WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Kot wymiotuje po jedzeniu jaka moze byc tego przyczyna","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/kot-wymiotuje-po-jedzeniu-jaka-moze-byc-tego-przyczyna"}]

Kot wymiotuje po jedzeniu – jaka może być tego przyczyna?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Gdy kot wymiotuje po jedzeniu, martwimy się o jego stan zdrowia i zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się dzieje.

 

Najczęstszą przyczyną jest zbyt łapczywe pochłanianie jedzenia przez naszego pupila. Jednak, jeśli sytuacja ta się powtarza, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu i jak możemy poradzić sobie z tym problemem, by nasz mruczek był zdrowy i szczęśliwy?

 

Spis treści:

  1. Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu? Najczęstsze powody
  2. Przez jakie choroby mogą pojawić się wymioty u kota?
  3. Co podać kotu, gdy wymiotuje?

 

Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu? Najczęstsze powody

Zazwyczaj sytuacja, gdy kot wymiotuje po jedzeniu, jest dla opiekuna bardzo stresująca. Często jednak nie ma się czym martwić, a problem ten można łatwo zażegnać. W wielu przypadkach wymioty są wynikiem łapczywego jedzenia. Dla kotów jedzenie to ogromna przyjemność dlatego też z zapałem podchodzą do każdego posiłku. Niestety, czasem zbyt dużym, czego wynikiem jest właśnie zwrócenie treści żołądkowej. W takiej sytuacji najlepiej będzie nauczyć swojego mruczka wolniejszego jedzenia, na przykład poprzez zakup specjalnej miseczki spowalniającej.

 

Niekiedy przyczyną tego, że kot wymiotuje po jedzeniu, jest również nieodpowiednia, najczęściej zbyt niska temperatura pokarmu. Przed podaniem kotu jedzenia z puszki bądź saszetki, które były przechowywane w lodówce, należy je ogrzać co najmniej do temperatury pokojowej. Zdarza się też, że problemem jest nowy pokarm, którego kot nie toleruje lub nawet ma na niego alergię. 

 

Niekiedy wymioty kota mogą mieć też związek z psychiką zwierzęcia. Małe kocię wymiotuje po przeżyciu zupełnie nowego doświadczenia, na przykład spotkania z innym zwierzęciem? A może problem dotyczy dorosłego kota, który dopiero co zmienił miejsce zamieszkania, a może nawet opiekuna? Takie sytuacje mogą być dla naszego pupila niezwykle stresujące.

 

Twój ulubieniec zwymiotował w samochodzie lub innym środku transportu? Być może przyczyną wcale nie jest to, co wcześniej zjadł. Koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną.

 

Kot to prawdziwy łowca i pomimo że codziennie podajesz mu pyszne jedzenie, nie jest w stanie odmówić sobie polowania, gdy tylko nadarzy się okazja. Przejedzenie u kota to częsty przypadek, , zwłaszcza jeśli „zajada” stres lub ma zbyt mało stymulujacą przestrzeń do życia. Zdarza się, że mruczkowi włącza się instynkt łowcy na widok muchy bądź pająka, które potem chętnie zjada. Niestety, jego układ pokarmowy nie zawsze dobrze sobie z tym radzi. To jedno z częstszych wyjaśnień, dlaczego koty wymiotują.

 

Jeśli częste wymioty u kota pojawiają się nie tylko po jedzeniu, a w treści wyraźnie widać sierść, zazwyczaj oznacza to, że w przewodzie pokarmowym naszego pupila zalegają włosy, które trafiły tam podczas codziennej pielęgnacji. Możemy walczyć z tym problemem starannie i regularnie czesząc pupila, a także podając mu produkty, które pomogą mu zminimalizować ten problem, na przykład specjalną trawę dla kota bądź smakołyki, jak chrupiące Whiskas Anti-Hairballs o miękkim wnętrzu i kuszącym smaku kurczaka.

 

Pamiętaj też, że z powyższych przyczyn kot wymiotuje po jedzeniu jedynie sporadycznie. Jeśli zdarza mu się to często lub to małe kocię wymiotuje, najlepiej od razu udaj się z ulubieńcem do lecznicy weterynaryjnej. Problem może bowiem wynikać z choroby, a przy tym poważnie zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia.

 

Przez jakie choroby mogą się pojawić wymioty u kota?

Gdy kot wymiotuje dość często, należy jak najszybciej zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy. U podłoża problemu tkwić mogą bowiem:

  • bakteryjne infekcje lub pasożyty przewodu pokarmowego;
  • panleukopenia – dodatkowo występuje biegunka oraz apatia i wysoka gorączka. Na szczęście kota można zaszczepić na tę groźną chorobę;
  • połknięte ciało obce w przewodzie pokarmowym;
  • nowotwór zlokalizowany w układzie pokarmowym;
  • niewydolność nerek;
  • niewydolność wątroby;
  • zatrucie, na przykład spowodowane zjedzeniem produktów toksycznych (np. czosnku), trującej rośliny czy środków chemicznych.

 

Dlatego, jeśli sytuacji, gdy kot wymiotuje po jedzeniu, towarzyszą inne objawy lub jeśli wymioty występują często, jak najszybciej należy zabrać swojego kota do lekarza weterynarii.

 

Warto pamiętać także, że wymioty mogą być wywołane również niektórymi lekami, w tym podawanymi doustnie oraz w innej formie. Dlatego zawsze zapytaj specjalistę podającego Twojemu pupilowi medykamenty o ewentualne skutki uboczne, aby móc się na nie przygotować. 

 

Co podać kotu, gdy wymiotuje?

Postępowanie w sytuacji, kiedy kot wymiotuje po jedzeniu, będzie zależeć od przyczyny, a także częstotliwości wymiotów i innych objawów towarzyszących. Jeżeli kot często zwraca pokarm lub dodatkowo cierpi na biegunkę bądź inne dolegliwości albo to kocię wymiotuje, pomóc mu powinien lekarz weterynarii. W przypadku, gdy zdarza się to sporadycznie, przyjrzyj się nawykom swojego ulubieńca, a także własnym. Kot, który je zbyt szybko, może potrzebować np. specjalnej miseczki spowalniającej, lub częstszego karmienia w mniejszych porcjach. Jeśli te sposoby nie działają, możesz zacząć miksować jego posiłki. W niektórych przypadkach wystarczające będzie podanie nowej karmy bądź jej delikatne podgrzanie. 

 

Gdy kot wymiotuje po jedzeniu, pamiętaj, aby nie podawać mu żadnych środków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records