WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy, by nasz czworonożny przyjaciel był zdrowy i energiczny. Pomaga ona utrzymać prawidłowe funkcje organizmu pupila, by jak najdłużej cieszył się dobrym samopoczuciem.

 

Czym karmić kota? Oto jest pytanie

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy, by nasz czworonożny przyjaciel był zdrowy i energiczny. Pomaga ona utrzymać prawidłowe funkcje organizmu pupila, by jak najdłużej cieszył się dobrym samopoczuciem. To niezwykle ważne, gdyż wiele chorób może być bezpośrednio związanych z nieprawidłowym żywieniem np. otyłość. Każdy opiekun kota powinien wiedzieć, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze jego ulubieńca nie jest takie same przez całe życie zwierzęcia. Dowiedz się, jak, kiedy i czym karmić kota, a także jakich pokarmów należy unikać.

Spis treści:

  1. Czym karmić kota? Podstawowe zasady
  2. Czym karmić małego kotka?
  3. Jak żywić kota – czy można podawać domowe jedzenie?
  4. Odżywianie kota – ile razy dziennie karmić?
  5. Co powinien jeść kot – karmę mokrą czy suchą?
  6. Jakich pokarmów unikać w odżywianiu kota?

 

Czym karmić kota? Podstawowe zasady

Optymalne odżywianie kota pozwala zachować mu zdrowie, energię, a także odpowiedni stan sierści czy pazurów. Zwierzęta te są drapieżnikami o specyficznych potrzebach żywieniowych. Ich organizmy przystosowane są do diety bogatej w białko i tłuszcz zwierzęcy, ponieważ koty z natury są bezwzględnymi mięsożercami. Ich wymagania żywieniowe są uzależnione od wielu czynników, przede wszystkim wieku, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu fizjologicznego. Jak prawidłowo dbać o jadłospis swojego czworonoga?

Kompletna i zbilansowana dieta kota powinna dostarczać m.in.odpowiednich ilości witaminy A (w formie retinolu), tauryny, a także kwasu arachidonowego. Tauryna i arginina są aminokwasami, czyli składowymi białek. Są one niezbędne dla zdrowia czworonoga, a jednocześnie muszą być dostarczane z pożywieniem, ponieważ koci organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Niedobór tauryny może powodować problemy z trawieniem czy sercem. Podobnie jest z argininą, która pełni w organizmie zwierzęcia równie ważne funkcje. Psy mają inne wymagania pokarmowe, niż koty – zawartość wymienionych aminokwasów w ich diecie może być zdecydowanie mniejsza. To właśnie jeden z kluczowych powodów, dla których niewskazane jest podawanie pupilom różnych gatunków tego samego pożywienia. Dieta mruczka powinna być oparta na pełnoporcjowej karmie gotowej, skomponowanej z uwzględnieniem jego potrzeb.

Jedną z podstawowych zasad w kwestii tego, jak żywić kota, jest wybór odpowiedniej karmy i sposób jej serwowania. Suchy pokarm ma znacznie większą trwałość niż mokry. Kocie jedzenie w puszkach i saszetkach, powinno zostać spożyte w ciągu 48 godzin po otwarciu opakowania. Należy je w tym czasie przechowywać w lodówce (o ile producent nie zaleca inaczej). Sucha karma dla kota jest znacznie łatwiejsza w przechowywaniu. Zwykle ma długi termin ważności, jednak może ulec zepsuciu, jeżeli zostawimy ją na wolnym powietrzu na dłuższy czas. 

Jeśli zastanawiasz się co powinien jeść kot, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby pokarm był kompletny i zbilansowany. Takie właściwości mają gotowe karmy pełnoporcjowe. Kupując pokarm dla naszego pupila, powinniśmy stawiać przede wszystkim na wysoką jakość, na którą składa się wiele czynników takich jak m.in. wartość odżywcza, strawność, smakowitość. Odżywianie kota jest obszernym i skomplikowanym tematem, dlatego warto podejść do niego odpowiedzialnie.

 

Czym karmić małego kotka?

Od chwili narodzin do około trzeciego/czwartego tygodnia menu kociąt składa się tylko i wyłącznie z mleka matki. Jeśli jest to niemożliwe, to należy podawać im specjalne preparaty mlekozastępcze. 

Kocięta mają naprawdę niewielkie żołądki, w pierwszych trzech tygodniach są w stanie przyjąć jednorazowo kilkanaście mililitrów jedzenia. Taką ilość pokarmu podaje się zgodnie z instrukcją na etykiecie preparatu mlekozastępczego – od kilku do nawet kilkunastu razy na dobę. Po około 3-4 tygodniach wprowadza się do diety mruczka pokarm stały, czyli karmy mokre, a następnie suche jedzenie przeznaczone dla kociąt. Zaczyna się od jego niewielkich ilości, stopniowo je zwiększając. Zazwyczaj po ośmiu tygodniach kot może już jeść jedynie pokarm stały.

Co jedzą małe kotki? Po odstawieniu mleka podaje się im mokry pokarm rozdrobniony widelcem na papkę. Kotek musi stopniowo przyzwyczajać się do twardszej karmy. Najlepszą opcją jest podawanie 4-6 posiłków dziennie o stałych porach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju propozycje, stworzone właśnie dla kociąt. To właśnie jedzenie podawane w pierwszych miesiącach życia ma największy wpływ na rozwój kotka i jego późniejszy stan zdrowia, warto więc postawić na zbilansowaną dietę, która pozwoli zachować witalność.

Jeśli nie wiesz czym karmić małego kotka, przede wszystkim zwróć uwagę na pokarmy typu “junior”. Białko w karmie powinno być starannie wyselekcjonowane i charakteryzować się wysoką przyswajalnością. Niezwykle ważne jest, by dieta kociąt i dorosłych kotów była urozmaicona – posiłki powinny różnić się pod względem smaku i konsystencji (ale nie składu!) Mruczki instynktownie dążą do tego typu zmian w swoim jadłospisie.

 

Jak żywić kota – czy można podawać domowe jedzenie?

Koty nie powinny jeść produktów, które są przeznaczone dla ludzi. W szczególności nie możemy podawać pupilowi pokarmów smażonych i zawierających toksyczne dla kotów składniki np. cebulę czy awokado. Nie zaleca się także gotowania posiłków specjalnie dla kota- w takim menu bardzo łatwo o nadmiary lub niedobory substancji odżywczych. Przygotowywanie domowych posiłków jest czasochłonne i wymaga od nas dużej wiedzy dotyczącej produktów spożywczych, które koty mogą jeść, a których nie. Zwierzę powinno spożywać pokarm bogaty w określone witaminy i minerały dla kota istotne - ludzkie jedzenie nie zapewni mu optymalnych ilości tych składników odżywczych.

 

Odżywianie kota – ile razy dziennie karmić?

Podstawową zasadą żywienia czworonoga jest właściwe porcjowanie pokarmu. Koci żołądek jest niewielki, ciężko jest więc mu strawić duże ilości jedzenia. Stałe dosypywanie pokarmu do miski to także szybka i prosta droga do otyłości. Jeśli więc zastanawiasz się czym karmić kota, zwróć uwagę nie tylko na sam pokarm, ale także częstotliwość jego podawania. 

Jeśli nie wiesz jak żywić kota oraz jakie ilości karmy mu podawać - zerknij na etykietę pokarmu. Na opakowaniu zawsze widnieje informacja o tym, ile gram w ciągu całego dnia powinien jeść kot w danym wieku i o konkretnej masie ciała. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, należy podawać zwierzęciu mokry i suchy pokarm, w proporcjach 90% na 10% pod względem masy produktów. To właśnie mokry pokarm powinien stanowić podstawę diety kota.

 

Co powinien jeść kot – karmę mokrą czy suchą?

Na rynku dostępne są karmy mokre i suche. Zastanawiając się czym karmić kota, należy wiedzieć, iż optymalnym rozwiązaniem jest podawanie mu obu tych rodzajów pożywienia. Mokra karma powinna być podstawowym elementem diety mruczka - dzięki dużej zawartości (około 80%) wody, pomaga uniknąć odwodnienia i ma pozytywny wpływ na drogi moczowe czworonoga. Jednocześnie jest około 4-krotnie mniej kaloryczna od karmy suchej, a przy tym bardzo smakowita.  Z kolei suche jedzenie, dzięki swojej teksturze, sprzyja utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, redukując płytkę bakteryjną podczas gryzienia. W jaki sposób praktycznie łączyć w diecie oba rodzaje karm? Optymalnie jest podawać porcję mokrego pożywienia na śniadanie i na kolację, a wyliczoną dawkę suchej karmy nasypać do miseczki wychodząc rano do pracy i wieczorem, przed położeniem się spać. Suma kalorii z wszystkich posiłków powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię danego osobnika.

Należy pamiętać o tym, by kot miał stały dostęp do świeżej, czystej wody. Zazwyczaj koty piją wodę dość niechętnie, co szybko może doprowadzić do odwodnienia. Ważne jest więc, by była ona świeża i podana w odpowiedni dla kota sposób. Mruczki oczekują, że miseczka z wodą będzie oddalona od tej z pokarmem o co najmniej pół metra, a oba naczynia znajdą się z dala od kuwety. Dodatkowo koty uwielbiają wodę w ruchu, zatem jeśli zauważysz, że Twój pupil jest pod tym względem szczególnie wymagający, możesz podarować mu specjalną miskę- fontannę.

 

Jakich pokarmów unikać w odżywianiu kota?

Prawidłowe odżywianie kota to nie tylko odpowiednio dobrana karma, ale także wykluczenie z diety szkodliwych pokarmów. Mówiąc o szkodliwych pokarmach, mamy na myśli przede wszystkim to, co sami jemy na co dzień. Naturalne jest, iż chcemy by nasz kot dzielił z nami wszystkie domowe przyjemności, jednakże jego dieta powinna wyglądać zupełnie inaczej niż nasza. Każdy opiekun kota powinien wiedzieć, że np. cebula jest trująca dla czworonoga. Zawiera w swoim składzie związki siarki, które niszczą czerwone ciałka krwi. Nie ma tutaj znaczenia postać cebuli - zarówno ugotowana, smażona, sproszkowana, surowa, jak i suszona jest szkodliwa. Spożycie cebuli przez kota powoduje wymioty, biegunkę, a czasem nawet niedokrwistość i niewydolność nerek.

Istnieją grupy produktów, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać kotu. Należą do nich przede wszystkim:

  • czosnek, cebula – mogą prowadzić do niewydolności nerek;
  • kakao i czekolada-  w szczególności szkodliwa dla kota jest gorzka czekolada (dawka śmiertelna to ok. 400 g tego produktu). W nasionach kakaowca występują alkaloidy roślinne: kofeina, teobromina oraz teofilina. Teobromina działa podobnie jak kofeina - przyspiesza pracę serca i zwęża naczynia krwionośne, co z łatwością może wywołać u kota niepożądane skutki, prowadzące nawet do śmierci;
  • ksylitol- w niskich dawkach prowadzi do hipoglikemii, w wysokich uszkadza wątrobę;
  • alkohol – może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i mózgu mruczka;
  • niektóre ryby – należy zrezygnować z ryb surowych, wędzonych, mrożonych, a także tych z puszek i konserw;
  • owoce pestkowe;
  • roślinny strączkowe- powodują wzdęcia i zaburzenia pracy układu trawiennego;
  • mleko- zawiera niestrawną dla kotów laktozę oraz kazeinę (białko mleka).


W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowego żywienia kota, warto zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza weterynarii.