WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Gry dla kotow czy aplikacje dla kotow to dobry pomysl","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/gry-dla-kotow-czy-aplikacje-dla-kotow-to-dobry-pomysl"}]

Gry dla kotów – czy aplikacje dla kotów to dobry pomysł?

Adult-landing_0.jpg


Większość gier dla kotów umożliwia zwierzętom ćwiczenie refleksu i koncentracji, a dodatkowo przyczynia się do wzmocnienia jego więzi z opiekunem.

 

Większość gier dla kotów umożliwia zwierzętom ćwiczenie refleksu i koncentracji, a dodatkowo przyczynia się do wzmocnienia jego więzi z opiekunem. Czy jednak wszystkie zabawy tego typu są dobre dla mruczka? Jakie gadżety warto wykorzystywać, aby zaproponowana aktywność była dla niego atrakcyjna i rozwojowa? Prezentujemy sprawdzone porady ekspertów Whiskas®!
 

Spis treści:

  1. Gry dla kotów online. Czy warto korzystać z aplikacji?
  2. Jakie zabawy i gry dla kota są najlepsze?

Gry dla kotów online. Czy warto korzystać z aplikacji?

Współczesna technologia zaskakuje nas mnogością możliwości. Oprócz tego, że wykorzystujemy internet do własnych celów, mamy również możliwość zapewnienia za jego pomocą rozrywki naszym milusińskim. Czy jednak gra dla kota, która jest dostępna online, to dobre narzędzie do zabawy z podopiecznym?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „gra dla kotów” lub „game for cats”, uzyskujemy wiele różnorodnych wyników. Na pierwszy rzut oka propozycje zabaw są bardzo interesujące: polegają na dotykaniu ruchomych elementów (mrówek, myszek, motylków…) w celu ich symbolicznego schwytania. Czy jednak taka wirtualna aktywność służy naszym podopiecznym?

Koty to z natury drapieżniki. Ich instynkty każą im tropić i łapać słabsze lub mniejsze ofiary. Zabawy, które proponujemy pupilowi, powinny odwzorowywać łańcuch łowiecki, w którym po polowaniu następuje czas na jedzenie, a potem – spanie. Satysfakcjonująca dla mruczka zabawa to taka, podczas której może chwycić łapkami jakiś ruchomy obiekt. Mobilne aplikacje nie dają takiej możliwości. Poruszających się po ekranie elementów nie da się przecież dotknąć. Taka zabawa, choć początkowo ekscytująca, z czasem może stać się dla mruczka źródłem frustracji. Prawdopodobne jest wówczas wystąpienie u zwierzęcia niepożądanych zachowań, takich jak załatwianie się poza kuwetą czy nawet agresja. Z tego powodu same aplikacje online z grami dla kotów nie stanowią dla nich najlepszej rozrywki. Możemy z nich korzystać tylko jeśli będziemy pamiętać o domknięciu łańcucha łowieckiego – po chwili zabawy z elektroniką przejdziemy do aktywności, która zakończy się złapaniem zabawki, a następnie podamy zwierzęciu posiłek lub koci przysmak.

Jakie zabawy i gry dla kota są najlepsze?

Urządzenia z ekranem dotykowym nie powinny być wykorzystywane jako jedyne zabawki dla kota – nie mogą one zastępować innych (realnych) gadżetów. Co wybrać w zamian? Bardzo dobrym pomysłem na rozrywkę dla mruczka jest poruszanie wiązką lasera, którą może gonić. Oczywiście, podobnie jak obiekty w aplikacji, światło nie zostanie przez zwierzę fizycznie złapane. Możemy jednak nakierować je na jakiś przedmiot, np. pluszową myszkę, która tymczasowo wystąpi w roli „ofiary”. Bardzo ważne jest także, aby nie kierować wiązki lasera na oczy kota. Aby umożliwić milusińskiemu realizację kolejnego etapu łańcucha łowieckiego, po zabawie należy podać mu posiłek lub ulubiony smakołyk (dobrym wyborem będzie np. WHISKAS® Temptations z kurczakiem i serem).

Inne popularne gadżety, które są przeznaczone do wspólnej aktywności z mruczącymi czworonogami, to:

  • wędki – można je kupić w sklepie lub wykonać samodzielnie metodą DIY (zrób to sam). Zabawki tego typu są bardzo atrakcyjne w swojej prostocie. Umieszczona na końcu patyczka tasiemka jest połączona z piórkami, dzwoneczkami, pomponikami i innymi drobnymi elementami, które przykuwają uwagę mruczka. Jego zadaniem jest oczywiście pochwycenie ruchomych obiektów;
  • piłki – występują w wielu wariantach: cichych (wykonanych z pianki lub gumy), głośnych (z dzwoneczkami lub grzechotkami w środku), a także wydrążonych (z miejscem na kocie przysmaki);
  • maty węchowe – kawałki materiału z licznymi kieszonkami, w których możemy schować smakołyki. Zadaniem mruczka jest wytropienie pysznych kąsków;
  • tory z kulkami – spiralne tunele, po których turlają się okrągłe obiekty imitujące ofiary podczas polowania;
  • wańki-wstańki – zabawki o obłych kształtach, których punkt ciężkości ulokowano w takim miejscu, aby nigdy nie dało się ich przewrócić. Ich poruszanie (np. trącanie łapką) zwykle powoduje brzęczący dźwięk, będący dodatkowym bodźcem dla pupila.

Powyższe propozycje gier dla kotów to oczywiście kropla w morzu możliwości. Producenci gadżetów prześcigają się w nowych ofertach, a opiekunowie mruczków często wymieniają się ciekawymi pomysłami na zabawki DIY. Ważne, aby wspólna aktywność z podopiecznym była przyjemna zarówno dla niego, jak i dla nas. Dzięki temu stworzymy z czworonożnym przyjacielem zdrową, silną więź.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records