WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Kot w domu jak zaopiekowac sie kotem domowym","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/kot-w-domu-jak-zaopiekowac-sie-kotem-domowym"}]

Kot w domu – jak zaopiekować się kotem domowym?

Adult-landing_0.jpg

Postanowiłeś przyjąć pod swój dach kota? Adopcja zwierzęcia to bardzo odpowiedzialna decyzja. Przeczytaj, jak przygotować się na nowego kota w domu. Doradzamy, jak zadbać o jego potrzeby od pierwszych dni.

Kot w domu – jak zaopiekować się kotem domowym?

Postanowiłeś przyjąć pod swój dach kota? Adopcja zwierzęcia to bardzo odpowiedzialna decyzja. Przeczytaj, jak przygotować się na nowego kota w domu. Doradzamy, jak zadbać o jego potrzeby od pierwszych dni. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy musisz zostawić kota na kilka dni samego w domu.

Spis treści:

  1. Jak się przygotować na nowego kota w domu?
  2. Kot w nowym domu – jakie mogą wystąpić problemy?
  3. Pierwsze chwile kota w domu
  4. Dwa koty w domu – co zrobić, żeby się zaakceptowały?
  5. Kot sam w domu – o czym należy pamiętać, zostawiając mruczka samego?

 

Jak się przygotować na nowego kota w domu?

Zanim w Twoim domu pojawi się kot, powinieneś odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Karma i najważniejsze akcesoria dla kota powinny już znajdować się w domu, kiedy wprowadzi się do niego Twój pupil.

Jaką karmę wybrać dla kota? Powinna to być karma pełnoporcjowa, która zapewnia zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania. Zarówno sucha, jak i mokra karma podana w odpowiedniej ilości i proporcjach zapewni kotu zbilansowaną dietę. Sposób żywienia zwierzęcia powinien być dopasowany do jego wieku, aktywności fizycznej i indywidualnych predyspozycji. Należy więc wybierać karmę polecaną dla etapu życia, w jakim znajduje się nasz kot, np. “junior” dla kotów poniżej 1. roku życia, i dawkować ją zgodnie z zapotrzebowaniem zwierzęcia. Na etykiecie produktu znajdziemy informacje na temat porcjowania karmy w zależności od wieku i masy ciała zwierzęcia. Aby ustalić optymalne zapotrzebowanie energetyczne dla naszego mruczka, warto też skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem. Kota należy karmić co najmniej 4-6 razy dziennie z zachowaniem stałych pór posiłków. Najlepiej stosować następujący schemat: rano i wieczorem podawać mokrą karmę, a w ciągu dnia (kiedy nie ma opiekuna w domu) oraz na noc (na czas snu opiekuna) -  suchą karmę.


Najważniejsze akcesoria dla kota, to: 

  • Miski – co najmniej trzy - do mokrej i suchej karmy oraz do wody. Warto wiedzieć, że miski z wodą powinny znajdować się co najmniej pół metra od jedzenia oraz z dala od kuwety.
  • Kuweta – na początek najlepiej kupić odkrytą, ponieważ nie wszystkie mruczki przepadają za zakrytą toaletą.
  • Żwirek – do wyboru są żwirki silikonowe, bentonitowe i drewniane. Mogą one być zbrylające lub niezbrylające, zapachowe (np. leśne czy lawendowe) lub bezzapachowe. Każdy z nich jest odpowiedni dla Twojego kota. Wybierz ten, który wydaje Ci się najbardziej wygodny w użytkowaniu, ale pamiętaj, że ostateczną decyzję podejmuje Twój kot - może on odmówić korzystania z kuwety, gdy nie podpasuje mu dany żwirek.
  • Legowisko – mogą to być zwykłe koce albo specjalne legowiska dla kotów. Koty lubią leżeć, odpoczywać i spać na podwyższeniu, więc dobrze takie miejsca w domu zapewnić, np. domki-drzewka z drapakiem i platformą do odpoczynku, specjalne półki naścienne czy po prostu umieścić legowisko dla kota na parapecie.
  • Drapak – najlepiej dość rozbudowany, aby kot mógł na nim nie tylko ścierać pazurki, ale też uprawiać wspinaczkę i spać.
  • Transporter – przyda Ci się do przywiezienia kota do domu, a gdy nadejdzie taka konieczność – do zawiezienia go do lekarza weterynarii.
  • Szelki i smycz – kup je, jeśli od początku chcesz przyzwyczajać kota do spacerów.

 

Zanim pojawi się kot w domu, warto też zadbać o rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność: 

  • Przysmaki, np. Whiskas® Temptations - podawaj je kotu np. po zakończonej zabawie - sprawisz mu przyjemność, a przy okazji zacieśnisz Wasze więzi. Pamiętaj przy tym, że przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego kota.
  • Zabawki – to ważny element w życiu kota, który zaspokaja jego instynkt łowiecki, edukuje i zapewnia mu aktywność fizyczną. Wybieraj zabawki przeznaczone specjalnie dla kota - są bezpieczne i zachęcają do polowania, np. wędki, myszki, piłeczki. Podczas zabawy z kotem powinieneś zadbać o to, żeby zachować pełen łańcuch łowiecki, który składa się z następujących elementów: skradanie się, pogoń, schwytanie, rozszarpanie i zjedzenie ofiary, a następnie sen lub odpoczynek. Na zakończenie kilkunastominutowej zabawy poczęstuj go przekąską dla kota lub podaj mu jedzenie i zapewnij spokój.
  • Osiatkowanie balkonu – jeśli tego nie zrobisz, pod żadnym pozorem nie otwieraj drzwi balkonowych, gdy w domu znajduje się kot.
  • Zabezpieczenia z siatki do okien uchylnych, aby kot nie próbował się w żaden sposób wydostać na zewnątrz i nie zrobił sobie krzywdy.



Kot w nowym domu – jakie mogą wystąpić problemy?

Problemy behawioralne najczęściej pojawiają się w przypadku małego kota w domu, który został za wcześnie (przed 6. tygodniem życia) lub zbyt późno odsadzony od matki. Najlepszy moment na odsadzenie to 8.-12. tydzień życia kocięcia. Trudności z aklimatyzacją w nowym miejscu mogą również mieć koty dorosłe, które mają za sobą negatywne doświadczenia. Jakie problemy napotykają świeżo upieczeni opiekunowie kota?

  • przez pierwsze dni pobytu kota w domu zwierzę może być wystraszone, uciekać i chować się,
  • nowa sytuacja, w jakiej znalazł się kot, może sprawić, że będzie cierpiał na brak apetytu,
  • niektórym mruczkom przytrafia się załatwianie poza kuwetą,
  • w niektórych przypadkach zdarzają się agresywne zachowania wobec opiekuna i innych zwierząt znajdujących się w domu.

 

Po kilku dniach kot powinien się zaaklimatyzować, a negatywne zachowania minąć. Jeśli jednak, mimo stworzenia idealnych warunków dla kota w domu, nadal pojawiają się jakieś problemy, powinieneś skontaktować się ze specjalistą - lekarzem weterynarii lub dobrym, kocim behawiorystą.



Pierwsze chwile kota w domu

Rolą opiekuna jest zadbanie o to, żeby pierwsze chwile zwierzęcia w nowym domu były dla niego jak najmniej stresujące. Dlatego kotu należy zapewnić wszystko, o czym wspomnieliśmy już wcześniej - kuwetę, legowisko, miseczki, zabawki i dobrej jakości karmę pełnoporcjową. Powinniśmy podawać kotu pokarm, który otrzymywał od poprzedniego opiekuna - w hodowli czy w schronisku. Jeśli jednak zdecydujemy się na zmianę karmy, musimy wprowadzać ją w odpowiedni sposób. Nagła zmiana diety kota może bowiem spowodować u zwierzęcia przykre problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak np. biegunka. Jak wprowadzić nową karmę? Powinno odbywać się to stopniowo w ciągu około 5-7 dni. Posiłek początkowo składa się w 25% z nowej karmy. Co 2-3 dni należy zwiększać udział nowego jedzenia o 25%, aż do całkowitego przestawienia kota na nową dietę.

Od pierwszych chwil kota w domu, warto przyzwyczajać go do żywienia mieszanego. Na czym to polega? Na podawaniu suchej i mokrej karmy w proporcjach 1:9 pod względem masy - przewagę powinna stanowić mokra karma. Taki sposób odżywiania kota pozwala na skorzystanie z zalet obu pokarmów. Sucha karma stanowi skoncentrowane źródło substancji odżywczych, jest wydajna i dłużej zachowuje świeżość. Koty lubią chrupać suche granulki, a przy okazji oczyszczają zęby z płytki bakteryjnej, dzięki czemu zmniejsza się u nich ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Mokra karma dla kota zawiera około 4 razy mniej kalorii (w przeliczeniu na masę produktu), więc pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. Charakteryzuje się też wyższą zawartością wody - dwie porcje mokrego jedzenia dziennie mogą pokryć około 73% zapotrzebowania na wodę u kota. Odpowiednie nawodnienie korzystnie wpływa na kondycję kocich dróg moczowych.


Dwa koty w domu – co zrobić, żeby się zaakceptowały?

Jeśli decydujesz się na nowego kota w domu, w którym już mieszka jeden kot, powinieneś mieć na uwadze to, że będzie to stresująca sytuacja - zarówno dla rezydenta, jak i dla nowicjusza. Dlatego musisz wybrać odpowiedni moment. Kot-rezydent powinien być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Nie możesz fundować mu atrakcji w postaci nowego kota w domu, gdy na przykład przeszedł kastrację lub inny zabieg operacyjny, bądź chorował.

W większości przypadków konieczne jest zastosowanie tzw. socjalizacji z izolacją, która pozwala na stopniowe wprowadzenie nowego mruczącego domownika. Zapewnij kotu zamknięte pomieszczenie, w którym znajdzie się wszystko, czego potrzebuje - kuweta, miska z wodą i jedzenie. Na tym etapie koty się nie widzą, ale mogą się wyczuć i usłyszeć przez drzwi. Przeprowadza się też tzw. wymianę zapachów - podmiana kocy i innych legowisk, głaskanie jednego kota po drugim.

W przypadku nowego kota w domu, który jest chory lub jego stan zdrowia nie jest pewny, konieczna jest kwarantanna, podczas której nie ma mowy o wymianie jakichkolwiek akcesoriów. Po kontakcie z chorym kotem musisz dokładnie umyć ręce, zanim przytulisz zdrowego mruczka. Czas trwania izolacji powinien ustalić lekarz weterynarii, który zajmuje się Twoim nowym pupilem. Odseparowanie zazwyczaj trwa minimum 14 dni.

Po ewentualnej kwarantannie i kilkudniowej socjalizacji z izolacją możesz zorganizować pierwsze spotkanie kotów. Powtarzaj je, stopniowo wydłużając ich czas. Obserwuj koty i jeśli wciąż są do siebie wrogo nastawione, przedłużaj izolację, ale coraz częściej umożliwiaj im bezpośredni kontakt. Jeśli mimo upływu czasu między kotami dochodzi do spięć, poproś o pomoc kociego behawiorystę.


Kot sam w domu – o czym należy pamiętać, zostawiając mruczka samego?

Twój pupil już się zaaklimatyzował i zastanawiasz się, czy można zostawiać kota samego w domu? Oczywiście, że tak. Mamy w końcu swoje sprawy i to naturalne, że nie będziemy przebywać z naszym ulubieńcem przez 24 godziny na dobę. Większość kotów nie ma z tym problemu. Chociaż bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, z natury są niezależne, więc kilka godzin bez opiekuna nie będzie dla nich traumatycznym przeżyciem. Oczywiście koty mają różne charaktery - jedne potrzebują częstszego kontaktu z opiekunem, inne wolą utrzymywać dystans. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, ale też od konkretnej rasy, np. koty rosyjskie niebieskie należą do bardzo towarzyskich zwierząt i mogą gorzej znosić samotność.

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to: na jak długo można zostawić kota samego w domu? Nie powinniśmy mieć żadnych oporów, żeby zostawiać kota samego na kilka-kilkanaście godzin w ciągu dnia, na przykład gdy idziemy do pracy. Jeśli Twój pupil źle znosi takie krótkie rozstania, powinieneś skontaktować się z behawiorystą. Problem najczęściej pojawia się wtedy, gdy planujemy kilkudniowe wyjazdy. Koty, które dobrze znoszą samotność, można zostawić w domu nawet na kilka dni, ale należy zapewnić im codzienną opiekę np. kogoś z rodziny lub petsittera. Oczywiście dotyczy to kotów dorosłych. Mały kot sam w domu nie powinien zostawać dłużej niż kilkanaście godzin.

Jeśli zdecydujesz się na jednodniowy wyjazd i postanowisz zostawić kota w domu, musisz zapewnić mu odpowiednią ilość suchego pokarmu oraz czystą i świeżą wodę, a także czystą kuwetę. Nie powinieneś zostawiać kotu mokrego jedzenia, ponieważ szybko się psuje - już po kilkudziesięciu minutach staje się nieatrakcyjne dla kota, a po kilku godzinach w wysokiej temperaturze może być dla niego szkodliwe. Sucha karma dla kota to bezpieczne rozwiązanie - odmierz porcję wystarczającą na tyle godzin, ile będzie trwał Twój wyjazd. Wodę warto pozostawić w kilku naczyniach na wypadek, gdyby kot przewrócił jedno z nich.

Jeśli Twój wyjazd ma trwać dłużej niż jeden dzień, zorganizuj dla swojego pupila odpowiednią opiekę. Idealnie by było, gdyby opiekun zastępczy zamieszkał w Twoim domu, ale wystarczy, że zajrzy do kota codziennie i spędzi z nim około godziny - nakarmi, zmieni wodę, wyczyści kuwetę i pobawi się z nim przez chwilę.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records