WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Suchy nos u kota symptom choroby","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/suchy-nos-u-kota-symptom-choroby"}]

Suchy nos u kota – symptom choroby?

Adult-landing_0.jpg

Troskliwi opiekunowie zwracają uwagę na nos swojego pupila.

Suchy nos u kota – symptom choroby?

Troskliwi opiekunowie zwracają uwagę na nos swojego pupila. W przypadku kotów ma to niebagatelne znaczenie. Zdarza się, że nawet jeden niepozorny objaw, na przykład ciepły nos u kota, może być pierwszą informacją o problemie ze zdrowiem naszego podopiecznego. W artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje na ten temat. Pomogą one prawidłowo zareagować w przypadku ewentualnej choroby kota.

Spis treści:

  1. Jaki powinien być nos kota?
  2. Ciepły i suchy nos u kota – czy to już powód do niepokoju?
  3. Nos kota – na co zwracać uwagę?

Jaki powinien być nos kota?

Zdrowy mruczek ma lekko wilgotny i chłodny nos. Suchy nos u kota nie jest jeszcze powodem do obaw. Jeżeli jednocześnie nie występują także inne symptomy, opiekun nie ma podstaw, by się martwić. Warto jednak w takim przypadku uważniej obserwować pupila, bo być może pojawią się inne objawy, mogące zwiastować początek choroby. Delikatnie mokry nos kota to stan w pełni normalny i pożądany. Jeżeli jednak opiekun zaobserwuje, że nos u kota jest wyjątkowo wilgotny, a mruczek ma także inne symptomy, takie jak katar, łzawienie z oczu, kaszel czy problemy z oddychaniem, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Trzeba pamiętać, że w ciągu dnia temperatura i wilgotność nosa kota zmieniają się. Sucha śluzówka nie powinna też niepokoić, jeśli pupil spędził więcej czasu w pomieszczeniu z klimatyzacją czy ogrzewaniem lub wrócił z dworu, gdzie akurat mocno wiało. Do momentu, kiedy inne zachowania mruczka nie budzą naszych zastrzeżeń, nie ma powodu do niepokoju. Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy z nozdrzy kota wydobywa się wydzielina. To sygnał, by niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ katar prawdopodobnie wywołała infekcja wirusowa. Oprócz wilgotności nosa kota ważny jest też jego kolor. W zależności od umaszczenia czworonoga ta część ciała  może być różowa, czarna lub wielobarwna. Jeżeli nos staje się wyraźnie jaśniejszy lub ciemniejszy niż zwykle, może to być oznaka choroby albo przegrzania organizmu czworonoga. 

Ciepły i suchy nos u kota – czy to już powód do niepokoju?

Istnieje wiele powodów, które wyjaśniają, co oznacza suchy nos u kota. Kiedy temperatura ciała zwierzęcia wzrasta, jego nozdrza naturalnie stają się suche. Najczęściej można się z tym spotkać, gdy pupil wyleguje się na słońcu. Jeżeli narząd węchu dodatkowo staje się ciepły, również jest to naturalny objaw rozgrzania organizmu. Nie musi jednak oznaczać podwyższonej temperatury ciała. Innym powodem, dla którego nos u kota może stać się suchy, jest legowisko w pobliżu nagrzanego kaloryfera. Mruczki bardzo lubią ciepło, dlatego możliwe, że przy dłuższym odpoczynku niedaleko grzejnika ich nosek stanie się nieco bardziej suchy i ciepły. Jeżeli po drzemce nasz podopieczny będzie tak jak zawsze energicznie się poruszał, nadal będzie miał apetyt, a wilgotność nosa wróci do prawidłowego stanu, wówczas nie ma podstaw do niepokoju. W przypadku gdy pupilowi będzie towarzyszyć dłuższa zmiana w zachowaniu, warto po obserwacji skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnej choroby. Zazwyczaj, jeżeli nos u kota tymczasowo zmienia temperaturę lub jest wyraźnie bardziej suchy, należy poczekać kilka godzin i ponownie sprawdzić jego stan. Być może to efekt niedawnego wygrzewania się, sporego wysiłku podczas zabawy czy chwilowego odwodnienia organizmu. 

Nosek kota – na co zwracać uwagę?

Uważny opiekun powinien regularnie sprawdzać wygląd oraz stan zdrowia mruczka. Niepokoić nie powinien krótkotrwale ciepły nos kota, o ile objaw ten nie występuje z innymi zmianami. Zwierzęta niewychodzące przy pierwszych objawach choroby często są wyraźnie osłabione, co może przejawiać się u nich apatią czy brakiem apetytu. Dość łatwo jest więc to zauważyć. Warto przyjrzeć się dokładnie, czy w okolicy noska oraz na całym pyszczku mruczka nie występują pęknięcia, strupki czy otarcie. Dodatkowo trzeba być czujnym na inne objawy. Należą do nich: brak apetytu lub jego znaczące osłabienie, wychudzenie, zmniejszone pragnienie, ogólna osowiałość, wymioty, biegunka, kaszel czy kichanie. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów trzeba koniecznie wybrać się z kotem do lekarza weterynarii, aby podjąć odpowiednie leczenie. Bez specjalnych badań i diagnozy specjalisty nie da się stwierdzić, co może być ich przyczyną. Im szybciej wykryje się, jakie jest podłoże stanu zwierzęcia, tym większa szansa na szybki powrót ukochanego pupila do pełni zdrowia i sił. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records