WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Wyprawka dla kota jakie akcesoria przydadza sie twojemu podopiecznemu","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/wyprawka-dla-kota-jakie-akcesoria-przydadza-sie-twojemu-podopiecznemu"}]

Wyprawka dla kota – jakie akcesoria przydadzą się Twojemu podopiecznemu?

Adult-landing_0.jpg

Zdecydowałeś się na kota?

 

Zdecydowałeś się na kota? Gratulacje! Teraz należy przygotować dom na jego przyjęcie i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Dobrze przygotowana wyprawka dla kota pozwoli Ci ze spokojną głową zająć się najważniejszym – w pełni skupisz się na budowaniu dobrej, bliskiej i wspierającej relacji z Twoim podopiecznym.
 

Spis treści:

  1. Bezpieczna przestrzeń dla kota
  2. Wyprawka dla kota – kocie meble
  3. Zabawki dla kota – jakie gadżety kupić? 
  4. Jedzenie dla kota – podstawowe informacje na temat żywienia pupila
  5. Co kupić dla kota? Kuweta to konieczność

Bezpieczna przestrzeń dla kota

Koty są wyjątkowymi towarzyszami naszego życia – mają specyficzne potrzeby, które wymagają spełnienia nie tylko dlatego, że są ważne w kontekście ich zdrowia oraz komfortu funkcjonowania, lecz także budowania relacji z człowiekiem. Przygotowanie do przyjęcia mruczka powinno rozpocząć się więc od przyjrzenia się otaczającej nas przestrzeni i odpowiedzi na pytanie: czy nasz dom lub mieszkanie są dla kota bezpieczne? Chodzi o m.in. trujące dla kotów rośliny. Należą do nich na przykład:

  • bluszcz,
  • azalia,
  • laur pospolity,
  • gwiazda betlejemska,
  • filodendrony, w tym monstera,
  • dracena,
  • zamiokulkas,
  • lilie,
  • konwalie.

Masz którąś z nich w domu? Niestety, musisz ją usunąć, ponieważ przestawienie – nawet na najwyższą półkę – i tak będzie ryzykowne. Koty uwielbiają wspinaczki, wskakiwanie na różne, z pozoru nawet niedostępne, miejsca i zabawy wszystkim, co jakkolwiek wystaje, sterczy czy zwisa. Pamiętaj, jeśli w kolejnych latach planujesz zakup nowych roślin, sprawdź, czy na pewno nie będą toksyczne dla Twojego mruczka. 

Jeżeli w Twoim domu jest wiele półek, szafek i innych zakamarków, kot będzie przeszczęśliwy! Sprawdź, czy nie stoją na nich cenne dla Ciebie rzeczy, które mogłyby zostać uszkodzone w czasie kocich wspinaczek. Zwróć też uwagę, czy nie będą one niebezpieczne dla kota, np. nie są ostre. 

Jeśli planujesz mieć w domu więcej niż jednego kota, pamiętaj, że każdy z nich powinien mieć w przeliczeniu minimum 7–10 m2 przestrzeni dla siebie. Znacznie zwiększy to komfort życia mruczków, a także pozwoli mimo wszystko zachować odrębność i w razie potrzeby znaleźć miejsce na odosobnienie.

Wyprawka dla kota – kocie meble

Zanim kot znajdzie się w Twoim domu, przygotuj dla niego takie akcesoria, jak legowisko i drapak. Bez nich się nie obejdzie, a wybór powinien być dobrze przemyślany. Co zatem warto o nich wiedzieć?

  • Znakomicie sprawdzają się legowiska na podwyższeniu. Do kupienia są takie modele, które będziesz mógł powiesić na specjalnym haku lub np. zaczepić o mebel.
  • Koty uwielbiają ciepło – możesz więc znaleźć także hamaki lub legowiska do zaczepienia za kaloryfer. Twój mruczek będzie miał dzięki temu zapewnioną przyjemną temperaturę.
  • Mruczki przepadają za wszelkiego rodzaju kryjówkami. Jako legowiska dobrze sprawdzą się zatem specjalne budki lub domki – ich wybór jest naprawdę duży.
  • Kolejnym absolutnym must have w wyprawce dla kota jest drapak. Zwierzęta te mają naturalna potrzebę drapania i ostrzenia pazurów, czego nie można im zabraniać. Ostre pazury dla kocich przodków często były gwarantem przetrwania. Co więcej, drapanie pozwala też mruczkom oznaczyć ich terytorium, dlatego muszą mieć w domu miejsce, gdzie będą mogły zaspokajać te potrzeby. Dzięki temu i Ty będziesz spokojniejszy. Odpowiedni drapak oznacza mniejsze ryzyko podrapania, chociażby mebli czy podłóg.
  • Jaki drapak wybrać? Na rynku dostępnych jest ich wiele, bo także i pod tym względem koty potrafią być wybredne. Pionowe, poziome, małe, duże – na początku przetestuj taki, który może sprawdzić się w Waszej wspólnej przestrzeni. Jeśli kot go nie zaakceptuje, spróbuj przestawić go w inne miejsce i przekonaj się, czy nowa lokalizacja będzie odpowiadała Twojemu podopiecznemu. Czasami okazuje się, że nie trzeba od razu inwestować w nowy drapak, a zmiana ustawienia wystarczy, by kot polubił proponowaną mu atrakcję. 
  • Ważne, żeby koci drapak był takiej wielkości, by mruczek mógł rozciągnąć się na nim na całą długość ciała (drapanie to też kocia gimastyka). 
  • Dlaczego o legowisku i drapaku wspominamy w kontekście wyprawki dla kota jednocześnie? Coraz więcej sklepów zoologicznych proponuje połączenie obu tych kocich mebli. Są to zwykle wysokie „drzewka”, zbudowane z różnych, wielopoziomowych półek, domków i drabinek. Jeśli masz taką możliwość, warto zainwestować w tego typu sprzęt. Kot będzie zachwycony!

Zabawki dla kota – jakie gadżety kupić? 

Wspomniane duże wielopoziomowe drapaki często wyposażone są w różnego rodzaju zabawki, np. wiszące na sznurkach piórka  czy piłeczki. To bardzo przydatne akcesoria. Zabawa dla kotów jest jedną z kluczowych potrzeb, o których realizacji musimy pamiętać także w kontekście wyprawki kota. Jest to związane przede wszystkim z silnym instynktem łowieckim mruczków. Jego niezaspokojenie często kończy się frustracją i problemami behawioralnymi lub emocjonalnymi naszego podopiecznego. Wyprawkę uzupełnijmy więc także zabawkami dla kota, jak chociażby właśnie piórka czy myszki, które będą naśladować naturalne kocie ofiary. Co więcej, w trakcie zabawy z kotem musimy pamiętać o zachowaniu tzw. łańcucha łowieckiego: polowanie, jedzenie (nagroda za złapanie zdobyczy), spanie. 

Czy tego typu zabawki muszą być drogie i wymyślne? Zdecydowanie nie. Wiele z nich można zrobić zupełnie bezkosztowo, samemu, zgodnie z ideą zero waste (zero odpadów). Spróbujmy wykorzystać do tego np. sznurek, korki od butelek, rolki po papierze toaletowym itp. Pomysłów na stworzenie podobnych akcesoriów znajdziemy w internecie bardzo dużo. Poza tym będzie to frajda nie tylko dla kota, lecz także dla Ciebie, ponieważ samo ich przygotowywanie to świetna zabawa!

Jedzenie dla kota – podstawowe informacje na temat żywienia pupila

Pod pojęciem „jedzenie” warto rozumieć nie tylko sposób odżywiania naszego podopiecznego, lecz także akcesoria, które są do tego konieczne. Podstawą są odpowiednie miseczki. Nie jest dobrym pomysłem, by w wyprawce dla kota znalazły się podwójne, połączone ze sobą miseczki, ponieważ kiedy kot je, może rozsypać nieco pożywienia do wody, a to spowoduje jej zanieczyszczenie. Lepiej postawić więc na dwa oddzielne naczynia szerokie i płaskie, znacznie bardziej komfortowe dla mruczka niż te wysokie (związane jest to z kocią budową anatomiczną). Miseczki powinny stać oddalone od siebie o co najmniej pół metra, ponieważ w naturze koty nie jedzą nigdy w tym samym miejscu, w którym piją. Oba naczynia należy umieścić w dużym oddaleniu od kuwety.

Pamiętajmy, że koty często piją zbyt mało wody. Wskazane jest więc, by w wyprawce dla kota znalazły się specjalne kocie fontanny. Są one znakomitą zabawką, a jednocześnie zachęcają kota do picia. Nie jest to jednak podstawowy produkt, który musisz mieć już na samym początku. Najpierw poobserwuj swojego mruczka, poznaj go lepiej i sprawdź, czy w jego przypadku taka atrakcja będzie konieczna. Jeśli zdecydujesz się na nią, zwróć uwagę, by była wyposażona w specjalne filtry oczyszczające wodę (np. wyłapujące sierść). 

Miseczek na wodę warto mieć kilka i rozstawić je w miejscach, w których nasz kot przebywa najczęściej. Istnieje wtedy szansa, że nasz podopieczny zauważy naczynie, co zachęci go do picia. Nie zapominajmy o częstym zmienianiu wody! Jej czystość jest podstawą zarówno pod względem zdrowia naszego ulubieńca, jak i sprostania jego wymaganiom. Koty mają znakomity węch i jeśli wyczują, że w wodzie znajduje się coś niepożądanego lub po prostu jest ona nieświeża, nie będą jej pić.

Mówiąc o higienie, warto wspomnieć o tym, że miski przeznaczone do podawania kotom posiłków po każdym z nich powinny być myte. A co powinno się w nich znaleźć? Przede wszystkim karmy dopasowane do indywidualnych potrzeb naszego podopiecznego. Jednym z najważniejszych elementów, o których powinniśmy pamiętać przy wyborze odpowiednich posiłków, jest wiek kota. Wyprawka dla małego kotka powinna zawierać karmy typu junior, dla kota dorosłego typu adult, a dla starszego mruczka typu senior. 

Czy wystarczy kupić jedną karmę? W yprawka dla kota zdecydowanie powinna być pod tym względem zdrowo urozmaicona. Jeden z naturalnych kocich mechanizmów obronnych nie pozwala im jeść zbyt długo dań o tym samym smaku i konsystencji. W naturze różnorodność posiłków pod względem tych dwóch cech ma chronić mruczki m.in. przed zatruciami czy różnego rodzaju niedoborami. Poza tym, jeśli kot nie chce czegoś zjeść, po prostu tego nie robi. Już na początku zaopatrzmy się w kilka produktów najlepiej jednej marki, ale w różnych wersjach smakowych oraz np. w sosie i galaretce. Warto pamiętać, że urozmaicenie nie dotyczy składu posiłków, a jedynie ich smaku i tekstury. W ybierajmy karmy pełnoporcjowe, które zapewniają naszym milusińskim dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w takich proporcjach, jakie są potrzebne ich organizmom. Owszem, nie wyklucza to dodatkowych przysmaków, te jednak nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energii naszego mruczka.

Zapewne zastanawiasz się także, jaką formę karmy wybrać – mokrą, czy suchą? Wyprawka dla kota powinna zawierać oba rodzaje jedzenie, przy czym wskazane jest, aby te mokre stanowiły większość posiłków. Co konkretnie oznacza „większość posiłków”? Mowa nawet o 90% dań pod względem masy – karmy mokre są mniej kaloryczne, dzięki czemu pomagają kotu zachować szczupłą sylwetkę, a także wspierają nawodnienie jego organizmu. Warto też korzystać z karm suchych, takich jak Whiskas® z Kurczakiem. Ten rodzaj posiłków jest korzystny dla zębów kota, ponieważ ich chrupanie pomaga w mechanicznej redukcji płytki bakteryjnej.

Co kupić dla kota? Kuweta to konieczność

Mruczki są zwierzętami, które niezwykle cenią czystość. Wiele godzin dziennie spędzają na czyszczeniu swojego futerka. Należy więc zapewnić im higieniczną przestrzeń do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Trzeba też pamiętać o częstym sprzątaniu kuwety i wymianie znajdującego się w niej żwirku. W jaką kuwetę powinna być wyposażona wyprawka dla kota?

  • Kuweta musi być dopasowana do rozmiarów mruczka. Powinien on mieć możliwość swobodnego obracania się w niej oraz kopania, co jest dla niego naturalnym zachowaniem. 
  • Do wyboru mamy kuwety otwarte i zamknięte. Początkowo postawmy na te pierwsze, ponieważ bardziej odpowiadają naturalnym kocim zwyczajom. Zwykle koty załatwiają się na otwartej przestrzeni, co pozwala im na większą kontrolę otoczenia. 
  • Kuweta powinna znaleźć się w miejscu, w którym nie ma zbyt wielkiego ruchu i jest to przestrzeń ustronna, cicha i spokojna. 
  • Jeśli mamy więcej niż jednego kota, koniecznie musimy zaopatrzyć się w więcej kuwet. Liczba kuwet powinna o jedną przewyższać liczbę kotów, czyli jeśli mamy dwa mruczki, musimy mieć trzy kuwety.
  • Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o rodzaj żwirku w wyprawce dla kota, będzie ten bezzapachowy. Czuły węch mruczków spraw a, że mogą one nie tolerować sztucznych woni i tym samym nie chcieć korzystać z kuwety. Żwirek nie powinien być też zbyt twardy dla kocich łap, dlatego dobrze sprawdzają się żwirki drewniane, bentonitowe, a także piasek. 
  • Żwirku nie może być w kuwecie zbyt mało. Jak już wspominaliśmy, koty muszą mieć możliwość zakopania swoich odchodów.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records