Część osób zastanawia się, jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą.
Część osób zastanawia się, jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą. To niechciane zachowanie powoduje dyskomfort u wszystkich domowników, a po mieszkaniu rozchodzi się nieprzyjemny zapach. Uciążliwy problem dotyczy w szczególności kociąt, a także dorosłych kotów z adopcji, które nie były wcześniej przyzwyczajone do korzystania z kuwety. U kocurów może to być również utrwalony nawyk znaczenia terenu, który niekiedy utrzymuje się nawet po kastracji (jeśli była późna). W artykule podpowiadamy, jak sobie z tym skutecznie poradzić.
Spis treści:
Załatwianie się kota poza kuwetą powinno zwrócić uwagę opiekuna, ponieważ tego rodzaju zachowanie może mieć rozmaite źródła. Jest to dość kłopotliwa dla opiekunów sytuacja, ponieważ odchody kota trzeba szybko posprzątać, aby nie zostawiły śladów i nieprzyjemnego zapachu. Nieprawdą jest, że kot chce w ten sposób zrobić komuś na złość. Z natury mruczki są bardzo czyste i dbają o higienę. Jeżeli pupil był już przyzwyczajony do załatwiania się do kuwety, nie powinien mieć już z tym nigdy problemów. To, że kot nie załatwia się do kuwety, może być to oznaką problemów zdrowotnych, błędów w wychowaniu lub zaburzeń behawioralnych. Warto pamiętać, żeby nie okazywać wtedy zdenerwowania, bo dla mruczka nieprawidłowe załatwienie się również jest źródłem stresu i dyskomfortu. Lepiej więc nie lekceważyć problemu i postarać się dowiedzieć, co jest przyczyną takiego zachowania, a następnie znaleźć rozwiązanie.
Jeżeli mruczek załatwia się w przypadkowych miejscach, przyczyn tego problemu może być co najmniej kilka. Niektóre z nich możemy łatwo zniwelować samodzielnie, inne natomiast wymagają pomocy specjalisty. Możliwe przyczyny, z powodu których kot załatwia się poza kuwetą, to:
Szukając rozwiązania problemu, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy mruczek ma optymalne warunki do tego, aby korzystać z kociej toalety. Jeżeli kuweta jest czysta i znajduje się w ustronnym miejscu, a mimo to mruczek do niej nie wchodzi, warto zastanowić się, czy problem ma podłoże zdrowotne i w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii. W przypadku, gdy podejrzewamy u kota zaburzenia behawioralne, należy zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.
Warto znać kilka możliwych przyczyn takiego zachowania oraz sposoby, które pomogą sobie z nim poradzić.
W przypadku, gdy nie ma obiektywnych przyczyn, dla których kot załatwia się poza kuwetą, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże ocenić, czy problem nie wynika z choroby lub stresu. Załatwianie się w przypadkowych miejscach należy potraktować to jako sygnał alarmowy i próbę komunikacji jakiejś potrzeby. Zamiast złościć się i karać pupila, lepiej spokojnie zastanowić się nad źródłem problemu. Krzyk czy inne sposoby nagany mogą jedynie pogorszyć sytuację przez powiększenie poziomu stresu u kota. Zachowując spokój, można szybko i efektywnie poprawić to zachowanie. Zmiana pozytywnie wpłynie na komfort mruczka oraz wszystkich domowników. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć kota załatwiać się poza kuwetą, warto przede wszystkim wykazać się dbałością o porządek, jak najszybciej sprzątać odchody i niwelować zapachy – uprać dywanik czy umyć podłogę. Zabrudzone powierzchnie można przemyć organicznym preparatem, który wchłonie nieprzyjemny zapach, a na koniec jeszcze raz przepłukać wodą. Jeżeli po obserwacji kota nie znajdujemy żadnych ewidentnych przyczyn tego niewłaściwego zachowania, być może to była jedynie jednorazowa sytuacja i nie ma powodów do obaw.
To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.