WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Kot nie chce jesc sprawdz jakie moga byc powody braku apetytu u kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/kot-nie-chce-jesc-sprawdz-jakie-moga-byc-powody-braku-apetytu-u-kota"}]

Kot nie chce jeść? Sprawdź, jakie mogą być powody braku apetytu u kota

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Wydaje się, że zdrowy kot nie odmawia jedzenia, jednak jeśli Twój czworonożny podopieczny stracił apetyt, wcale nie musi to oznaczać choroby. Co zatem dzieje się z Twoim ulubieńcem? Dowiedz się, dlaczego kot nie chce jeść i jak możesz mu pomóc odzyskać chęć do jedzenia, a co za tym idzie, odzyskać energię do odkrywania świata!

 

Spis treści:

  1. Co robić, gdy kot nie chce jeść?
  2. Kot nie chce jeść – czy jest się czym martwić?
  3. Kot nie chce jeść – jakie mogą być konsekwencje?
  4. Dlaczego kot nie ma apetytu? Poznaj przyczyny!
  5. Choroby kotów z objawem utraty apetytu

 

Co robić, gdy kot nie chce jeść?

 

W sytuacji, w której kot nie chce jeść dłużej niż jeden dzień, niezwykle ważne jest ustalenie przyczyny problemu. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii, który zaleci wszelkie niezbędne badania, pozwalające stwierdzić, bądź wykluczyć konkretne problemy zdrowotne Twojego ulubieńca. Jeżeli przeprowadzone testy niczego nie wykażą, zastanów się nad innymi ewentualnymi przyczynami. Czy ostatnio w życiu Twojego podopiecznego zaszły jakieś zmiany, nawet niewielkie, jak na przykład przemeblowanie w mieszkaniu? Nawet tak drobne, z naszego punktu widzenia, zmiany, mogą być dla niego przytłaczające. Spróbuj też podać pupilowi inny pokarm, który, być może, bardziej mu posmakuje. Pamiętaj też, aby pożywienie było odpowiednio zbilansowane i zawierało wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki dostarczaniu swojemu ulubieńcowi wszystkiego, czego potrzebuje, pomożesz mu zachować wrodzoną ciekawość świata, dzięki czemu pozostanie Twoim małym odkrywcą, który z radością i energią poznaje każdy zakątek domu.

 


Kot nie chce jeść – czy jest się czym martwić?

 

Uważa się, że kocia utrata apetytu powinna niepokoić dopiero po 1 dniu od zaprzestania spożywania pokarmów przez pupila. Wiele zależy jednak od przyczyny, a także ewentualnych innych objawów. Jeżeli towarzyszą temu na przykład wymioty, ślinotok czy biegunka, mogło dojść do poważnego zatrucia, w tym wywołanego przez zjedzenie toksycznych dla kota części roślin lub produktów chemii gospodarczej. W takiej sytuacji jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zbada Twojego ulubieńca i poda mu właściwe leki.

Na sytuację, w której kot nie chce jeść, warto zareagować jak najszybciej, ponieważ do niebezpiecznych zmian w organizmie Twojego pupila może dojść nawet po 2 dniach od utraty apetytu. Jego specyficzny metabolizm nie pozwala mu bowiem przetrwać bez jedzenia tak długo, jak na przykład ludziom czy psom. Dość szybko może u niego dojść, przede wszystkim, do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby, zagrażającego nawet życiu Twojego czworonożnego przyjaciela.

Problemem może być nie tylko sytuacja, w której kot nie chce jeść, lecz także ta, kiedy pupil zjada znacznie mniejsze porcje bez wyraźnej przyczyny. Taki stan rzeczy również może być niebezpieczny, dlatego wymaga uważniejszej obserwacji ulubieńca i ewentualnej interwencji.

 

 

Kot nie chce jeść – jakie mogą być konsekwencje?

 

 

Jeżeli kot nie chce jeść, należy jak najszybciej zareagować, ponieważ skutki takiej sytuacji mogą być groźne dla naszego pupila. Niedożywienie wiąże się przede wszystkim ze stopniowym zmniejszaniem odporności, przez co zwierzę może zacząć, między innymi, znacznie łatwiej zapadać na rozmaite choroby zakaźne. Deficyty w dostarczanych do organizmu substancjach odżywczych mogą również  prowadzić do zwiększenia przepuszczalności jelit, w tym - znacznie łatwiejszego wnikania bakterii przez ich ściany. Dodatkowo może dojść do utrudnienia odbudowy nabłonka w przewodzie pokarmowym.

W wyniku niedożywienia osłabione są także pozostałe procesy regeneracyjne, dlatego też, jeśli kot nie chce jeść, mogą go dotknąć na przykład kłopoty z gojeniem się ran. Zmiany w organizmie zwierzęcia dotyczyć mogą także krwi, w tym zmniejszenia liczby limfocytów, czy anemii. Osłabieniu ulega też siła mięśni. Kot staje się osowiały, apatyczny i brakuje mu energii, przez co nie przypomina tego uroczego, niestrudzonego odkrywcy, jakim był wcześniej. Zachęcając go do jedzenia i rozwiązując problemy, które spowodowały utratę apetytu, sprawisz, że Twój pupil znów zacznie z zapałem odkrywać świat.

Warto przy tym pamiętać, że nawet dwudniowa kocia głodówka może wywrzeć wyjątkowo negatywny wpływ na kondycję Twojego ulubieńca, w tym skończyć się nawet groźnym uszkodzeniem wątroby, zazwyczaj w wyniku jej stłuszczenia. Musisz mieć też świadomość, że utrata już 10% masy ciała przez kota, pod warunkiem, że przed schudnięciem była prawidłowa, bywa niezwykle groźna i wymaga konsultacji ze specjalistą. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja i szybka reakcja.

 

Dlaczego kot nie ma apetytu? Poznaj przyczyny!

 

Przyczyny sytuacji, w której kot nie chce jeść, nie zawsze muszą być poważne. Niekiedy jest to związane z bardzo prozaicznymi faktami, na przykład ze zmianą rodzaju jedzenia, podawanego czworonogowi. Część kotów potrafi również odmówić posiłków, które wcześniej były zjadane z apetytem, po czym z chęcią zacząć jeść zupełnie nowe ich rodzaje. Co więcej, w kociej naturze leży potrzeba zmiany smaku oraz tekstury pokarmu. Instynkt sprawia, że Twój podopieczny co pewien czas potrzebuje nowego rodzaju jedzenia, dlatego gotowe pożywienie dla tych czworonogów występuje w znacznie większej ilości wariantów, niż przygotowywane z myślą o psach. Produkty Whiskas to ogromna różnorodność, w tym smakowite, mięsiste kawałki w sosie i galaretce oraz chrupiące granulki, które dostarczą Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Już nic nie stanie na przeszkodzie Twojemu małemu urwisowi, by z zapałem i energią badał wszystko, co dla niego nowe!

Kolejnym powodem braku apetytu może być również nieświeże, bądź pozbawione zachęcającego zapachu jedzenie, które z pewnością nie jest atrakcyjne dla Twojego pupila. Dlatego zawsze warto spróbować po prostu podać kotu inne jedzenie, co może rozwiązać tę sytuację. Niekiedy problemem jest również brudna miseczka bądź jej okolica. Pamiętaj, że Twój pupil także potrzebuje higienicznych i komfortowych warunków przy spożywaniu posiłków. Zaaranżuj odpowiednio tę przestrzeń, stawiając miseczki z wodą i jedzeniem w odległości co najmniej 0,5 metra od siebie, a także z dala od kuwety.

Czasem przyczyną utraty apetytu u Twojego podopiecznego może być nawet temperatura pokarmu. Koty są na nią bowiem wyjątkowo wrażliwe. Dlatego sposobem na przywrócenie chęci do jedzenia może być podgrzanie kociego posiłku do temperatury ciała, np. poprzez zanurzenie saszetki w ciepłej wodzie.

Innym źródłem problemów może być również psychika zwierzęcia. Często jest to związane ze zmianą miejsca, na przykład przeprowadzką, przybyciem do domu nowego zwierzęcia, wyjazdem opiekuna, czy wszelkimi innymi, stresującymi dla kota sytuacjami. Nieco wrażliwsze osobniki będą potrzebować też więcej spokoju przy jedzeniu, dlatego spróbuj postawić miski pupila w bardziej ustronnym miejscu i nie niepokoić go po podaniu mu posiłku. W przypadku zwierząt silnie zestresowanych, na przykład adoptowanych ze schroniska, może nawet zdarzyć się, że kot nie chce jeść i pić w wyniku emocji. Najlepszym wyjściem będzie, przede wszystkim, cierpliwość i dbałość o psychiczny komfort Twojego ulubieńca, co powoli rozbudzić w nim ciekawość świata, a czworonożny przyjaciel stanie się radosnym odkrywcą.

Jeżeli Twój kot nie chce jeść, przyczyna może być związana również ze zmęczeniem zwierzęcia oraz wysoką temperaturą otoczenia. Wielu opiekunów z pewnością zauważa zmniejszenie apetytu u podopiecznego w gorętszych miesiącach. Jeśli w domu żyją co najmniej dwa koty, źródłem braku apetytu może być również rywalizacja, w wyniku której jedno ze zwierząt obawia się drugiego, dlatego woli nie zbliżać się do miski. W przypadku kotów wychodzących w grę może wchodzić również dojadanie w innych miejscach niż własna miska. Warto wtedy ustalić, czy nasz pupil nie odwiedza szczodrego sąsiada, który z chęcią częstuje go smakołykami.

Warto mieć świadomość, że brak apetytu u kota bywa także związana z okresem rui. Dotyczyć to będzie zarówno kotek, jak i wyczuwających je kocurów. Dlatego u domowych pupili, które nie są osobnikami hodowlanymi, najlepszym wyjściem będzie kastracja. W przypadku krytych kotek oraz reproduktorów konieczne będzie zasięgnięcie porady specjalisty, który dobierze postępowanie do konkretnego przypadku.

Zdarza się również, że kot nie chce jeść ze względu na osłabienie zmysłu powonienia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Należą do nich niektóre choroby, a także proces starzenia, zachodzący u Twojego ulubieńca. Dla kotów atrakcyjne jest bowiem pożywienie o apetycznym zapachu, dlatego jeśli Twój podopieczny nie może go poczuć, prawdopodobnie nie będzie mieć na nie ochoty.

Jeśli kot nie chce jeść i jest osowiały, unika picia wody oraz wykazuje inne, niepokojące symptomy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że u źródła problemu tkwią choroby. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc lekarza weterynarii.

 

 

Choroby kotów z objawem utraty apetytu

 

 

Jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych, sprawiających, że kot nie chce jeść, będą obecne w jego układzie pokarmowym pasożyty, a także zalegające w nim pilobezoary, czyli kulki sierści, które powodują jego podrażnienie lub nawet zablokowanie. Tego typu problemy dość łatwo może usunąć lekarz weterynarii. Czasem brak łaknienia mogą wywoływać również choroby zakaźne. Jedną z bardziej powszechnych jest koci katar. Za obniżeniem apetytu stoi tu zatkany koci nos, przez który Twój pupil nie może poczuć smakowitego zapachu swojego posiłku oraz gorsze samopoczucie.

Do poważniejszych problemów zdrowotnych, powodujących, że kot nie chce jeść, należą schorzenia nerek oraz wątroby. Niewydolność tych narządów może wynikać z różnych źródeł, w tym między innymi z zatrucia, na przykład toksycznymi dla kotów roślinami. Czasem problem wynika również z odczuwanego przez zwierzę bólu, który odbiera mu apetyt.

Może się też zdarzyć, że obniżony apetyt u kota ma związek z problemami w jamie ustnej pupila. Mogą to być nadżerki na języku,czy zapalenie dziąseł spowodowane np. kamieniem nazębnym. Tym kłopotom ze zdrowiem może towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Zazwyczaj tego typu zmianom można dość łatwo zapobiec, przede wszystkim stale kontrolując stan uzębienia swojego ulubieńca.

Niekiedy brak łaknienia jest wywołany przez schorzenia układu pokarmowego, choroby metaboliczne oraz inne, takie jak cukrzyca lub nowotwory. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na zachowanie pupila, dzięki czemu w porę można dostrzec problem, uzyskać diagnozę oraz pomóc swojemu ulubieńcowi.

Pamiętaj również, że brak łaknienia u kotów może występować również po operacji Twojego pupila. Przed zabiegiem zwierzęciu podawane są bowiem leki przeciwbólowe oraz uspokajające, które wpływają na pracę jelit. Najczęściej zaleca się nie podawać kotu pokarmów do 12 godzin po zakończeniu zabiegu, chociaż zwierzę może odmawiać posiłków nawet do 24 godzin. Jest to całkowicie normalne, dlatego nie należy się tym niepokoić.

Brak apetytu u kota to problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dodatkowo także obniża energię Twojego ulubieńca, który z natury jest ciekawy wszystkiego, co dzieje się wokół niego i z chęcią zagląda w każdy kąt. Dlatego na jego problemy z łaknieniem reaguj jak najszybciej, by Twój pupil znów mógł stać się tym radosnym stworzeniem, które dobrze znasz.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records