WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Jak dlugo rosnie kot brytyjski","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/jak-dlugo-rosnie-kot-brytyjski"}]

Jak długo rośnie kot brytyjski?

Adult-landing_0.jpg

Prawidłowe żywienie kota jest uzależnione m.in. od jego wieku.

 

Prawidłowe żywienie kota jest uzależnione m.in. od jego wieku. Z tego powodu pełnoporcjowe karmy suche i mokre od Whiskas® są podzielone na linie „junior”, „adult” i „senior”. Kiedy jest odpowiedni czas na zmianę diety? W którym momencie nasz mruczek przestaje być kocięciem i wkracza w dorosłość? Jak długo rośnie kot i czy jest to uzależnione od jego rasy? Ile lat żyje kot brytyjski – dłużej czy krócej od przeciętnego dachowca? Odpowiadają eksperci Whiskas®!
 

Spis treści:

  1. Jak długo rośnie kot? Czy rasa ma tu znaczenie? Do kiedy rosną koty brytyjskie?
  2. Koty brytyjskie – ile żyją? Czy mają szczególne potrzeby żywieniowe?

Jak długo rośnie kot brytyjski? Czy rasa ma tu znaczenie? Do kiedy rosną koty brytyjskie?

Koty brytyjskie osiągają dojrzałość stosunkowo późno, bo około 12. miesiąca życia (w zależności od pory, w jakiej się urodziły, i długości dnia). U większości kociąt okres wzmożonego wzrostu kończy się w okolicach 6. miesiąca życia. Potem obserwujemy już tylko nieznaczne zmiany, postępujące zdecydowanie wolniej niż do tej pory. Oczywiście wiele zależy od sposobu żywienia naszego pupila. Prawidłowo zbilansowane jedzenie dla kota pozwala na utrzymywanie jego masy ciała na właściwym dla wieku i danej rasy poziomie. Warto zaufać doświadczeniu ekspertów do spraw żywienia i od początku korzystać z pełnoporcjowych karm gotowych. Podając kotu domowe posiłki, możemy łatwo doprowadzić do jego przekarmienia lub niedożywienia.

Czy rasa kota ma znaczenie, jeśli chodzi o jego dojrzewanie? Okazuje się, że tak. Opiekunowie, którzy zastanawiają się, jak długo rośnie kot brytyjski, wyrażają swoje wątpliwości nie bez przyczyny. Łatwo ulec wrażeniu, że pyszczek rocznego pupila tej rasy wciąż bardziej przywodzi na myśl kocię niż dorosłego czworonoga. Brytyjczyki są wyjątkowe pod wieloma względami, także z powodu niestandardowo długiego okresu dojrzewania. Odpowiedź na pytanie, do jakiego wieku rośnie kot brytyjski, nie jest więc jednoznaczna. Niektóre mruczki osiągają wielkość i masę dorosłego osobnika dopiero około 5. roku życia!

Koty brytyjskie – ile żyją? Czy mają szczególne potrzeby żywieniowe?

Ile żyją brytyjczyki? Średnia długość życia kota brytyjskiego wynosi 12 lat. Są jednak i takie, które cieszą opiekunów swoim towarzystwem nawet przez dwie dekady! Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób dbamy o naszego ulubieńca, w tym od rodzaju stosowanej diety.

Podstawą żywienia każdego kota powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. 90% masy dziennej dawki pożywienia powinny stanowić posiłki złożone z karmy mokrej, a pozostałe 10% należy uzupełnić karmą suchą (pod względem masy produktu). Jest to spowodowane faktem, że mruczki z reguły piją zbyt mało wody (pochodzą od pustynnego przodka, więc taka potrzeba nie zapisała się w ich fenotypie). Karma mokra zawiera około 80% płynów, podczas gdy w karmie suchej znajdziemy ich tylko od 8 do 10%. Podawanie pupilowi gotowego pożywienia w galaretce lub sosie pomaga utrzymywać prawidłowe nawodnienie jego organizmu, a także szczupłą sylwetkę (ponieważ mokre jedzenie jest około cztery razy mniej kaloryczne niż suche). Chrupanie karmy suchej jest natomiast dobrym sposobem na wsparcie higieny jamy ustnej (podczas chrupania ściera się płytka nazębna z powierzchni szkliwa).

Koty brytyjskie są znane ze swojej pięknej i bujnej sierści. Zwłaszcza osobniki długowłose wymagają zaawansowanej pielęgnacji, która ma na celu utrzymanie ich futerka w dobrej kondycji. Potrzeby żywieniowe takich czworonogów różnią się nieco od potrzeb ich krótkowłosych kuzynów. Warto korzystać z preparatów wspomagających pozbywanie się wylizanej sierści z układu pokarmowego mruczka. Koty długowłose są szczególnie narażone na występowanie problemu kul włosowych (tzw. bezoarów), dlatego warto rozważyć dodawanie do ich posiłków specjalnych past lub proszków odkłaczających (zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii).

Dieta osobnika długowłosego powinna być bogata w białko i niezbędne aminokwasy, przede wszystkim taurynę, a także: histydynę, izoleucynę leucynę, lizynę, metioninę, fenyloalaninę, tryptofan, treoninę, walinę i argininę. Innymi składnikami odżywczymi, które mają wpływ na kondycję kociej sierści, są biotyna i cynk, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Elementy diety odpowiedzialne za stan okrywy włosowej naszego czworonoga to oczywiście nie wszystko, co jest mu potrzebne do zdrowego funkcjonowania. Każdy kot, niezależnie od rasy i długości sierści, powinien otrzymywać posiłki pokrywające 100% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie i substancje odżywcze. Zbilansowana karma gotowa zawiera wszystkie niezbędne składniki, skomponowane w idealnych dla kota w danym wieku proporcjach. Należą do nich:

  • białka – jest to podstawowy budulec tkanek;
  • tłuszcze – odpowiadają za wspieranie odporności i regulowanie przemiany materii organizmu, a także usprawnianie pracy mózgu. Tłuszcze uczestniczą również we wchłanianiu niektórych witamin;
  • węglowodany – stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii; niestrawne dla kota włókno pokarmowe wspomaga natomiast utrzymywanie prawidłowej pracy jelit, a w przypadku kotów długowłosych stanowi ochronę przed zakłaczaniem przewodu pokarmowego;
  • witaminy: retinol (witamina A), witamina D, witamina E, a także witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B11 i B12);
  • składniki mineralne: makroelementy (magnez, fosfor, wapń, potas, sód i chlor) i mikroelementy (oprócz wymienionego już cynku, także żelazo, miedź, jod, mangan i selen).

Proporcje poszczególnych składników odżywczych w posiłkach naszych podopiecznych są uzależnione od ich wieku i rasy (w związku z tym także długości sierści), a także od codziennie podejmowanej aktywności fizycznej. Koty brytyjskie niechętnie wychodzą poza dom, nawet jeżeli mają taką możliwość. Nie są również skoczne ani skłonne do biegania, dlatego łatwo im nadmiernie przybierać na wadze. Jest to kolejny argument przemawiający za przewagą pełnoporcjowego pożywienia mokrego nad suchym w jadłospisie pupila. Zbilansowana i kompletna karma mokra jest około czterokrotnie mniej kaloryczna niż karma sucha o tej samej masie. W związku z tym ułatwia regulowanie masy ciała naszego mruczka.

Należy pamiętać, że koty – także koty brytyjskie – są wyjątkowo wybrednymi zwierzętami. W przeciwieństwie do psów instynktownie dążą do różnicowania swoich posiłków zarówno pod względem ich smaku, jak i konsystencji. Aby odpowiedzieć na tę potrzebę, eksperci do spraw żywienia Whiskas® przygotowali bogatą paletę dań pełnoporcjowych: potrawki w sosie, mięsiste kawałki w sosie i w galaretce, a także kremowe zupy dla kota. Wszystkie wymienione posiłki są dostępne w wielu smakowitych wariantach:

  • smaki mięsne (z kurczakiem, indykiem, kaczką, drobiem, wołowiną, jagnięciną, kurczakiem i zielonym groszkiem, jagnięciną i marchewką);
  • smaki rybne (z tuńczykiem, łososiem, łososiem morskim, białą rybą, dorszem czarnym).

Każdy kochający opiekun dba nie tylko o skład, lecz także o walory smakowe podawanego pupilowi jedzenia. Zadowolony podopieczny odwdzięcza się szczerym uczuciem i radosnym mruczeniem, a to w realny sposób poprawia jakość naszego życia. Wątpliwości związane z żywieniem kota – m.in. kota brytyjskiego – należy zgłaszać dietetykowi lub lekarzowi weterynarii. Wykwalifikowany specjalista udzieli odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a w razie potrzeby pomoże ułożyć szczegółowy jadłospis dla naszego pupila. Zapraszamy również do skorzystania z porad Whiskas®.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records