WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Ile razy dziennie karmic malego kota sprawdz","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/ile-razy-dziennie-karmic-malego-kota-sprawdz"}]

Ile razy dziennie karmić małego kota? Sprawdź!

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Ile razy dziennie karmić małego kota? Sprawdź!

Kocię wymaga od opiekuna bardzo dużo uwagi. Pierwsze tygodnie i miesiące mają ogromny wpływ na jego dalszy rozwój. Co ciekawe, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy Twój kot osiągnie 75% docelowej masy ciała, dlatego tak ważna jest dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. Sprawdź, ile razy dziennie karmić małego kota, aby nie popełnić błędów żywieniowych.

Spis treści:

  1. Czym i jak często karmić małego kotka? Podstawowe zasady
  2. Karmienie małego kota - ile razy dziennie?
  3. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas karmienia małego kota?

Czym i jak często karmić małego kotka? Podstawowe zasady

Na samym początku warto zapoznać się z głównymi informacjami na temat żywienia kota. Im więcej będziesz wiedzieć na temat tego, jak często karmić małego kota, czym i jaka jest rola jedzenia w jego życiu, tym łatwiej przyjdzie Ci robić to prawidłowo. 

  • Jedną z kluczowych informacji jest fakt, że te zwierzęta są bezwzględnymi mięsożercami. Oznacza to, że musisz zadbać o to, aby jego dieta była kompletna i zbilansowana, czyli zawierała wszystko czego kot potrzebuje. Niektóre niezbędne składniki odżywcze znajdują się jedynie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego są one koniecznym elementem pokarmu mruczka. Jednym z niezbędnych dla zdrowia kota aminokwasów egzogennych jest tauryna. Jej niedobory mogą przełożyć się na choroby serca czy problemy ze wzrokiem. Tauryna stanowi składnik pełnoporcjowych karm gotowych, które powinny stanowić podstawę diety czworonoga. Kot potrzebuje także innych składników odżywczych – m.in. kwasów tłuszczowych, witaminy A, wapnia, fosforu, magnezu, cynku i żelaza. Wszystko to w trosce o jego prawidłowy rozwój, mocne kości oraz zęby. Pełnoporcjowa karma gotowa np. Whiskas Junior jest odpowiedzią na potrzeby kota. Nie musisz martwić się o samodzielne przygotowywanie posiłków dostosowanych do potrzeb zwierzęcia, a także uzupełnianie ich o suplementy.
  • Nie wiesz, jak często je kocię? Chcesz zapewnić mu stały dostęp do jedzenia? To duży błąd. Takie rozwiązanie może szybko prowadzić do… nadwagi, a nawet otyłości. Jedzenie powinno być podawane regularnie, a szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. 
  • Należy pamiętać, że kot nie może jeść tego samego, co człowiek, ponieważ taki pokarm nie jest zbilansowany odpowiednio do potrzeb mruczka. Poza tym niektóre produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi zwyczajnie szkodzą zwierzęciu – możemy tu wymienić m.in. czekoladę, winogrona czy cebulę. 
  • Kot, który pije mleko to obraz, który możesz pamiętać z dzieciństwa. W rzeczywistości produkty tego typu są niewskazane w diecie mruczka. Zawarta w nich laktoza nie jest dobrze tolerowana przez układ pokarmowy większości dorosłych kotów, które nie są w stanie jej strawić z powodu braku enzymu laktazy.
  • Specjalne przysmaki dla kota (np. WHISKAS® Dentabites) nie są oczywiście zakazane, jednak warto je podawać w rozsądnych ilościach, zalecanych na opakowaniu. Im więcej zwierzę będzie podjadać między głównymi posiłkami, tym większe jest ryzyko otyłości, a ta jest bardzo niebezpieczna. Nadmiar przyjmowanych kalorii często powoduje też inne schorzenia.

Karmienie małego kota - ile razy dziennie?

Przejdźmy teraz do konkretów. Zanim kocię trafi do nowego domu, trzeba zapewnić mu przez kilka tygodni karmienie pełnowartościowym mlekiem matki. Jest ono między innymi bogatym źródłem białka, które zapewni prawidłowy wzrost. Najczęściej karmienie przez kotkę trwa do około 6-8 tygodnia. Jeśli z jakiegokolwiek powodu, kocię nie może pobierać pokarmu od swojej matki, konieczne będzie wprowadzenie preparatu mlekozastępczego i podawanie go z butelki. Jeszcze w czasie pobierania pokarmu od matki, można rozpocząć podawanie mu zmiękczonej karmy jako formę rozszerzenia diety i stopniowego przyzwyczajania zwierzęcia do pokarmu stałego. Można to zrobić nie wcześniej niż w 4. tygodniu jego życia. Podawaj suchy pokarm rozmoczony w wodzie lub preparacie mlekozastępczym oraz mokrą karmę rozgniecioną widelcem lub zmiksowaną pomiędzy głównymi posiłkami. Stosuj niewielkie porcje, np. 1 łyżeczkę od herbaty. Jedzenie początkowo powinno mieć formę papki, tak aby zwierzę mogło je lizać, zanim nauczy się gryzienia. W tym okresie podstawowe pożywienie stanowi mleko matki, które jeszcze przez kilka tygodni jest najważniejszym elementem codziennej diety dla kota. Wprowadzając pokarmy stałe, stopniowo przyzwyczajaj do nich malucha, starając się podawać mu różnorodne dania pod względem smaku i konsystencji. Dzięki temu będzie mógł określić swoje preferencje, a Ty będziesz mieć mniej problemów w przyszłości z karmieniem. Nie wprowadzaj jednak różnorodnych posiłków jednocześnie, ponieważ delikatny żołądek kota może nie zareagować na to dobrze. 

Po odsadzeniu, czyli odstawieniu kocięcia od mleka matki, powinno ono otrzymywać już tylko pokarmy stałe. Jeśli w tym czasie niezbędna okaże się zmiana karmy, pamiętaj, aby stopniowo wprowadzać każdy nowy produkt. Warto podawać jedzenie delikatne i lekkostrawne, najlepiej pokarmy gotowe- suche i mokre- opracowane specjalnie dla kociąt. 

Producenci karmy gotowej stosują idealnie dopasowane proporcje składników odżywczych, które mają wpływ na wzrost i odporność kotów.

Ile razy dziennie karmić małego kota? Tak naprawdę powinny to być regularne posiłki o stałych porach - od 4 do 5 razy dziennie. Wraz ze wzrostem zwierzęcia, liczba porcji jedzenia powinna maleć. Dorosły kot powinien dostawać 4 posiłki dziennie. Możliwe jest także podawanie pupilowi przekąsek dla kota, jednak ich kaloryczność nie może przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię Twojego pupila.

Jeśli nadal nie wiesz,  ile razy dziennie karmić kota, możesz porozmawiać z lekarzem weterynarii. Udzieli Ci on wszelkich wskazówek na ten temat. Poza tym pełnoporcjowe karmy mają zawsze podany na etykiecie zalecany sposób podawania jedzenia dla kota w danym wieku i masie ciała, co pomoże Ci w codziennej opiece nad pupilem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas karmienia małego kota?

Kocięta z reguły są aktywne i mają dużo energii. Warto zwrócić uwagę na to, czy prawidłowo przybierają na wadze. Dziennie przyrosty masy ciała powinny wynosić od 10 do 30 gramów. Jeśli będziesz mieć wątpliwości co do ilości podawanej karmy, jej kaloryczności czy masy ciała kocięcia - wybierz się z nim do lekarza weterynarii. 

Pamiętaj również o prawidłowym podawaniu jedzenia kociętom. Najlepiej robić to w tym samym miejscu i o tej samej porze w cichym, spokojnym pomieszczeniu. Dzięki temu kocię będzie czuć się bardziej komfortowo. Karma powinna być podawana w czystej miseczce, którą należy ustawić z dala od kuwety. Zawsze uzupełniaj też drugie naczynie świeżą i czystą wodą.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records