WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Dlaczego kot boi sie ogorka czy istnieje logiczne wytlumaczenie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/dlaczego-kot-boi-sie-ogorka-czy-istnieje-logiczne-wytlumaczenie"}]

Dlaczego kot boi się ogórka - czy istnieje logiczne wytłumaczenie?

Adult-landing_0.jpg

 

Od pewnego czasu w internecie obejrzeć można mnóstwo filmików, przedstawiających koty i ogórki. Wiele osób wyciągnęło na ich podstawie wniosek, że tak lubiane przez wszystkich czworonogi można łatwo przerazić tym zielonym warzywem. Czy jednak faktycznie kot boi się ogórka? Jak można wytłumaczyć kocią reakcję uwiecznioną na setkach filmików? 

SPIS TREŚCI:

  1. Koty i ogórki - o co chodzi z tymi filmikami?
  2. Czemu koty boją się ogórków? Odpowiedź znajdziemy u przodków
  3. Czy koty boją się ogórków, czy raczej nagłych zmian otoczenia?
  4. Koty, które boją się ogórków - jak interpretować ich zachowanie?

Koty i ogórki - o co chodzi z tymi filmikami?

Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z filmikami, o których mowa, wyjaśniamy, w czym rzecz. Opiekunowie kotów zamieszczają w internecie nagrania, na których uwieczniona jest reakcja kota na podłożony po cichu przez kogoś zielony ogórek. Najczęściej kot jest czymś mocno zaabsorbowany, np. jedzeniem lub higieną, gdy nagle zauważa zielone warzywo. Wtedy następuje jego gwałtowna reakcja, którą trudno uzasadnić inaczej, jak przerażeniem. Zwierzę podskakuje, nierzadko wydaje głośny dźwięk i ucieka. Przez wiele osób filmy te uważane są za zabawne, chociaż miłośnicy czworonogów mogliby z tym polemizować. Do tego tematu jeszcze wrócimy, na razie jednak skupimy się na odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie koty boją się ogórków?

Czemu koty boją się ogórków? Odpowiedź znajdziemy u przodków

Na pytanie, czy koty boją się ogórków, niekoniecznie musimy odpowiedzieć twierdząco. Koty boją się raczej tego, z czym ogórek im się kojarzy. Aby zrozumieć, co mają na myśli behawioryści opowiadający się za tą teorią, musimy cofnąć się do przeszłości. Nasze domowe koty, niezależnie od rasy, mają jednego przodka - jest nim kot nubijski, nazywany również żbikiem afrykańskim. Jak sama nazwa wskazuje, zwierzę to zamieszkuje Półwysep Arabski w Afryce. W regionie tym jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw czyhających na zwierzęta i ludzi są jadowite węże. Nic zatem dziwnego, że koty wykształciły zdolność do wyróżniania z otoczenia kształtów przypominających te gady, a ta praktyczna umiejętność została zapisana genetycznie. To od niej nierzadko zależy w dzikiej Afryce przeżycie, choć z perspektywy kota domowego faktycznie instynkt ten nie ma większego zastosowania. 

Nie należy również zapominać, że koty są zwierzętami drapieżnymi i ich instynktowną reakcją na węża wcale nie jest jedynie przerażenie. Na niektórych filmach widać, że czworonogi szybko przystępują do „kontrataku” na ogórka, rzucając się na niego. 

Behawioryści i lekarze weterynarii, którzy zainteresowali się tematem, uważają, że jest to jedna z dwóch najbardziej prawdopodobnych hipotez, dlaczego kot boi się ogórka. Jaka jest druga?

Czy koty boją się ogórków, czy raczej nagłych zmian otoczenia?

Próbując odpowiedzieć na pytanie, czy koty boją się ogórków, warto również wziąć pod uwagę fakt, że te zwierzęta drapieżne są niebywale wyczulone na różne zmiany w ich otoczeniu i nie lubią być zaskakiwane. A to właśnie zaskoczenie jest elementem wspólnym wszystkich wspomnianych filmików. Nieświadome niczego zwierzę zajmuje się jedzeniem, higieną lub wypoczynkiem, gdy opiekun kładzie obok niego ogórek tak, aby z początku znajdował się on poza zasięgiem wzroku kota. 

Gdy w ten sposób spojrzy się na te filmiki, łatwo zrozumieć, że reakcja kota jest zupełnie naturalna. Co więcej, bardzo zbliżona do ludzkiej! Gdy jesteśmy pogrążeni w myślach lub skupieni na pracy, nagły dźwięk dzwonka czy pojawienie się kogoś przy naszym biurku może wzbudzić w nas gwałtowną reakcję. 

W tym miejscu warto również wspomnieć o teoriach, które nie znajdują uznania w oczach specjalistów od zachowań zwierząt. Z pewnością powodem nagłej reakcji naszego ulubionego czworonoga na ogórka nie jest zapach zielonego warzywa. Koty są wrażliwe na niektóre zapachy, ale głównie chodzi o różnego rodzaju feromony wydzielane przez inne zwierzęta. Co więcej, dużo kotów nawet lubi podgryzać ogórki, chociaż nie zawierają one odżywczych dla nich substancji. 

Z pewnością kociej reakcji na ogórka nie można również nazywać irracjonalną. Warto pamiętać, że każde zachowanie zwierzęce ma uzasadnienie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest ono widoczne. Można przyjąć, że im bardziej zaskakująca jest reakcja zwierzęcia, tym większe prawdopodobieństwo, że uwarunkowana jest ona naturalnymi instynktami i były czasy, gdy reagowanie w ten sposób przedłużało trwanie gatunku. 

Koty, które boją się ogórków - jak interpretować ich zachowanie?

Obejrzenie kilku filmików o kotach, które się boją ogórków, nie pozostawia zbyt wiele pola do interpretacji. Zwierzęta te faktycznie są przerażone, a w następnej kolejności często rozdrażnione i agresywne. Wszystkie te reakcje są w zupełności naturalne w świecie zwierząt i mają swój cel. Tak silna reakcja stresowa ma powodować albo chęć ucieczki, albo decyzję o przystąpieniu do walki. Dzięki temu naturalnemu mechanizmowi możliwe jest przetrwanie w dzikich warunkach. 


Koty żyjące w naszych domach dysponują takimi samymi instynktami jak ich żyjący w środowisku naturalnym przodkowie. Objawiają się one np. polowaniem na zabawki dla kota, zwracaniem uwagi na drobne, pokryte puchem lub miękkim materiałem przedmioty, potrzebą chowania się w ciemnych i niewielkich miejscach. Manifestują się również w nagłej reakcji na wspomnianego ogórka. Podczas gdy zabawa z kotem jest czystą przyjemnością (również dla opiekuna) i zaspokaja podstawowe potrzeby behawioralne zwierzęcia, tak celowe przestraszanie go może być zabawne jedynie dla człowieka. Jako opiekunowie dążymy przecież do tego, aby naszym zwierzętom żyło się jak najlepiej i staramy się ograniczać oraz łagodzić bodźce, które mogą być dla kota nieprzyjemne, jak np. wizyta u lekarza weterynarii czy zabiegi medyczne. Nim zatem sprawdzisz, czy Twój kot boi się ogórka, zastanów się, biorąc pod uwagę powyższe informacje, czy chcesz narażać go na niepotrzebny stres.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records