Stosunkowo często możemy zauważyć, że kot delikatnie podgryza ręce opiekuna podczas zabawy z nim. Jeżeli zachowanie jest nagminne lub agresywne, trzeba natychmiast reagować, żeby nie przerodziło się w nawyk.
Stosunkowo często możemy zauważyć, że kot delikatnie podgryza ręce opiekuna podczas zabawy z nim. Jeżeli zachowanie jest nagminne lub agresywne, trzeba natychmiast reagować, żeby nie przerodziło się w nawyk. Istnieje wiele powodów, dla których kot gryzie właściciela. Znając przyczynę takiego zachowania, opiekun może znacznie szybciej zareagować. To pozwoli zmienić zachowanie zwierzęcia i oduczyć go gryzienia. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość oraz czujne obserwowanie reakcji pupila.
Spis treści:
Zachowanie kota, który atakuje bez konkretnego powodu opiekuna, to poważny problem. Zdarza się, że niespodziewanie pupil zaczyna gryźć także dzieci. Ostre pazury mogą boleśnie zadrapać, a zęby nawet przebić skórę, pozostawiając trudno i długo gojące się rany. Ze względu na niebezpieczne konsekwencje należy działać natychmiast. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, dlaczego koty gryzą i co konkretnie może być powodem takiego zachowania. Stosunkowo rzadko się zdarza, że mruczek jest agresywny bez powodu. Często problem leży w interpretowaniu reakcji kotów. Zazwyczaj gryzienie nie jest u nich wyrazem agresji, tylko mechanizmem obronnym.
W przypadku małych kociąt gryzienie często jest przejawem sympatii do człowieka. Koty delikatnie kąsają podczas zabawy, a także na powitanie. Nie każdy o tym wie, ale kocięta, a także zaprzyjaźnione dorosłe koty czasami witają się, łapiąc się zębami za głowy lub w okolicach brody. Robią to jednak delikatnie, nie jest to dla nich w żaden sposób szkodliwe czy niebezpieczne. Nie zawsze gryzienie jest więc wyrazem agresji czy złej woli pupila. Zdarza się, że przez delikatne podgryzanie kot okazuje sympatię wobec opiekuna. Podgryzanie szybko może jednak przerodzić się w większy problem. Jeżeli samodzielnie nie umiemy sobie z nim poradzić, warto się skonsultować z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Wspólnie z pewnością uda się wypracować metody, które oduczą kota takich reakcji.
Specjaliści przekonują, że istnieje wiele przyczyn, które trafnie tłumaczą, dlaczego kot gryzie. Oto najpopularniejsze:
Specjaliści podkreślają, że pierwszym i najważniejszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest dokładne ustalenie jego przyczyny. Koty to drapieżniki, których instynkt łowiecki jest silnie rozwinięty i nierozerwalnie związany z potrzebą drapania oraz gryzienia. Jeżeli te instynkty nie zostaną zaspokojone poprzez odpowiednie bodźcowanie, bardzo możliwe, że nasz pupil będzie poszukiwał alternatywnych sposobów rozładowywania napięcia. By tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w drapak dla kota, a także różne zabawki, dzięki którym możliwe będzie imitowanie polowania podczas zabawy. Szczególnie polecanymi gadżetami są:
Warto pamiętać, że mruczek może gryźć również wtedy, gdy odczuwa stres albo ból. W pierwszym przypadku należy zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Gdy podejrzewamy, że nasz pupil ma problemy natury zdrowotnej, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
Gdy już wiemy, dlaczego kot gryzie właściciela, istnieje bardzo duża szansa, że uda nam się oduczyć go takiego zachowania. Przy odpowiedniej ilości poświęconego czasu, cierpliwości i konsekwencji można zmienić nawyki powstałe podczas niewłaściwej socjalizacji pupila. Przede wszystkim należy natychmiast przerwać zabawę, jeżeli mały kot gryzie lub zaczyna podgryzać opiekuna. Najlepiej odwrócić się i zignorować pupila, nie zwracając na niego uwagi do momentu, kiedy się uspokoi. Choć może to zająć trochę czasu, warto być nieustępliwym, żeby kolejne działania miały sens i realny wpływ na wychowanie zwierzęcia.
Warto nagradzać kota za prawidłowe zachowanie. Oczywiście nie musi być to zawsze przysmak, wystarczy nagroda w formie głaskania, zainteresowania, zabawy i miłego tonu głosu. Koty mają doskonały słuch i dobrze reagują na zmianę intonacji. Jeżeli opiekun podejrzewa, że przyczyną agresywnego zachowania może być choroba, należy natychmiast skonsultować się z doświadczonym lekarzem weterynarii. Nie można bagatelizować objawów, ponieważ szybka i trafna diagnoza znacząco zwiększa szanse na wyleczenie oraz szybki powrót do zdrowia. Opiekun najlepiej dostrzega drobne zmiany w funkcjonowaniu swojego pupila. Warto być więc czujnym na zmiany zachowania, nastroju czy wyglądu kota.
Jeśli kot gryzie kable lub inne przedmioty w domu, można zaproponować mu alternatywę w postaci zabawek. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują szeroki wybór gadżetów dla kotów i kociąt, więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego. Warto także pamiętać, że karanie mruczka nigdy nie przynosi pożądanych rezultatów, a często wywołuje w zwierzęciu agresję.
Przede wszystkim warto zapobiegać niepożądanym zachowaniom. Nie powinno się zabierać do domu kociąt, które nie ukończyły 12. tygodnia życia. Zbyt krótki okres spędzony z matką może mieć poważne konsekwencje dla samopoczucia oraz rozwoju psychicznego kociąt. Skutki wczesnej rozłąki trudno będzie samodzielnie zmienić. Zabierając kota do nowego domu, najlepiej od razu uczyć go prawidłowych reakcji, niż nie zwracać uwagi na te niepożądane, a potem usilnie starać się je zmieniać. Wielu opiekunów, zastanawiając się nad tym, dlaczego kot gryzie po nogach lub atakuje przedmioty w domu, popełniło właśnie ten błąd, że za późno zaczęło uczyć kota zabawy bez gryzienia i agresji.
To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.