Dlaczego mój kot ma matową sierść lub koci łupież?

Skóra i sierść lub okrywa włosowa kota jest odżywiana od wewnątrz, a więc najważniejsze, co możesz zrobić, to podawać mu [link] kompletną i zbilansowaną karmę dla kota [wstawić link do artykułu „Jaka dieta jest zdrowa dla kotów?”], wzbogaconą o wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zachowania zdrowego wyglądu.

Oto lista rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji skóry i sierści kota:

 • Czy na ciele Twojego kota są: łyse placki, czerwone plamy, stany zapalne, owrzodzenia, skołtunione futro, wilgotne miejsca na skórze, strupki, krwawiące punkty, a może swędzi go skóra? Jeśli tak, to należy zabrać pupila do lekarza weterynarii, żeby przepisał odpowiednie leki.
   
 • Niektóre koty mogą być uczulone na kocie pasożyty, w tym na ugryzienia kocich pcheł. Po zakończeniu leczenia można im zapobiegać poprzez regularne stosowanie preparatów na pchły dla kota.
   
 • Wskazane jest również regularne przeprowadzanie odrobaczania kota, ponieważ pasożyty wewnętrzne mogą utrudniać mu wchłanianie wszystkich składników odżywczych z karmy.
   
 • Pielęgnacja kota – futrzaki uwielbiają być pielęgnowane, a regularne szczotkowanie jest dla nich wielką przyjemnością. Dzięki temu ich sierść będzie czysta i w dobrej kondycji, bez kołtunów, co jest szczególnie ważne dla ras kotów długowłosych.
   
 • Uważaj na masę ciała kota - jeśli zwierzę [link] ma nadwagę[wstawić link do artykułu „Jak mogę stwierdzić, czy mój kot ma nadwagę?”], wystąpią trudności z pielęgnacją sierści na całym ciele podczas codziennego mycia, a to może prowadzić do kociego łupieżu.
   
 • W normalnych warunkach kąpanie kota nie jest potrzebne, ponieważ większość pupili tego nie znosi!
   
 • Kocie pazury ścierają się naturalnie i nie powinno się ich przycinać. Ważne jest, aby koty zachowywały ostre, długie pazury, ponieważ używają ich w codziennych czynnościach np. wspinaczce. Jeśli martwisz się o pazury swojego kota, zabierz go do lekarza weterynarii, aby uzyskać poradę w kwestii obcinania pazurów u kota.
Poprzedni artykuł Następy artykuł
X
X

To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.