WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Jak zywic kota zeby go nie przekarmic","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/jak-zywic-kota-zeby-go-nie-przekarmic"}]

Jak żywić kota, żeby go nie przekarmić

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Wielu opiekunów, żywiąc swojego mruczka, stosuje metodę „zawsze pełna miska” lub nie wylicza dokładnej dziennej dawki pożywienia i podaje pokarm „na oko”.

Jak żywić kota, żeby go nie przekarmić

  • Kiedy kot otrzymuje pokarm dostarczający mu nadmierną ilość kalorii, dochodzi do przekarmienia.
  • Przekarmienie jest główną przyczyną nadwagi i otyłości.
  • Do konsekwencji otyłości zalicza się wiele niebezpiecznych schorzeń, np. cukrzycę typu II, choroby układu ruchu, choroby nerek.
  • Zapobieganie otyłości polega na podawaniu kompletnego i zbilansowanego pokarmu, dostarczającego właściwe ilości energii – zgodnie z potrzebami kota.

Takie postępowanie wiąże się z dużym ryzykiem przekarmienia. Koty mogą wtedy otrzymywać nadmierną ilość kalorii w stosunku do swoich potrzeb, co skutkuje nadwagą i otyłością. Szacuje się, że ponad 20% mruczków cierpi z powodu groźnej choroby, jaką jest otyłość. W wyniku gromadzenia się zbyt dużych ilości tkanki tłuszczowej w organizmie może dochodzić do różnego rodzaju zaburzeń, a niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla życia pupila.


Jak dochodzi do przekarmienia?

Prawidłowe żywienie kota polega na podawaniu mu pokarmu, który dostarczy wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię w odpowiednich ilościach i proporcjach, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar substancji pokarmowych jest niekorzystny dla zdrowia zwierzęcia. Do przekarmienia dochodzi gdy mruczek otrzymuje pożywienie dostarczające mu zbyt dużą ilość energii. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne kota jest zależne od wielu czynników, takich jak: wiek kota, zabieg kastracji, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny. W każdym przypadku wymagana ilość kalorii powinna być wyliczona indywidualnie na podstawie cech mruczka i jego warunków życia. Warto poradzić się w tej kwestii specjalisty – lekarza weterynarii lub dietetyka dla zwierząt.


Jakie są konsekwencje przekarmienia kota?

Przekarmienie jest główną przyczyną nadwagi i otyłości, których konsekwencje mogą być bardzo poważne. Otyłość prowadzi do wielu chorób – głównie przewlekłych, a część z nich niestety kończy się śmiercią pupila. Do potencjalnych powikłań i konsekwencji otyłości zalicza się między innymi: cukrzycę typu II (głównie występującą u kotów), choroby nerek, choroby układu ruchu, spadek odporności, zaburzenia hormonalne, problemy z rozrodem, wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów. „Dodatkowo otyłość obniża komfort życia pupila, pogarsza tolerancję wysokich temperatur, a także utrudnia leczenie chorób krążenia i niewydolności oddechowej oraz chorób metabolicznych i endokrynologicznych. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje także, że wzrasta ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniami i zabiegami chirurgicznymi” – wyjaśnia lekarz weterynarii Karol Chmieliński.


Czym karmić kota, by go nie przekarmić?

Najważniejszą kwestią związaną z żywieniem jest dostosowanie pokarmu do potrzeb zwierzęcia. Należy obliczyć zapotrzebowanie na energię i podawać taką ilość pożywienia, jaka jest źródłem wymaganej dawki kalorii. Trzeba także uwzględnić zawartość niezbędnych składników odżywczych, które powinny być zbilansowane z energią. W przypadku pokarmów przygotowywanych w domu może być to trudne, gdyż zazwyczaj nie znamy dokładnego składu pożywienia, które podajemy, ani nie kontrolujemy jego wartości kalorycznej. W wielu przypadkach pokarmy domowe nie są kompletne i zbilansowane. Ponadto zawierają one dużo tłuszczu będącego bogatym źródłem energii. Z tego powodu żywienie domowe jest częstą przyczyną nadwagi i otyłości. Z kolei pełnoporcjowe karmy gotowe są kompletne i zbilansowane, bezpieczne, odpowiednio strawne, smakowite i stałe pod względem składu. Na etykietach karm możemy znaleźć wartość energetyczną, czyli liczbę kalorii, jaką dostarcza porcja pożywienia (np. liczba kalorii w przeliczeniu na 100 g karmy). Dzięki temu nie ma problemu z prawidłowym dawkowaniem karmy gotowej, tj. zgodnie z potrzebami mruczka, co stanowi element profilaktyki nadwagi i otyłości.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records