WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czy kot moze jesc gotowanego kurczaka","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czy-kot-moze-jesc-gotowanego-kurczaka"}]

Czy kot może jeść gotowanego kurczaka?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Wielu opiekunów zastanawia się czym karmić swojego kota. 

Czy kot może jeść gotowanego kurczaka?

Niektórzy, sugerując się bezwzględną mięsożernością kota, decydują się na podawanie mu diety opartej na mięsie- np. drobiowym. Czy jest to jednak dobry sposób żywienia podopiecznego? Dowiedz się, czy kot może jeść gotowanego kurczaka!

 

Spis treści:

  1. Gotowany kurczak dla kota – czy nie zaszkodzi pupilowi?
  2. Kot a surowy kurczak – jakie mogą być konsekwencje takiej przekąski?
  3. Czy gotowany kurczak jest dla kota wartościowy?
  4. Czy kot może jeść tylko gotowanego kurczaka? Jakie mięso można mu podać?

 

Gotowany kurczak dla kota – czy nie zaszkodzi pupilowi?

Czy kot może jeść gotowanego kurczaka? Jeśli przyrządzisz go bez żadnych dodatków, w tym nawet soli, możesz podać mruczkowi jego niewielką ilość. Nie rób tego jednak zbyt często. Takie jedzenie może być wyłącznie drobną przekąską dla pupila. Jednakże w tej roli znacznie lepiej sprawdzą się smakołyki przygotowane specjalnie z myślą o czworonogach, na przykład Whiskas® Temptations z łososiem lub z kurczakiem i serem. Te chrupiące paszteciki z miękkim nadzieniem z pewnością zadowolą Twojego podopiecznego i pomogą Wam nawiązać jeszcze głębszą więź. Znacznie łatwiej wkomponujesz je również w codzienny jadłospis pupila – kalorie dostarczane wraz z przysmakami dla kota mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kota na energię. W przypadku gotowych produktów oszacowanie ich właściwej ilości jest znacznie łatwiejsze dzięki dokładnym wartościom podanym na opakowaniu.

 

Warto wiedzieć również, czy kot może jeść wyłącznie gotowanego kurczaka, czy też można przygotować takie mięso również w inny sposób. Gotowanie bez dodatków jest najlepszym sposobem jego przyrządzenia dla Twojego ulubieńca. Podawanie surowego kurczaka może być niebezpieczne- także dla człowieka- ze względu na zagrożenie zakażeniem groźnymi bakteriami, takimi jak Salmonella, Listeria czy E.coli lub zarażeniem pasożytami. Obróbka termiczna pomaga zapobiec temu problemowi. Niewskazane jest również serwowanie czworonożnemu przyjacielowi mięsa smażonego, które jest dla niego szkodliwe.

 

Podobne zasady dotyczą podrobów drobiowych. Pamiętaj jednak, by zachować szczególną ostrożność w podawaniu kotu wątróbki. Zawiera ona duże ilości retinolu, czyli aktywnej formy witaminy A, który, choć ważny dla zachowania dobrego zdrowia Twojego ulubieńca, w nadmiarze jest dla niego szkodliwy. Substancja ta należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego koci organizm nie poradzi sobie z usunięciem jej zbyt dużej ilości. Zatrucie retinolem objawia się między innymi problemami z układem kostnym - bolesną spondylozą kręgów szyjnych.

 

Kot a surowy kurczak – jakie mogą być konsekwencja takiej przekąski?

Chociaż koty żyjące dziko odżywiają się surowym mięsem i podrobami, nie są one zalecane domowym pupilom. Pamiętaj, że nawet dzikie zwierzęta mogą zatruć się takim posiłkiem. Dlatego też nie podawaj ulubieńcowi surowych produktów pochodzenia zwierzęcego. Do najczęstszych problemów po ich spożyciu należą zakażenia drobnoustrojami, które mogą być groźne nie tylko dla Twojego czworonożnego przyjaciela, lecz także dla ludzi wokół niego – w tym Ciebie i Twojej rodziny.

 

Do bakterii, które najczęściej prowadzą do problemów zdrowotnych, należą te z rodzaju Salmonella. Wywołują one przede wszystkim zaburzenia związane z układem pokarmowym, w tym biegunkę i wymioty. Dodatkowo może im towarzyszyć gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, osłabienie, spadek masy ciała, a także odwodnienie, niezwykle niebezpieczne dla zdrowia Twojego pupila. Choć w wielu przypadkach zakażenie może przebiegać u zwierząt bezobjawowo, stają się one siewcami groźnych bakterii.

 

W przypadku zakażenia bakteriami Listeria może dojść do tzw. listeriozy. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kotek w ciąży, ponieważ często prowadzi do obumarcia płodów lub do wystąpienia u nich wad rozwojowych. Mogą wystąpić również biegunka i wymioty, posocznica czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Kolejnym zagrożeniem, związanym z podaniem kotu surowego kurczaka, są pałeczki E.coli, które prowadzą do zatrucia, biegunki, bólu brzucha czy wymiotów. Takie objawy mogą być niezwykle groźne i prowadzić do odwodnienia u kota. 

 

Wymienione problemy to tylko niektóre spośród zagrożeń, jakie czyhają na Twojego pupila po zjedzeniu surowego mięsa. Nie zapomnij też o pasożytach, które potrafią wyrządzić ogromne szkody w organizmie kota. Dlatego jedynie odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść gotowanego kurczaka, brzmi „tak”. W przypadku tego surowego jest to stanowczo odradzane.

 

Czy gotowany kurczak jest dla kota wartościowy?

Chociaż odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść gotowanego kurczaka, brzmi „tak”, nie oznacza to, że może on stanowić podstawę diety Twojego ulubieńca. Chociaż kurczak zawiera wiele witamin z grupy B i innych substancji odżywczych, wiele z nich usuwanych jest podczas gotowania. Co więcej, musisz pamiętać, że prawidłowe ułożenie kociej diety nie jest proste i wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu żywienia tych zwierząt. Dlatego też dobrym sposobem karmienia pupila będzie podawanie mu gotowej, pełnoporcjowej karmy. Jeśli Twój ulubieniec przepada za smakiem kurczaka, możesz zdecydować się na podawanie mu pożywienia z jego dodatkiem. Na rynku znajdziesz pokarmy zarówno suche, jak i mokre, w tym granulki oraz mięsiste kawałki w sosie Whiskas®. Zwróć szczególną uwagę na prawidłowe żywienie kota, jest ono podstawą do jego prawidłowego rozwoju i zdrowia. 

 

Czy kot może jeść tylko gotowanego kurczaka? Jakie mięso można mu podać?

Koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi, dlatego w naturze ich podstawowym pokarmem są upolowane przez nie małe zwierzęta- głównie drobne ssaki i ptaki. Dieta domowych mruczków wymaga jednak spełnienia warunku bezpieczeństwa mikrobiologicznego, Jednak koty w dalszym ciągu bardzo chętnie zjedzą kawałek mięsa. Który jego rodzaj, poza kurczakiem, będzie dla nich odpowiedni? Możesz zdecydować się właściwie na każdy jego typ, zadbaj jednak o to, by pochodził on ze sprawdzonego źródła. 

 

Każdy rodzaj podawanego kotu mięsa przygotowuje się właściwie w ten sam sposób – starannie gotując bez żadnych dodatków. Nie musisz też wybierać mięsa oczyszczonego na przykład ze ścięgien, Twój czworonożny przyjaciel z pewnością chętnie je zje. Starannie usuń natomiast kości. Połknięte mogą zranić przełyk, a także doprowadzić do zadławienia, dlatego oczyszczenie z nich mięsa jest niezwykle ważne.

 

Część opiekunów chciałaby także poczęstować mruczka rybą. Możesz podać mu odrobinę, również ugotowanej bez żadnych dodatków, a przy tym starannie oczyszczonej z ości, które po połknięciu mogłyby zranić przełyk pupila. Zwróć też uwagę na rodzaj podawanej ryby. Wiele gatunków zawiera bowiem szkodliwe dla Twojego pupila składniki, jak tlenek trójmetyloaminy, który osłabia wchłanianie żelaza oraz tiaminazę niszczącą witaminę B1, nazywaną również tiaminą. Chociaż związki te nie powinny być szkodliwe po poddaniu obróbce termicznej, lepiej dmuchać na zimne i nie podawać zawierających je gatunków ulubieńcowi. Odpowiednie ryby dla kota pozbawione tych dwóch szkodliwych składników to: sola, okoń, dorsz, flądra, węgorz, pstrąg, szczupak, łosoś i halibut.

 

Pamiętaj, że kawałeczek gotowanego kurczaka może być jedynie drobną przekąską podawaną od czasu do czasu. W żadnym wypadku nie może on stanowić podstawy diety. W tym celu podawaj swojemu czworonożnemu przyjacielowi gotowe, pełnoporcjowe posiłki. Nie tylko zapewniają mu one wszelkie niezbędne składniki odżywcze i właściwą ilość energii - często są też niezwykle smakowite. Serduszko Twojego żądnego przygód przyjaciela z pewnością skradną apetyczne posiłki z klasycznej linii Whiskas®, których pyszne, mięsiste kawałki zawierają aż 85% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj, że to właśnie dzięki odpowiedniej diecie Twój ulubieniec zachowa radość i energię, która pozwoli mu na odkrywanie świata wokół niego.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records