WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czy koty przyswajaja weglowodany","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czy-koty-przyswajaja-weglowodany"}]

Czy koty przyswajają węglowodany?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Węglowodany stanowią dużą i złożoną grupę związków organicznych.

Czy koty przyswajają węglowodany?

  • Koty, poza okresem ciąży i laktacji, nie wymagają obecności w diecie węglowodanów.
  • Koty mają zdolność przyswajania węglowodanów. Strawność skrobi poddanej właściwej obróbce termicznej sięga 94%.
  • Węglowodany są wartościowym źródłem łatwo przyswajalnej energii oraz pozytywnie wpływają na funkcje i strukturę przewodu pokarmowego.
  • W żywieniu kotów – szczególnie długowłosych i półdługowłosych – istotna jest odpowiednia zawartość włókna pokarmowego, które zapobiega tworzeniu kul włosowych.

 

U zwierząt mięsożernych nie należą one do niezbędnych składników odżywczych, koniecznych do dostarczenia w pokarmie. Jedynie w okresie ciąży i laktacji powinno się stosować dodatek 10% strawnych węglowodanów w celu zabezpieczenia kotki przez spadkiem masy ciała i hipoglikemią oraz zapewnienia właściwego składu mleka dla potomstwa. Pomimo braku ustalonego zapotrzebowania na węglowodany u kotów związki te pełnią istotne funkcje. Są one przede wszystkim bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnej energii, a także wpływają korzystnie na funkcje i strukturę przewodu pokarmowego. Węglowodany dostarczane w pokarmie podlegają wielu reakcjom chemicznym: trawieniu, wchłanianiu, fermentacji, a także mogą być wytwarzane z innych substancji otrzymanych w pożywieniu.


W jaki sposób koty trawią i przyswajają węglowodany?

Większość węglowodanów zjadanych przez koty trafia do jelita cienkiego w postaci skrobi. Jej trawienie jest u mruczków zapoczątkowane przez enzym amylazę trzustkową, gdyż u tego gatunku zwierząt nie występuje amylaza ślinowa. Skrobia ulega stopniowemu rozkładowi do cukrów prostych, które są wchłaniane do komórek jelitowych i dalej transportowane do krwi. U kotów występują pewne ograniczenia w mechanizmach trawiennych węglowodanów. Zawartość amylazy trzustkowej jest dużo niższa niż w przypadku psów, a dodatkowo obecność węglowodanów w diecie nie wpływa na wzrost aktywności enzymów rozkładających dwucukry do cukrów prostych. Nie oznacza to jednak, że koty nie przyswajają węglowodanów. Nic bardziej mylnego! „U kotów strawność skrobi poddanej odpowiedniej obróbce (rozdrobnieniu, gotowaniu) wynosi nawet 94%. Oznacza to, że węglowodany zawarte w diecie kotów w odpowiednich ilościach (do 42% suchej masy) są wartościowym składnikiem dostarczającym energii” – wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn, specjalizujący się w żywieniu psów i kotów.


Do czego potrzebne jest kotom włókno pokarmowe?

Koty dziko żyjące, zjadając swoje zdobycze, przyjmują w pokarmie mniej niż 1% włókna pokarmowego. Jednak w przypadku kotów domowych taka zawartość może być zbyt niska. Około 5% włókna w diecie pozwala na zachowanie optymalnej strawności pożywienia, zmniejszając jednocześnie energetyczność posiłku, co wpływa na obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia nadwagi i otyłości – zwłaszcza u kotów o niskiej aktywności fizycznej. Poza tym włókno stanowi bardzo istotny element diety u kotów półdługowłosych i długowłosych, u których częściej dochodzi do tworzenia kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Odpowiedni dobór rodzaju i ilości włókna w pokarmie zapobiega powstawaniu kul włosowych. Włókno pokarmowe jest też zalecane ze względu na swoją pozytywną rolę w utrzymaniu właściwej perystaltyki jelit. Ma to szczególne znaczenie u kotów starszych, które mogą mieć spowolnione ruchy jelit, wykonują też niską aktywność fizyczną i wypijają zbyt mało wody. Wszystko to może prowadzić do przewlekłych zaparć, niebezpiecznych dla zdrowia i życia mruczka.


Czy koty przyswajają laktozę?

Z wiekiem spada u kotów aktywność enzymu laktazy rozkładającego laktozę, tj. cukier mleczny. U części dorosłych kotów z tego powodu może występować nietolerancja laktozy objawiająca się biegunką, nudnościami i wzdęciami. Z tego względu dieta dorosłych kotów nie powinna zawierać mleka.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records