WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Jaka karma dla kota sprawdzi sie najlepiej dla twojego mruczka","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/jaka-karma-dla-kota-sprawdzi-sie-najlepiej-dla-twojego-mruczka"}]

Jaka karma dla kota sprawdzi się najlepiej dla Twojego mruczka?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Żywienie kota ma znaczenie nie tylko dla jego zdrowia fizycznego. To także najprostszy sposób na zawiązanie przyjaźni z naszym domowym mruczkiem. Jak żywić kota, aby utrzymywać z nim silną i pozytywną więź? Odpowiadają specjaliści Whiskas!

Jaka karma dla kota sprawdzi się najlepiej dla Twojego mruczka?

Kot to ciekawski poszukiwacz przygód. Ta zdrowa energia jest wynikiem m.in. zbilansowanego żywienia, jakie dostarczają mu kochający opiekunowie. Każdy posiłek, który serwujemy naszemu pupilowi, powinien zawierać odpowiednią dla jego wieku i kondycji ciała liczbę niezbędnych składników odżywczych (m.in. witamin i minerałów). Nie należy zapominać także o wartości kalorycznej pokarmu, która zapewnia zwierzęciu siły witalne i daje energię do codziennego poznawania świata. Jaka karma mokra dla kota jest odpowiednia dla młodych kociąt, a jaka dla seniorów? Co podawać dorosłemu kotu, aby żył jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem? Czy rasa ma znaczenie? Jaka karma jest odpowiednia dla kota brytyjskiego? Podpowiadamy, jak prawidłowo ułożyć jadłospis dla kota.


Spis treści:

  1. Jaka karma dla kota jest najbardziej odpowiednia? Na co zwracać uwagę?
  2. Jaka mokra karma dla kota jest najlepsza? Kryteria wyboru mokrej karmy
  3. Jaka sucha karma dla kota jest najlepsza? Kryteria wyboru suchej karmy

 

Jaka karma dla kota jest najbardziej odpowiednia? Na co zwracać uwagę?

Koty to mięsożercy, które zostały udomowione około 9 tysięcy lat temu. Ponieważ jednak ich przodkowie pochodzili z terenów pustynnych (w Egipcie były nawet czczone w czasach starożytnych), nie odczuwają potrzeby regularnego picia wody. Z tego powodu dieta każdego domowego mruczka powinna być bogata w płyny, tak aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu i związanych z tym późniejszych problemów z układem moczowym. Zalecenia specjalistów z zakresu żywienia zwierząt oraz lekarzy weterynarii w tej kwestii są jasne. Jadłospis pupila powinien składać się z mokrej karmy dla kota i suchej w proporcji 9:1 pod względem masy- jest to tak zwana dieta mieszana.

Karma pełnoporcjowa to taka, która zawiera 100% niezbędnych do funkcjonowania zwierzęcia składników odżywczych. Należą do nich:

  • białka,
  • tłuszcze (zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe),
  • węglowodany (przede wszystkim skrobia i błonnik),
  • witaminy dla kota (A, D, E oraz witaminy z grupy B),
  • makro- i mikroelementy (np. wapń, fosfor, potas, magnez, jod, cynk).

Białko to podstawowy budulec komórek ciała. Koty pozyskują je głównie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli podrobów (wątróbki, żołądków, nerek itd.). To bardzo ważne, aby zawartość tych składników w diecie naszego pupila była odpowiednio wysoka. Jego posiłki nie mogą jednak składać się wyłącznie z mięsa (mięśni szkieletowych), ponieważ brakowałoby w nich wówczas niezbędnych mikro- i makroelementów oraz witamin. To właśnie dlatego specjaliści z zakresu żywienia oraz lekarze weterynarii nie zalecają samodzielnego przyrządzania jedzenia dla kota. Optymalnym rozwiązaniem (a dla zwierzaka również zdrowszym) jest korzystanie z pełnoporcjowych karm gotowych, które są odpowiednio zbilansowane. Na przykład w pełnoporcjowych daniach w saszetkach linii klasycznej Whiskas znajduje się co najmniej 85% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w kawałku karmy. Pazurki lizać!

 

Jaka mokra karma dla kota jest najlepsza? Kryteria wyboru mokrej karmy

Zbilansowane, pełnoporcjowe pożywienie dostarcza określone składniki odżywcze. Ich zawartość w pojedynczej porcji jest jednak zróżnicowana w zależności od kategorii wiekowej kota – wyróżnia się karmy typu junior, adult, senior. Jaka karma dla kota jest zatem najlepsza dla naszego mruczka? Taka, która odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

 

Produkty Whiskas zostały podzielone na trzy kategorie, przeznaczone dla kotów w określonym wieku. Linia „junior” jest dedykowana kociętom do ukończenia pierwszego roku życia. Linia „adult” to karmy dla dorosłych kotów w sile wieku, zaś produkty z linii „senior” są przeznaczone dla kocich emerytów, którzy przekroczyli już siódmy rok życia. Na opakowaniach pełnoporcjowych karm dla kotów znajduje się również instrukcja ich stosowania. W zależności od masy ciała pupila należy podawać mu większe lub mniejsze porcje w określonych odstępach czasowych. Przykładowo mruczek ważący 5 kg zjada 4 saszetki karmy mokrej w ciągu dnia. Zaleca się jednak dietę mieszaną, składającą się w 90% z karmy mokrej i w 10% z karmy suchej pod względem masy produktu. 

 

Wybór zdrowej, zbilansowanej diety to jednak tylko połowa sukcesu. Miłośnicy kotów wiedzą doskonale, że ci czworonożni poszukiwacze przygód są również bardzo wybredni. Nie jedzą każdego posiłku, który się im poda, a nawet jeśli przez jakiś czas będą się godziły na określony rodzaj karmy, istnieje prawdopodobieństwo, że nagle zaczną odmawiać jej spożywania. Czy jest to powód do niepokoju? W większości wypadków nie. Koci instynkt każe im bowiem poszukiwać urozmaicania smaku oraz konsystencji posiłków. Odpowiadając na pytanie, jaka karma dla kota jest najlepsza, należy zatem powiedzieć: różnorodna. Na szczęście producenci gotowych karm pełnoporcjowych uwzględniają element kociego kapryszenia. Mokra karma Whiskas z linii “adult” występuje w trzech intrygujących konsystencjach:

 

  • potrawka w galaretce,
  • mięsiste kawałki w galaretce,
  • mięsiste kawałki w sosie,
  • kremowa zupa.

 

Nie bez znaczenia jest również smak poszczególnych potraw. Koci instynkt powoduje, że zwierzęta te niechętnie jedzą co dzień to samo. Warto zdrowo urozmaicać ich jadłospis, a tym samym zasłużyć sobie na pełne zadowolenia mruczenie po posiłku. Dietetycy pracujący dla Whiskas skomponowali kilkanaście przepysznych wersji smakowych dla naszych łasuchów. Są to pełnoporcjowe karmy mokre: smaki mięsne (z kurczakiem, z indykiem, z kaczką, z drobiem, z wołowiną, z jagnięciną, z kurczakiem i zielonym groszkiem, z jagnięciną i marchewką) oraz rybne (z tuńczykiem, z łososiem, z łososiem morskim, z białą rybą, z dorszem czarnym).

 

Jaka sucha karma dla kota jest najlepsza? Kryteria wyboru suchej karmy

Jaka karma sucha dla kota jest najbardziej odpowiednia? Ta, która w ciekawy sposób urozmaici jego dietę, a jednocześnie doskonale skomponuje się z karmą mokrą.

 

Zawartość składników odżywczych oraz kalorii w diecie naszego podopiecznego powinna się zmieniać wraz z wiekiem. Należy pamiętać, że karma sucha jest około 4-krotnie bardziej kaloryczna niż karma mokra, co oznacza, że nie należy podawać jej kotu zbyt wiele (optymalna ilość to około 10% zalecanej dziennej dawki pożywienia pod względem masy produktu). Nadmiar kalorii u kota będzie skutkował problemami zdrowotnymi, takimi jak nadwaga czy otyłość, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do chorób przewlekłych (np. cukrzycy). Z drugiej strony suche karmy pełnoporcjowe zawierają potrzebny do prawidłowego funkcjonowania błonnik (wspierający prawidłową pracę jelit) oraz skrobię – źródło łatwej do przyswojenia energii. Składniki te są pozyskiwane ze zbóż i innych produktów pochodzenia roślinnego. Ogólny wniosek jest zatem taki, że podawana we właściwych proporcjach dieta mieszana sprzyja zdrowiu naszych podopiecznych.

 

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka sucha karma dla kota sprawdzi się najlepiej dla naszego pupila, warto przyjrzeć się etykietom dostępnych na rynku produktów. Pełnoporcjowa karma sucha zawiera komplet składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego kota. Wpływa również pozytywnie na wygląd i stan zdrowia zwierzęcia oraz na jego wygląd, m.in. poprzez poprawienie stanu sierści, która staje się piękna i błyszcząca. Dobrze skomponowana dieta zapewnia mruczkowi dobre samopoczucie i sprawia, że nasz pupil jest jeszcze bardziej skory do zabawy!

 

Istnieją również karmy uzupełniające (m.in. przysmaki dla kotów), których nie należy traktować zamiennie z karmami pełnoporcjowymi, jednak można z powodzeniem włączyć je do diety swojego pupila. Przekąski mogą być traktowane jako nagroda, gdy np. chcemy pochwalić kota za właściwe zachowanie lub sprawić mu przyjemność i zbudować z nim pozytywną relację. Podawanie niewielkich smakołyków sprawdza się jednak nie tylko w przypadku młodych pupili (np. takich, które uczą się załatwiać swoje potrzeby do kuwety), ale także kotów dojrzałych. Zarówno pełnoporcjowe karmy suche, jak i specjalne karmy uzupełniające - np. Whiskas Dentabits- charakteryzują się pozytywnym wpływem na higienę jamy ustnej zwierzęcia. Twarde, chrupiące kawałki są nie tylko smakowite, ale również pomagają w usuwaniu płytki nazębnej. Ponadto, poprzez ich rozgryzanie, kot pobudza ukrwienie swoich dziąseł. Inne przekąski- Whiskas Anti-Hairball wpływają pozytywnie na układ pokarmowy naszego kota, m.in. zapobiegając tworzeniu się bezoarów.

 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records