WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Kot nie chce jesc suchej karmy czy to powod do zmartwien","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/kot-nie-chce-jesc-suchej-karmy-czy-to-powod-do-zmartwien"}]

Kot nie chce jeść suchej karmy? Czy to powód do zmartwień?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Mruczki bywają kapryśne i mogą odmawiać pokarmu, którego nie znają, dlatego zdarza się, że kot nie chce jeść suchej karmy. 

Kot nie chce jeść suchej karmy? Czy to powód do zmartwień?

Nie jest to problem, gdy w ogóle nie wychodzimy z domu i możemy kilka razy dziennie serwować kotu mokrą karmę. Ale umówmy się, że takie sytuacje praktycznie nie istnieją. Nieliczne koty są w tym komfortowym położeniu, że mają opiekuna zawsze przy sobie. Gdy przychodzi czas urlopu lub nawet krótkiego, weekendowego wyjazdu i kot musi sam zostać w domu, chociażby na jeden dzień, trudno jest znaleźć osobę, która co kilka godzin podałaby naszemu pupilowi mokrą karmę. Dlatego warto już małe kocięta przyzwyczajać do suchej karmy, a najlepiej stosować żywienie mieszane w odpowiednich proporcjach.

 

Spis treści:

  1. Zalety suchej karmy dla kota
  2. Dlaczego kot nie chce jeść suchej karmy?
  3. Co zrobić, gdy Twój kot nie chce jeść suchej karmy?

 

Zalety suchej karmy dla kota

Z różnych powodów warto przekonać kota do polubienia suchego pokarmu. Pełnoporcjowa sucha karma to bezpieczne i zdrowe jedzenie. Jest kompletna i zbilansowana w składniki odżywcze, które zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe mięsożernych kotów. Karma sucha jest wysokoenergetyczna, ekonomiczna i wygodna w użyciu.

 

Sucha karma charakteryzuje się niską zawartością wody (8-10%), dzięki czemu przez długi czas zachowuje świeżość i można przechowywać ją poza lodówką. Musimy jedynie pamiętać, by zapewnić kotu dostęp do świeżej i czystej wody, jednocześnie pilnując, by kot rzeczywiście pił. 

 

Odpowiednio dobrane pod względem wielkości granulki karmy przyczyniają się do mechanicznego ścierania płytki bakteryjnej z zębów. Dzięki temu podawanie suchej karmy wspiera zdrowie jamy ustnej. Jednak ze względu na to, że koty nie przeżuwają pokarmu, proces ten nie jest efektywny, a jedzenie suchej karmy nie zastąpi mycia zębów.

 

Dlaczego kot nie chce jeść suchej karmy?

Zastanawiasz się, jaka jest przyczyna tego, że Twój kot nie chce jeść suchej karmy? Najczęściej dzieje się tak, gdy pupil przez dłuższy czas otrzymywał wyłącznie wilgotny pokarm, do którego się przyzwyczaił. Wówczas przekonanie go do suchej karmy nie jest łatwym zadaniem. Dlatego najlepiej od samego początku podawać kotu zarówno suchy, jak i mokry pokarm. Gdy kot jest młody, łatwiej wyrobić w nim właściwe nawyki żywieniowe. 

 

Suchą karmę należy wprowadzać kociętom w odpowiednim czasie - w 3.-4. tygodniu życia. Dlaczego kocię nie chce jeść suchej karmy? Jeśli ma dopiero kilka tygodni, być może granulki są dla niego za duże lub za twarde. Dla kociąt trzeba wybierać pełnoporcjowy pokarm dostosowany do ich wieku, czyli karmę typu junior. Jeśli niechętnie chrupią granulki, należy przyzwyczajać je do nich stopniowo. Rozwiązaniem może być namoczenie suchej karmy w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. 

 

Wybredność kotów przejawia się między innymi w tym, że nie chcą spożywać nieświeżego pokarmu. Sucha karma co prawda zachowuje świeżość dłużej niż mokra, ale przechowywana długo i w nieodpowiedni sposób, również ulega zepsuciu. Tłuszcze zawarte w jedzeniu jełczeją pod wpływem powietrza i wysokiej temperatury. Wysoka wilgotność otoczenia wpływa na rozwój bakterii. Poza tym granulki po pewnym czasie tracą swój aromat. Większość kotów bez problemu rozpoznaje nieświeże i zwietrzałe jedzenie. Dlatego kupuj suchą karmę w niedużym opakowaniu, by Twój kot zjadł ją w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy. Jeśli opakowanie nie posiada strunowego zamknięcia, przesyp karmę do szczelnego, nieprzejrzystego pojemnika i przechowuj w suchym, ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. 

 

Jeśli kot nie chce jeść suchej karmy, problem może również tkwić w brudnej miseczce. Pamiętaj, żeby przynajmniej raz dziennie usunąć z niej niezjedzoną karmę i dokładnie umyć. Miska z jedzeniem powinna znajdować się z dala od kuwety i co najmniej pół metra od miski z wodą. 

 

Powodem tego, że kot nie chce jeść suchej karmy, może być problem z uzębieniem - nadżerka na języku, owrzodzenia, podrażnienie lub zapalenie dziąseł, czy po prostu kamień nazębny. W takiej sytuacji jedzenie suchej karmy może sprawiać zwierzęciu ból.

 

Brak apetytu i niechęć do jedzenia suchej karmy najczęściej zdarzają się u kotów w podeszłym wieku. Nie tylko z powodu problemów z zębami, które są częste u seniorów, ale też w związku z osłabieniem węchu i zmysłu smaku. 

 

Brak apetytu u kota może świadczyć także o innych problemach zdrowotnych - pasożytach, chorobach zakaźnych (np. koci katar), chorobach układu pokarmowego, nerek, wątroby, układu oddechowego.

 

Koty jedzą mniej, gdy zaczyna działać u nich popęd płciowy. Dotyczy to zarówno kotek w rui, jak i „marcujących się” kocurów. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy poddać kota zabiegowi kastracji lub sterylizacji.

 

Niechęć do jedzenia suchej karmy i ogólny brak apetytu można też zauważyć w okresie letnich upałów. Gdy za oknem panują tropiki, a w domu brak klimatyzacji, nie powinno nas dziwić, że kot nie chce jeść suchej karmy i w ogóle je mniej. Kiedy na zewnątrz się ochłodzi, jego apetyt powinien wrócić do normy. Powinniśmy jednak w tym czasie szczególnie zadbać o to, by kot pił odpowiednią ilość wody. Aby mruczkowi było chłodniej, warto też kupić specjalną matę chłodzącą dla zwierząt.

 

Rywalizacja pomiędzy dwoma kotami, zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się małego dziecka w domu - te wszystkie czynniki mogą wywoływać stres i powodować, że kot nie chce jeść suchej karmy. Ponieważ nie zawsze możliwa jest eliminacja przyczyny stresu, warto zasięgnąć porady behawiorysty.

 

Co zrobić, gdy Twój kot nie chce jeść suchej karmy?

Gdy kot nie chce jeść suchej karmy i kategorycznie odmawia jedzenia, należy udać się z nim do lekarza weterynarii. Długotrwała głodówka może mieć fatalny wpływ na zdrowie Twojego pupila. Jeśli przeciąga się do ponad 2 dni, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w wątrobie zwierzęcia.

 

Co zrobić, jak kot nie chce jeść suchej karmy, a lekarz stwierdził, że nic mu nie dolega? Można podejrzewać, że kot nie chce jeść suchej karmy, bo znudził mu się jej smak. Zaproponuj mu produkt tego samego producenta, ale w innej wersji smakowej, np. jeśli Twój kot do tej pory jadł Whiskas z kurczakiem, podaj mu Whiskas z tuńczykiem lub wołowiną. To ważne, by karma dla kota była stała pod względem składu, dlatego najlepiej zmieniać ją w obrębie produktów tej samej marki. Jako alternatywę nie proponuj mu natomiast domowego jedzenia dla kota. Jego dieta powinna być oparta na pełnoporcjowych karmach gotowych, idealnie zbilansowanych, które są gwarantem jego zdrowia.  

 

Korzystne dla zwierząt domowych jest stosowanie żywienia mieszanego. Jeśli do tej pory podawałeś mruczkowi wyłącznie suchy pokarm, warto wprowadzić do menu również karmę mokrą dla kota. Dieta mieszana polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w odpowiednich proporcjach - zaleca się stosunek 9:1 pod względem masy, z przewagą mokrej karmy. Dzięki temu kot zaspokaja instynktowną potrzebę zmiany smaku oraz konsystencji pokarmu i chętnie zjada zarówno suchą, jak i mokrą karmę.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records