BARF dla kota - wymyślna dieta? Czy powrót do naturalnych instynktów?

Dieta BARF dla kota wywodzi się z idei karmienia w sposób naśladujący żywienie ich dzikich przodków.

BARF dla kota - wymyślna dieta? Czy powrót do naturalnych instynktów?

Zgodnie z podstawowym założeniem, żywienie kota dietą BARF, polega na podawaniu posiłków surowych, głównie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, co ma na celu odwzorowanie pokarmu spożywanego przez koty żyjące na wolności. Czy jednak karmienie kota dietą BARF może zaspokoić wszystkie potrzeby naszego przyjaciela, który dzikim zwierzęciem nie jest? Dowiedz się, czym jest BARF dla kota i o czym należy pamiętać, decydując się na taką dietę! 

 

Spis treści:

  1. Dieta BARF dla kota – na czym polega takie żywienie?
  2. Żywienie kota według BARF – podstawowe zasady 
  3. Jak wygląda karmienie kota zgodnie z założeniami zwolenników BARF
  4. Kiedy można przestawić kota na BARF?
  5. Dlaczego dieta BARF nie jest odpowiednia dla kota? 
  6. Suplementy dla kota na diecie BARF – dlaczego są potrzebne?
  7.  Zagrożenia dla kota związane z dietą BARF

 

Dieta BARF dla kota – na czym polega takie żywienie?

Dieta BARF dla kota, z j.ang. Biologically Appropriate Raw Food oznacza „biologicznie odpowiednie surowe pożywienie”. W praktyce dieta taka utożsamiana jest z podawaniem zwierzęciu surowych produktów, które odzwierciedlają pokarmy zdobywane samodzielnie przez dzikie koty, jednak nie jest to stwierdzenie równoznaczne z zasadnością takiego żywienia. Dietę tę opracował Ian Billinghurst, jednak aktualnie wiadomo, że BARF nie pozwala na dostarczenie zwierzęciu wszystkich związków niezbędnych do zachowania zdrowia. Co więcej, podawanie zwierzęciu surowych produktów wiąże się z poważnym ryzykiem mikrobiologicznym.

 

Choć BARF dla kota kojarzy się głównie z surowym mięsem, jest to w rzeczywistości połączenie mięsa, podrobów, kości i warzyw. Dziko żyjące zwierzęta żywią się tym, co uda się im zdobyć. Koty natomiast, wbrew pozorom, nie jedzą tylko mięśni (czyli mięsa), a całą upolowaną zdobycz, włącznie z podrobami oraz tym, co znajduje się w ich przewodach pokarmowych. Są to nie tylko myszy, ale także małe ptaki, płazy, ptaki, larwy i owady. Z kolei myszy oraz inne gatunki zjadane przez koty żywią się także roślinami, które siłą natury przedostają się do organizmu mięsożernego kota.

 

Jednak czy kot może jeść tylko mięso? Decydując się na żywienie kota BARF, warto więc mieć na uwadze, że jest to dieta bardzo wymagająca. Aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni rozwój i bezpieczeństwo, konieczne jest podawanie mu precyzyjnie zbilansowanych posiłków, co zwykle okazuje się bardzo trudne w przypadku BARF dla kota.

 

Koty, w drodze ewolucji, przystosowały się do spożywania również pokarmów pochodzenia  roślinnego. Miłość i wygoda, zapewniona podopiecznym przez opiekunów sprawia, że koty niewychodzące są zależne od człowieka. Choć naturalny instynkt łowiecki jest u kotów wciąż bardzo silny, nasz niewychodzący pupil nie musi sam zdobywać pożywienia i to my powinniśmy dbać o jego zbilansowaną dietę. Dlatego tak ważne jest dostosowanie diety do aktualnych potrzeb kota, a nie usilne przywracanie nawyków żywieniowych, dotyczących dzikich zwierząt.

 

Żywienie kota powinno więc być zbliżone do diety ich krewnych, jednak to my musimy zadbać, by pokarm zwierzęcia był dla niego bezpieczny, co nie jest pewne przy BARF. Koty lubią smak mięsa, dlatego nasz aktywny przyjaciel z pewnością zachwyci się mięsistą karmą Whiskas, która w kawałkach zawiera 85% mięsa. Podając zwierzęciu taki pokarm, zadbamy zarówno o jego potrzeby, jak i sprawimy pupilowi przyjemność.  

 

Żywienie kota według BARF – podstawowe zasady 

Dieta BARF dla kota, według jej zwolenników, ma dostarczać zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki, przy czym podstawą jest surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie może być to jeden rodzaj mięsa podawany każdego dnia. Karmienie kota BARF opiera się na zachowaniu różnorodności i określonych proporcji pokarmu. 

 

Warto jednak pamiętać, że każdy kot ma swoje własne potrzeby i wymaga indywidualnego ustalenia diety. W dużej mierze zależy to od jego masy ciała oraz stylu życia. Dieta kota powinna więc być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na poszczególne składniki pokarmu. 

 Jak wygląda karmienie kota zgodnie z założeniami zwolenników BARF? 

Dieta BARF dla kota powinna być bardzo różnorodna, dlatego chcąc karmić zwierzę w ten sposób, należy stale poszerzać swoją wiedzę i obserwować reakcję kota oraz jego stan zdrowia. 

 

Zdrowe koty zwykle powinny otrzymywać pokarm w ilości odpowiadającej 3-5% ich masy ciała na jedną porcję. W przypadku karmy skompletowanej przez specjalistów żywienia zwierząt proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami pokarmu są odpowiednio dobrane, co daje nam pewność, że zwierzę otrzymuje wszystko, co jest mu potrzebne. Natomiast BARF wymaga własnej analizy. Ogólnie przyjęte założenia zgodnie z dietą BARF dla kota uwzględniają proporcje oraz rodzaj posiłków, które w 90-95% są pokarmem zwierzęcym, z czego: 

  • 70% stanowi mięso, czyli mięśnie szkieletowe
  • pozostałe 20-25% to podroby, takie jak wątroba, nerki, serca, żołądki. 

 

Kiedy można przestawić kota na BARF?

Jeśli z różnych powodów zamierzamy przystosować zwierzę do zmiany żywienia, a dieta BARF dla kota jest naszym wyborem, należy mieć na uwadze, że będzie to spore wyzwanie, które wiąże się też z pewnym ryzykiem. Z troski o kota należy więc przemyśleć swój wybór i dostosować dietę do potrzeb zwierzęcia.  

 

Karmienie kota dietą BARF należy skrupulatnie rozważyć. Nie istnieją dowody naukowe potwierdzające słuszność takiej diety. Bez wątpienia zawsze konieczne jest indywidualne przystosowanie składu diety do stanu zdrowia oraz wieku kota. 

 

Inaczej będzie wyglądała dieta kocięcia, czy kota seniora lub kocicy ciężarnej. W zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowia kota, zawsze musimy mieć na uwadze, że nasz podopieczny potrzebuje składników diety niezbędnych do prawidłowego rozwoju, co zapewnia zbilansowana karma dla kota. Wybierając kompletny pokarm, który będzie dla zwierzęcia jednocześnie smakowity, okażemy pupilowi naszą troskę.   

 

Każda zmiana żywienia wymaga stopniowego dodawania nowych produktów, tak aby układ trawienny kota mógł się przyzwyczaić. Nie należy również zmuszać zwierzęcia do jedzenie pokarmu, który mu nie smakuje. Dieta BARF dla kota może, ale nie musi odpowiadać naszemu kotu, a usilne wmuszanie w zwierzę surowego posiłku może nie tylko zagrozić zdrowiu kota, ale także popsuć relacje z naszym podopiecznym. 

 

Dlaczego dieta BARF nie jest odpowiednia dla kota?

Koty na diecie BARF dostają zaledwie ok. 10% pokarmów poza surowymi produktami zwierzęcymi. Co więcej, produkty zwykle są przypadkowe, dlatego ciężko jest ustalić odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami. Posiłki, składające się tylko z mięsa, nie pozwalają na ułożenie kompletnej diety. 

 

Zwolennicy BARF przytaczają, że surowe produkty zawierają więcej minerałów i witaminy, a enzymy zawarte w mięsie zwiększają jego wartości odżywcze. Warto jednak pamiętać, że warzywa i owoce podawane kotu bez obróbki termicznej są ciężkostrawne i mogą wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

Co więcej, niektóre produkty pochodzenia roślinnego mogą okazać się dla kota niebezpieczne, a nawet trujące. 

Według osób praktykujących BARF jest to dieta odpowiednia dla wszystkich kotów, w tym alergików. Nie jest to ogólna zasada, gdyż zwierzęta z alergią powinny być żywione dietą hipoalergiczną lub eliminacyjną. Z założenia dieta BARF nie spełnia tych warunków bez specjalnej modyfikacji. 

 

W przypadku diet eliminacyjnych pamiętajmy, że wykluczenie z diety pokarmu zawierającego alergen wymaga zastąpienia go innym produktem, który dostarcza zwierzęciu niezbędnych składników. 

 

Suplementy dla kota na diecie BARF – dlaczego są potrzebne? 

Koty mają specyficzne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dieta BARF dla kota nie pozwala na dostarczenie wszystkich wartości odżywczych, dlatego zwykle konieczne jest  dołączenie gotowych preparatów. Suplementy dla kota na BARF są potrzebne zwłaszcza w przypadku zwierząt, które jedzą tylko mięso bez kości. 

 

Wapń i tauryna to związki, na które zapotrzebowanie obserwuje się najczęściej. Niektórzy opiekunowie zastępują suplementy dla kota z dietą BARF naturalnymi składnikami, np. sproszkowanymi skorupkami jaj. Jednak ciężko jest w ten sposób określić odpowiednią ilość takich dodatków. Zwierzęta mogą otrzymywać także algi, tran, czy spirulinę. Jednak zarówno dieta BARF dla kota, jak i suplementy zawsze powinny być dobierane z myślą o potrzebach zwierzęcia.  

 

Zagrożenia dla kota związane z dietą BARF

Decydując się na karmienie kota BARF, należy w pierwszej kolejności poznać zagrożenia, jakie wiążą się z tym sposobem żywienia i ponownie przemyśleć swoją decyzję. Podawanie kotu surowego mięsa nie pozwala na dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb naszego podopiecznego poza tym wiąże się z poważnym zagrożeniem mikrobiologicznym- nie tylko dla kotów, ale także dla otaczających ich ludzi.

Zgodnie z założeniami, BARF dla kota uwzględnia dodatki do diety, takie jak np. surowe żółtko. Jest to bezpośrednie zagrożenie dla kota, które wiąże się z ryzykiem zakażenia bakteriami z rodzaju  Salmonella.  

 

Produkty surowe mogą być źródłem drobnoustrojów groźnych dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia. Wieprzowina i dziczyzna stanowią główne zagrożenie, ponieważ kot po spożyciu surowego mięsa może zainfekować się wirusem wywołującym chorobę Aujeszkyego.

 

Warto jednak pamiętać, każdy rodzaj surowego mięsa niesie ryzyko przedostania się do organizmu kota niebezpiecznych drobnoustrojów. Jedzenie surowych mięśni oraz wnętrzności zwierzęcych może doprowadzić m.in. do rozwoju toksoplazmozy wywoływanej przez pierwotniaki Toxoplasma. Co więcej, niektóre pasożyty znajdujące się w surowym mięsie stanowią zagrożenie nie tylko dla kota, ale także dla pozostałych domowników.    

Co więcej, surowy pokarm zawierający podgardla zwierzęce może być źródłem hormonów tarczycy. Jeśli nasz pupil będzie regularnie spożywał takie tkanki, może rozwinąć się u niego nadczynność tego narządu.

Poprzedni artykuł Następy artykuł
X

To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.