WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Waleriana dla kota czy podawac ja mruczkowi","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/waleriana-dla-kota-czy-podawac-ja-mruczkowi"}]

Waleriana dla kota – czy podawać ją mruczkowi?

Adult-landing_0.jpg

Waleriana uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków na uspokojenie dla ludzi.

 

Waleriana uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków na uspokojenie dla ludzi. Znaleźć ją można w licznych preparatach pomagających koić nerwy lub ułatwiających zasypianie. Czy jednak tak samo działa ona na Twojego czworonożnego ulubieńca? Dowiedz się, jaki wpływ ma waleriana na koty i sprawdź, czy warto podawać ją pupilowi!
 

Spis treści:

  1. Waleriana a koty – jaki ma na nie wpływ?
  2. Krople walerianowe dla kota – czy to dobry pomysł?
  3. Waleriana dla kota – dawkowanie
  4. Kocimiętka czy waleriana dla kota? Co wybrać?
  5. Jak wykorzystać walerianę dla kota?
  6. Czy warto posadzić walerianę dla kota?

Waleriana a koty – jaki ma na nie wpływ?

Waleriana, często nazywana również kozłkiem lekarskim, na koty działa zdecydowanie inaczej niż na ludzi. Szczególnie istotny dla mruczków jest jej zapach przypominający im feromony wydzielane przez kotkę podczas rui. To dlatego waleriana działa na kota pobudzająco – niekiedy określa się ją nawet mianem kociego afrodyzjaka. Zwierzęta, które się z nią zetkną, mogą zacząć się tarzać, a także podgryzać czy kopać zabawkę wypełnioną suszem. Ten okres wyraźnego pobudzenia mija jednak szybko, bo po około 15 minutach. Po tym czasie mruczek wyraźnie traci zainteresowanie rośliną.

Czy to oznacza, że nie warto podawać waleriany na uspokojenie dla kota? Niekoniecznie, ponieważ jej dodatkowym działaniem jest odprężanie oraz poprawa nastroju Twojego czworonożnego przyjaciela. Co więcej, waleriana jest dla kota bezpieczna. Nie oddziałuje na układ nerwowy zwierzęcia. Dzięki temu nie uzależnia, a przy tym nie prowadzi do problemów zdrowotnych u czworonoga.

Krople walerianowe dla kota – czy to dobry pomysł?

Skoro waleriana pobudza kota i jednocześnie wprowadza go w doskonały nastrój, część opiekunów zastanawia się, czy zakup aptecznych kropli i podanie ich mruczkowi będzie dobrym pomysłem. Odpowiedź brzmi: nie. Takie krople najczęściej zawierają alkohol, którego spożycie może skończyć się dla ulubieńca tragicznie. Pamiętaj, że podawanie kotu środków dla ludzi, w tym żywności i leków, jest niewskazane, ponieważ może prowadzić do poważnych problemów. Jeśli Twój mruczek potrzebuje środka na uspokojenie, na przykład podczas sylwestrowej nocy, wcześniej odwiedź lekarza weterynarii i poproś o medykament przeznaczony specjalnie dla kotów. Nie podawaj nic na własną rękę!

Waleriana dla kota – dawkowanie

Jeżeli podawanie kotu kropli walerianowych nie jest dobrym pomysłem, jak można wykorzystać jej działanie na te zwierzęta? Najpowszechniejszym, a przy tym niezwykle skutecznym sposobem będą zabawki wypełnione suszem ziela lub sproszkowanym korzeniem kozłka lekarskiego. Zazwyczaj mają one formę miękkich poduszeczek, piłeczek czy myszek. To wyjątkowo wygodna, a przy tym atrakcyjna dla Twojego kota forma.

Kocimiętka czy waleriana dla kota? Co wybrać?

Wśród roślin wywołujących u mruczków stany euforyczne na pierwszym miejscu wymieniamy kocimiętkę. Jednak, co ciekawe, najczęściej to waleriana działa w ten sposób na koty. Jeśli Twój czworonożny ulubieniec nie reaguje na kocimiętkę, wypróbuj właśnie kozłek lekarski, który ma znacznie większe szanse zainteresować Twojego przyjaciela. Pamiętaj przy tym, że żadna z tych roślin nie zadziała na młode kocięta oraz starsze koty. Ciekawostką może być natomiast fakt, że na niektóre czworonogi w dość podobny jak waleriana i kocimiętka sposób oddziałują również oliwki.

Jak wykorzystać walerianę dla kota?

Podawanie kotu waleriany może być niezwykle przyjemne dla pupila, a także przydatne dla Ciebie jako dla opiekuna. Możesz między innymi zastosować walerianę dla kota jako sposób na uspokojenie, na przykład po wizycie u lekarza weterynarii czy w trakcie podróży oraz na złagodzenie napięcia lub nawet konfliktu między dwoma nieprzepadającymi za sobą czworonogami. Jej zapach pozwoli również wzbudzić w Twoim ulubieńcu zainteresowanie nowym legowiskiem lub drapakiem, dzięki czemu odciągniesz uwagę pupila od swojej kanapy.

Czy warto posadzić walerianę dla kota?

Chociaż na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów dla kotów z walerianą, możesz pójść o krok dalej i posadzić tę roślinę w domu. Jeżeli nie posiadasz przydomowego ogródka, zdecyduj się na doniczkę z walerianą dla kota. Bez trudu można ją postawić i pielęgnować na parapecie. 

W przypadku gdy walerianę dla kota chcesz zasadzić w ogrodzie, przygotuj się nie tylko na zachwyt swojego ulubieńca, lecz także innych, okolicznych mruczków. Jeśli wolisz, aby z rośliny korzystał jedynie Twój pupil i chcesz uniknąć kocich zebrań na swoim podwórzu, wybierz raczej gotowe preparaty do stosowania w domu.

Zanim zdecydujesz się na walerianę w doniczce lub ogrodzie, zastanów się, czy miejsce, w którym mruczek będzie miał do niej dostęp, jest dla niego w pełni bezpieczne. Chociaż stan, w jaki może wpaść Twój ulubieniec, szybko mija, nawet w ciągu tak krótkiego czasu przez nieuwagę i podekscytowanie może on sobie zrobić krzywdę. Co więcej, niekiedy roślina ta może przyspieszyć lub wydłużyć ruję u czworonoga, a to bywa kłopotliwe dla opiekuna.

Sądzisz, że waleriana może dobrze sprawdzić się w przypadku Twojego pupila? Na początek możesz zaproponować mu wypełnioną suszem zabawkę i zobaczyć jego reakcję. Pamiętaj jednak, aby nie sięgać po preparaty przeznaczone dla ludzi, które dla kotów zwykle są szkodliwe.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records