WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Kot niejadek co podawac do jedzenia naszym wybrednym pupilom","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/kot-niejadek-co-podawac-do-jedzenia-naszym-wybrednym-pupilom"}]

Kot niejadek - co podawać do jedzenia naszym wybrednym pupilom?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Kot niejadek nie należy do rzadkości. Wielu opiekunów zmaga się z tym problemem u swoich pupili. Jego przyczyna najczęściej tkwi w wyszukanych kulinarnych gustach kotów. 

Kot niejadek - co podawać do jedzenia naszym wybrednym pupilom?

Większość z nich odczuwa instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji pożywienia. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zmianie karmy dla kota niejadka, upewnij się, że nic mu nie dolega.

Spis treści:

  1. Masz kota niejadka? Upewnij się, czy jest zdrowy
  2. Dlaczego mój kot jest niejadkiem?
  3. Kiedy spadek apetytu może być dla kota niebezpieczny?
  4. Najlepsza karma dla kota niejadka
  5. Jak zachęcić kota do jedzenia?

 

Masz kota niejadka? Upewnij się, czy jest zdrowy

Jeśli Twój kot z dnia na dzień stał się niejadkiem i po zmianie karmy nadal odmawia jedzenia, warto wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Przyczyną braku apetytu u kota mogą być różne dolegliwości - od problemów z zębami po niebezpieczną niedrożność przewodu pokarmowego spowodowaną kulami włosowymi. Ze specjalistą powinieneś skonsultować się również wtedy, gdy utracie apetytu towarzyszą inne objawy: problemy z wypróżnianiem, wymioty, osowiałość, pogorszenie wyglądu sierści kota. 

 

Dlaczego mój kot jest niejadkiem?

Najczęstsze problemy zdrowotne, które mogą objawiać się brakiem apetytu u kota:

  • kule włosowe w przewodzie pokarmowym - szczególnie wśród kotów długowłosych,
  • obecność pasożytów jelitowych - to problem głównie kotów wychodzących oraz karmionych surowym mięsem, 
  • problemy w jamie ustnej - ból dziąseł lub zębów, nadżerka na języku,
  • choroby nerek.

 

Jeśli u Twojego kota niejadka wykluczono problemy zdrowotne, to prawdopodobnie:

  • dieta kota jest zbyt monotonna - większość kotów odczuwa instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu, więc jeśli wciąż otrzymują tę samą karmę, mogą w pewnym momencie odmówić jedzenia;
  • dostaje za dużo przekąsek - należy pamiętać, że smakołyki dla kota są źródłem kalorii, więc jeśli kot otrzymuje je w niekontrolowanych ilościach, może po prostu nie mieć apetytu na główny posiłek;
  • miseczka nie jest idealnie czysta - koty są wyczulone na punkcie higieny jedzenia, od razu wyczuwają, gdy w miseczce zostanie choć trochę nieświeżego pokarmu;
  • miseczka jest za głęboka - koty nie lubią, gdy ich wąsy opierają się o brzeg naczynia, może to zniechęcać je do dokończenia posiłku;
  • odczuwa silny stres, który może być spowodowany, np. rozłąką z opiekunem, przeprowadzką, pojawieniem się w domu nowego zwierzęcia lub małego dziecka;
  • ma wysublimowane podniebienie - Twój kot może po prostu okazać się bardzo wybredny - w takiej sytuacji znalezienie najlepszej karmy dla kota niejadka będzie nie lada wyzwaniem.

 

Kiedy spadek apetytu może być dla kota niebezpieczny?

Głodówka u kota nie może trwać dłużej niż dwa dni. Jeśli Twój kot przez cały dzień nie miał nic w pyszczku, warto udać się z nim do lekarza weterynarii. Post u kota, który trwa dłużej niż 2 dni, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

 

Jeśli kot niejadek nie odmawia całkowicie jedzenia, ale jada mniej niż do tej pory, prawdopodobnie nie dostarcza sobie wystarczającej ilości energii i składników odżywczych. Jest to również niebezpieczna sytuacja, ponieważ może skończyć się nie tylko niedowagą, ale też niedoborami pokarmowymi i wynikającymi z nich problemami zdrowotnymi.

 

Najlepsza karma dla kota niejadka

Najlepsza karma dla kotów niejadków to pełnoporcjowa karma gotowa opracowana przez specjalistów. Występuje ona w formie suchej i mokrej karmy oraz w różnych wersjach smakowych. Nietrudno więc jest znaleźć wśród dobrych karm pełnoporcjowych propozycję dla kota niejadka, która będzie mu najbardziej odpowiadała. 

 

W diecie dla długowłosych kotów niejadków powinny dodatkowo pojawić się przekąski odkłaczające lub specjalne pasty, które wspomagają usuwanie zalegających włosów. Można też podawać kotu specjalną karmę, która zawiera składniki o właściwościach odkłaczających. 

 

W menu kota niejadka mogą również pojawić się tradycyjne przekąski, podawane, by zrobić mu przyjemność i urozmaicić zabawę. Pamiętaj tylko, żeby kontrolować ich ilość. Przekąski dla kota nie mogą dostarczać więcej nić 10% dziennego zapotrzebowania na energię Twojego mruczka.

 

Jak zachęcić kota do jedzenia?

  • Podgrzewanie mokrej karmy

Ponieważ koty są urodzonymi łowcami i bezwzględnymi mięsożercami, najbardziej smakuje im jedzenie w temperaturze ciała. Warto więc kotu niejadkowi podgrzewać mokrą karmę w kąpieli wodnej do temperatury nie wyższej niż 38 stopni Celsjusza. Albo przynajmniej wyjmij karmę z lodówki na pół godziny przed jedzeniem, żeby ogrzało się do temperatury pokojowej. Twój kot powinien docenić ciepły posiłek.

  • Zadbaj o czystość miski i miejsca, w którym jada kot

Po każdym posiłku wyczyść i osusz miseczkę, także tę po suchej karmie. W przypadku suchej karmy powinieneś tę czynność wykonywać dwa razy dziennie - przed nałożeniem porcji rano i wieczorem. Często przecieraj też podłogę w miejscu, w którym stoją kocie miseczki, żeby do jedzenia nie dostawał się kurz i inne zanieczyszczenia. Kocia jadalnia powinna znajdować się z dala od kuwety. Koty nie lubią też, gdy miska z wodą znajduje się blisko jedzenia - postaw ją w odległości dalszej niż pół metra. 

  • Zmień miskę na talerzyk

Koty nie lubią, gdy podczas jedzenia coś drażni ich wibrysy, dlatego miseczka powinna być płytka i szeroka. Świetnym rozwiązaniem jest serwowanie posiłków dla kota na płaskich talerzykach.

  • Zmień karmę

Kotu niejadkowi warto też zaproponować inną karmę. Na początek sięgnij po inne wersje smakowe dotychczas podawanego produktu. Sięgając po karmę tego samego producenta, zmieni się tylko smak jedzenia, ale kot nadal będzie otrzymywał pokarm o podobnym składzie. Dieta kota powinna być bowiem stała pod względem składu. Nagła zmiana karmy może spowodować u kota niestrawność (biegunka, wymioty).

Jeśli jednak zdecydujesz się na zupełną zmianę karmy, powinieneś to zrobić w odpowiedni sposób, by kot przyzwyczaił się do niej stopniowo. Dodawaj po trochu nowy pokarm do obecnego przez około tydzień. Jak powinien prawidłowo przebiegać proces zmiany karmy? Mieszaj dotychczasowe jedzenie z nowym - niech ¼ stanowi nowa, a ¾ dotychczasowa karma. Wymieszaj je ze sobą dokładnie. Co 2-3 dni zwiększaj o ¼ udział nowego pokarmu, aż całkowicie przestawisz kota niejadka na nową karmę.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records