokie standardy. Warunki przetwarzania podczas wytwarzania naszych produktów są wystarczające do to tego, aby zniszczyć wirusa.

Czy jest ryzyko, że zabraknie karmy?

Widzimy zwiększone zapotrzebowanie na nasze produkty i dlatego ściśle współpracujemy z zespołami produkcyjnymi nad zwiększeniem produkcji, aby zapewnić ciągłe dostawy karmy.

Nie mogę kupić karmy, którą zwykle kupuję. Czy będzie w porządku, jeśli zmienię karmę mojemu zwierzęciu?

Tak. Idealnym rozwiązaniem jest wybór podobnej karmy (suchej lub mokrej) i stopniowe wprowadzanie niewielkich ilości nowej karmy przez okres tygodnia, aby nagła zmiana diety nie spowodowała dolegliwości żołądkowo- jelitowych u zwierzęcia.

Czy powinienem/powinnam nadal wyprowadzać psa na zewnątrz?

Tak – należy wyprowadzać psa na spacer na smyczy, najlepiej ograniczając jego interakcję z innymi ludźmi lub zwierzętami.

Czy należy zajmować się psem, jeśli samemu jest się chorym?

Jeśli to możliwe, należy poprosić innego członka gospodarstwa domowego o opiekę nad zwierzęciem w trakcie własnej choroby. Jeśli musisz opiekować się zwierzęciem lub przebywać w pobliżu zwierząt w trakcie własnej choroby, załóż maskę na twarz oraz umyj ręce przed i po kontakcie ze zwierzęciem.

Zgoda na pliki cookies