WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Kocieta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zachowanie","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Naturalne zmysly twojego kotka","url":"\/kocieta\/zachowanie\/naturalne-zmysly-twojego-kotka"}]

Naturalne zmysły Twojego kotka

Kitten-0.jpg

Kocięta są naprawdę urocze. Jednak pod przesłodką aparycją, Twój mały koci przyjaciel jest wysoce rozwiniętym drapieżnikiem. Być może nie żyje u boku swoich kuzynów-wielkich kotów, ale jest tak samo uzbrojony w zmysły - słuch, wzrok, dotyk, węch, smak i sprawność, które cechują wytrawnego łowcę.

Naturalne zmysły Twojego kotka

 

Słuch 

W dolnej części skali słuch kociaka jest podobny do Twojego. Jednak w przypadku wysokich dźwięków słuch kota jest dużo lepszy i przekracza zakres ludzkiego słuchu o 1,6 oktawy. To właśnie ultraczuły słuch pozwala mu wyłapywać piski malutkich gryzoni. Pomaga on również pupilowi ukrywać się przed zdobyczą, aż do momentu, w którym zdecyduje się zaatakować.

Uszy Twojego kociaka mają spore możliwości ruchu. Może on poruszać nimi jednocześnie lub każdym z osobna w zakresie 360°.
 

Wzrok

W naturze wielkie koty wolą polować o świcie i o zmierzchu. Twój kot jest dokładnie taki sam. Aby to sprawdzić, spójrz na oczy kociaka we wczesnych godzinach wieczornych. Zobaczysz, że jego źrenice są dużo większe i wpuszczają dużo światła.

Z tyłu oczu Twojego kotka znajduje się również specjalna warstwa komórek, zwana błoną odblaskową. Odbija ona jeszcze więcej światła i odpowiada za charakterystyczne, lśniące w nocy kocie oczy. Bardzo bystry wzrok Twojego kota świetnie radzi sobie również z wychwytywaniem najmniejszych ruchów – jest idealny do polowania na małe, szybko poruszające się stworzenia.
 

Dotyk

Zapewne zauważysz, że kiedy Twój kot bada coś nowego po raz pierwszy, najpierw sprawdza to łapą. Poduszeczki na łapkach kota nie są zbyt wrażliwe na temperaturę, ale są niezwykle wyczulone na drgania.

Następnie zwierzę użyje grubych włosów na górnej wardze, wokół podbródka i nad oczami, aby móc zebrać więcej informacji. Te niezwykle czułe i bardzo mobilne „czujniki” są takie same jak te, których używają jego dziko żyjący kuzyni, aby skutecznie łapać i zabijać ofiary.
 

Zapach i smak

W naturze wielkie koty używają złożonego systemu śladów zapachowych do wzajemnej komunikacji. Ślady te pomagają im nawiązywać więzi społeczne, oznaczać swoje terytorium i unikać potencjalnych zagrożeń. Twój koci przyjaciel używa zapachu dokładnie w ten sam sposób.

Zmysł węchu Twojego kociaka jest około dziesięciokrotnie silniejszy niż węch ludzki. Kot ma nawet specjalny organ zmysłu powonienia na podniebieniu, zwany „narządem Jacobsona”. Narząd ten odbiera wiele złożonych komunikatów chemicznych, które pomagają mu zrozumieć otaczający świat.

Podobnie jak u jego dzikich kuzynów, język Twojego kotka jest bardzo wrażliwy zarówno na temperaturę, jak i smak.

W naturze ta wielka wrażliwość pomaga mu decydować, co jest bezpieczne do jedzenia. Jeśli więc Twój kotek odmówi zjedzenia jakiegoś smacznego przysmaku, kupionego specjalnie dla niego, zapewne po prostu ostrożnie podchodzi do czegoś, z czym jeszcze się nigdy wcześniej nie zetknął.
 

Ruch

Pewnie udało Ci się już zauważyć, że Twój ciekawski kot ma od urodzenia wielkie zdolności artystyczne. Posiada niesamowitą koordynację, potrafi skakać z wysokiego miejsca, a także wspinać się prawie na wszystko i balansować w najbardziej niepewnym terenie. Te zdumiewające umiejętności sprawiają, że obserwuje się go z przyjemnością. Również te cechy czynią go genialnym łowcą. Zaspokój instynkt łowiecki swojego kotka, dużo się z nim bawiąc. Nie zapomnij o głaskaniu – w ten sposób dowie się, że jesteś pod wrażeniem jego wielu talentów.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records