Karmienie mieszane polegające na podawaniu suchej i mokrej karmy w odpowiednich proporcjach to zdrowy sposób odżywiania mruczka.
Co, jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny. Poznaj sprawdzone sposoby na przekonanie kota do zmiany przyzwyczajeń.
Spis treści:
Pełnoporcjowa karma mokra dla kota powinna stanowić podstawę jego diety. W karmieniu mieszanym zaleca się stosowanie mokrej i suchej karmy w proporcji 9:1 pod względem masy produktu. Dzięki temu kot może skorzystać z zalet obu rodzajów jedzenia.
Co prawda pełnoporcjowa sucha karma stanowi kompletny i zbilansowany pokarm dla kota i dodatkowo pomaga w oczyszczaniu zębów, ale dopiero w połączeniu z karmą wilgotną stanowi optymalny model żywienia.
Mokra karma charakteryzuje się wysoką zawartością wody. Koty nie mają nawyku częstego picia, dlatego odpowiednie nawodnienie powinniśmy zapewniać im również poprzez jedzenie. Oczywiście nie wyklucza to faktu, że kot otrzymujący dietę mieszaną, powinien mieć stały dostęp do miseczki z wodą. Prawidłowe nawodnienie wpływa korzystnie na pracę kociego układu moczowego.
Każdy, kto zastanawia się, jak odchudzić kota lub jak nie dopuścić do rozwoju nadwagi i otyłości, powinien przekonać mruczka do jedzenia mokrej karmy. Jest ona około 4 razy mniej kaloryczna niż sucha karma. Jeśli mokra karma stanowi główną część kociego menu, łatwiej jest kontrolować masę ciała kota i chronić go przed nadwagą i otyłością.
Kot nie chce jeść mokrej karmy, bo przyzwyczaił się do suchej - to najczęstszy powód niechęci do wilgotnego jedzenia. Przyczyną mogą być też zbyt duże porcje i stały dostęp do suchego jedzenia. Kot najada się granulkami i nie ma już ochoty na saszetkę czy puszkę, nawet jeśli pachną bardzo apetycznie. Dlatego konieczne jest ustalenie zapotrzebowania kota na kalorie i dokładne odmierzenie dziennej dawki pokarmowej. Pamiętaj przy tym, że przysmaki dla kota również są źródłem kalorii i trzeba uwzględnić je podczas planowania posiłków. Przekąski nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energetycznej dla kota. Taki sposób postępowania zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości u pupila
Niektóre koty nie jedzą mokrej karmy, bo jej konsystencja nie zachęca ich do jedzenia. Odpowiednie rozdrobnienie pokarmu może pomóc - nakładając kotu jedzenie z puszki lub saszetki można je rozgnieść, np. za pomocą widelca. Część kotów chętniej zjada mokrą karmę o jednolitej konsystencji, np. w formie musów i pasztetów. Są też koty, które wolą jedzenie w sosie niż w galaretce. Jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy z puszki, zaproponuj mu jedzenie z saszetki - większość mruczków nie może oprzeć się mięsistym kawałkom oblanym apetycznym sosem.
Zdarza się też tak, że kot nie chce jeść mokrej karmy, którą wcześniej jadł z apetytem. Przyczyną może być instynktowna chęć zmiany smaku. Jest to mechanizm obronny kotów, który odziedziczyły po swoich przodkach. Kiedyś chronił je przed wytrzebieniem całej populacji swoich ofiar na danym terytorium. Zmieniając co jakiś czas obiekty polowań, kot zapobiegał sytuacji, że nagle zabraknie pokarmu na jego terenie. Koty w ten sposób chroniły się też przed nadmiarami i niedoborami, jakimi groziła monotonna dieta. Oczywiście w przypadku gotowej karmy pełnoporcjowej jest inaczej - nawet jeśli ciągle podajemy kotu karmę o tym samym smaku, jest to dla niego zdrowe i bezpieczne, ale po pewnym czasie może mu się po prostu znudzić.
Jeśli do tej pory karmiłeś kota wyłącznie suchą karmą, przekonanie go do mokrego jedzenia nawet jeśli będzie trudne, jest możliwe do osiągnięcia. Oto kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie, kiedy kot nie chce jeść mokrej karmy:
Czego nie należy robić, by przekonać kota do jedzenia mokrej karmy? Na pewno nie możesz go głodzić. Posty są bardzo niebezpieczne dla kotów - te trwające dłużej niż 2 dni mogą doprowadzić do stłuszczenia wątroby.
To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.