WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Co lubia jesc koty specjaly ktore podbija ich kocie serca","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/co-lubia-jesc-koty-specjaly-ktore-podbija-ich-kocie-serca"}]

Co lubią jeść koty? Specjały, które podbiją ich kocie serca

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg


Opiekunowie kotów często uważają, że ich pupile są bardzo wybredne.

Co lubią jeść koty? Specjały, które podbiją ich kocie serca

Opiekunowie kotów często uważają, że ich pupile są bardzo wybredne. W rzeczywistości niechęć do spożywania niektórych pokarmów wynika z wyjątkowej natury i preferencji żywieniowych mruczków. Koty są bezwzględnymi mięsożercami, uwielbiają smak mięsa i wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Dla większości osób wydaje się to być oczywiste, jednak czy wiedziałeś, że koty podobnie jak na mięso, reagują na oliwki czy dynię? Dowiedz się, co lubią jeść koty.
 

Spis treści:

  1. Co mogą jeść koty? Smakowite, lecz szkodliwe produkty
  2. Przekąski dla kota – czy i co podawać?
  3. Co koty lubią jeść – cechy smacznego pokarmu

Co mogą jeść koty? Smakowite, lecz szkodliwe produkty

Chyba każdy z nas w dzieciństwie oglądał bajki, w których podstawowym napojem kotów było mleko. Choć ze względu na zawartość laktozy i kazeiny zwierzęta nie powinny go pić, faktem jest, że im smakuje. Podobnie jest w przypadku serów, jogurtów czy nawet śmietany. Nie zaleca się karmienia kotów nabiałem – mleko i produkty mlekopochodne zawierają laktozę, która przestaje być strawna dla kota, kiedy przestaje być karmiony przez matkę. Od około 6 tygodnia życia zanika wówczas aktywność enzymu, jakim jest laktaza. Niestrawiony cukier mleczny może wywoływać takie objawy, jak ból brzucha, biegunka czy wzdęcia. Z kolei kazeina to ciężkostrawne białko, które również jest dla kota niewskazane. Ponadto białko mleka dla kota jest potencjalnym alergenem.

Mówiąc o tym, co niektóre koty lubią jeść, warto wspomnieć o słodyczach. Choć zwierzęta te nie posiadają aktywnych receptorów słodkiego smaku,  niekiedy próbują naszych, ludzkich przysmaków z ciekawości, ze względu na ich temperaturę, fakturę, wilgotność. Udostępnianie kotu słodyczy jest jednak niewskazane i należy tego unikać. Istnieją specjalne kocie przysmaki, które nie tylko są atrakcyjne, ale również zdrowe dla mruczka. Na przykład WHISKAS® Anti-Hairball, poza tym że świetnie smakują, dodatkowo wspomagają usuwanie połkniętej sierści z układu pokarmowego zwierzęcia.

W większości przypadków koty są zainteresowane “polowaniem” na produkty pochodzenia zwierzęcego, które my, opiekunowie, mamy na swoich talerzach. Jedzenie, które jest przeznaczone dla ludzi, nie powinno być jednak mruczkom udostępniane. Szynki, kiełbasy czy parówki mogą zawierać niewskazane dla zwierząt dodatki, są także bogate w tłuszcze i stanowią dodatkowe źródło kalorii. Jeżeli chcemy nagrodzić swojego pupila, podajmy mu przysmak, którego skład został opracowany z uwzględnieniem specyficznych potrzeb czworonoga. Na co dzień karmy go natomiast pełnoporcjowym pokarmem gotowym – saszetki Whiskas® zawierają minimum 85% mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego w każdym kawałku [1].

Niejeden kot z wielką przyjemnością zjadłby tuńczyka czy też inną rybę z puszki. Niestety takie produkty zawierają znaczne ilości soli, a czasem nawet metali ciężkich, przez to są dla mruczków szkodliwe. Jeśli chcemy podawać pupilowi ryby, możemy zakupić specjalne przekąski dla kotów bądź mokry pokarm o odpowiednim smaku. Powinniśmy łączyć to, co lubią koty jeść z tym, co jest dla nich zdrowe i bezpieczne. Z powodzeniem możemy podawać im gotowane na parze dorsze, łososie, flądry, węgorze, szczupaki, okonie czy halibuty. Pamiętajmy, aby nie stosować surowych ryb, ponieważ czasem zawierają pasożyty. Jedynie obróbka termiczna pozwala na eliminację tego typu zagrożenia. Ryb nie powinno się również podawać zbyt często – główne źródło energii u kotów to odpowiednio dobrana karma pełnoporcjowa. 

Koty, jako mięsożercy, w naturze żywią się głównie mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego. Większość kotów najbardziej lubi wołowinę, drób, jagnięcinę i ryby. Nie zaleca się jednak podawania im surowego mięsa. Istnieje ryzyko występowania w nim drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, nie tylko kotów, ale i ich opiekunów. Podstawę w diecie dla kota powinien stanowić kompletny i zbilansowany pokarm, który dostarcza mruczkowi odpowiednich ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, w tym m.in. białka zwierzęcego.

Wiele kotów gustuje w niecodziennych przysmakach, takich jak ryż, makaron, pieczywo, płatki kukurydziane czy ziemniaki. Należy jednak pamiętać, że przyswajalność niektórych składników odżywczych zależy od odpowiedniej obróbki produktów, które je zawierają. Pokarmy pełnoporcjowe zawierają składniki (w tym skrobię) po odpowiedniej obróbce, co gwarantuje ich właściwą strawność i wartość odżywczą. Produkty przeznaczone dla ludzi mogą wzbudzać zainteresowanie kota, ale ich spożywanie nie przynosi im korzyści.

Przekąski dla kota – czy i co podawać?

Jest duża różnica pomiędzy tym, co lubią jeść koty, a tym, co mogą jeść. Choć część produktów, które smakują kotom, równocześnie może im szkodzić – jak surowe mięso czy mleko – istnieją na szczęście takie, które są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. W takim razie co mogą jeść koty?

Niektóre mruczki bardzo lubią oliwki. Wykazano, że zapach tych owoców przypomina im zapach kocich feromonów. Surowe oliwki (bez dodatków typu chilli) nie mają w swoim składzie żadnych szkodliwych dla kotów substancji, jednak nie dostarczają także istotnych wartości odżywczych. Raz na kilka miesięcy można kotu pozwolić na zjedzenie jednej czy nawet kilku oliwek, jednak należy pamiętać o uprzednim usunięciu z owoców pestek. 

Co lubią jeść koty poza oliwkami? Dla wielu mruczków smaczne są także warzywa takie jak marchewka, dynia, pomidor, ogórek czy fasolka. Szczególnie dużą popularnością wśród kotów cieszy się dynia w postaci puree. Jeśli naszemu mruczkowi smakuje jedna z tych roślin, możemy raz na jakiś czas mu ją podać. Należy jednak pamiętać, że takei warzywa nie powinny stanowić podstawy diety kota, a być dodatkiem traktowanym jako przekąska lub składnik pełnoporcjowego jedzenia. Bazą żywienia mruczka powinna być kompletna i zbilansowana karma gotowa. Jeśli podajemy zwierzęciu warzywa, nie możemy zapominać o ich obróbce termicznej - wówczas nie tylko lepiej będą smakować, ale także zostaną łatwiej przyswojone przez koci organizm. 

Rarytasem dla niektórych kotów są również owoce. Lubią banany, brzoskwinie, jagody, a także arbuzy i melony. Owoce są dobrym źródłem witamin i antyoksydantów, zawierają niewiele tłuszczu. Mogą okazać się ciekawą przekąską na upalne dni. Jeśli Twój kot gustuje w owocach, raz na kilka dni możesz podać mu ich niewielką ilość (bez pestek). Pamiętaj jednak aby nie przesadzać - przekąski w diecie czworonoga powinny pokrywać maksymalnie 10% jego dziennego zapotrzebowania na energię pokarmową.

Choć wymienione wyżej produkty nie zaszkodzą naszemu kotu, nie oznacza to, że musimy mu je podawać. Na rynku dostępnych jest wiele zdrowych smakołyków dla mruczków, które stanowią idealną alternatywę dla oliwek czy owoców. Dostępne są w formie pasztecików, past, chrupków czy pałeczek. Nie tylko smakują kotom, ale są przede wszystkim zdrowe i pozytywnie wpływają na ich rozwój, witalność i samopoczucie. Takie smakołyki powinny stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Choć od czasu do czasu możemy podawać kotom niektóre ryby, owoce czy warzywa, nie zaleca się tego robić codziennie. Podstawa w diecie kota to kompletna i zbilansowana karma, natomiast w formie przekąski najlepiej sprawdzają się bezpieczne i atrakcyjne dla mruczka gotowe przysmaki, takie jak WHISKAS® Temptations z kurczakiem i serem.

Co koty lubią jeść – cechy smacznego pokarmu

Na preferencje żywieniowe kotów składa się wiele czynników. Choć każdemu może smakować coś innego, jedno jest pewne - każdy mruczek jest mięsożercą. Nie ma w tym nic dziwnego - kot to drapieżnik. Z tego też powodu zwierzę woli mokry pokarm od suchego. W naturze zdobycz, którą upoluje kot, składa się w około 70% z wody - podobnie jest w przypadku mokrych pokarmów gotowych. Koty często piją zbyt mało, dlatego też rolą opiekuna jest dbanie o optymalne nawodnienie ich organizmów. Możemy to osiągnąć poprzez prawidłowe skomponowanie diety czworonoga (9:1 na korzyść karm mokrych, pod względem masy produktów) i/lub zachęcenie pupila do picia (np. poprzez zakupienie specjalnej fontanny dla kota). 

Co lubią jeść koty? Dla mruczków interesująca karma to taka, która nie tylko ma odpowiedni smak, ale i zapach. Nietrudno to zauważyć - jeśli pokarm pachnie nieatrakcyjnie, automatycznie odpycha kota. Jest on zniechęcony i raczej nie będzie chciał go spróbować. Atrakcyjny zapach dla kota to zapach mięsa i podrobów, oliwek, oliwy z oliwek, a także bazylii. 

Poza smakiem i zapachem, dla kotów duże znaczenie ma również konsystencja pokarmu. Powinna być przyjemna dla podniebienia, miękka i rozpadająca się (w przypadku karm mokrych) lub chrupiąca (gdy mówimy o karmach suchych). Znaczenie mają tutaj nie tylko preferencje naszego kota, ale także jego wiek (np. seniorzy mogą wybierać karmy mokre ze względu na kłopoty stomatologiczne). Warto wspomnieć, że koty lubią zmieniać smak, strukturę i konsystencję pokarmu, dlatego pośród produktów dla mruczków znajdziemy tak ogromny wybór odmian smakowych w sosach, galaretkach i musach.

Koty rozróżniają 4 smaki: kwaśny, słony, gorzki i umami. Umami jest smakiem delikatnym, mięsnym i najbardziej atrakcyjnym dla czworonoga. Co lubią jeść koty? Który ze smaków najbardziej im odpowiada? Zdecydowanie jest to umami - przypomina im ofiary, na które polują. Z tego powodu mruczki tak chętnie wybierają aromatyczne karmy mokre. Warto przy tym pamiętać, że zwierzęta te wykazują instynktowną potrzebę różnicowania smaku i tekstury w obrębie poszczególnych posiłków. Można im to zapewnić podając np. na zmianę potrawkę w galaretce i mięsiste kawałki w kremowym sosie, a także dbając o różnorodność smaków.
 

[1] Kawałki stanowią zwykle 43% produktu Dotyczy saszetek 100g.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records