WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Przekaski dla kota czym czestowac kota miedzy posilkami","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/przekaski-dla-kota-czym-czestowac-kota-miedzy-posilkami"}]

Przekąski dla kota - czym częstować kota między posiłkami?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Smakołyki dla kota pozwolą Ci rozpieścić pupila i nawiązać z nim jeszcze głębszą więź. Jaki koci przysmak wybrać? Poznaj najlepsze przysmaki dla kota!

 

Koty to prawdziwe łasuchy, dlatego z zadowoleniem przyjmują smakowite kąski, jakimi częstuje je opiekun. Oczywiście, nie można przesadzać z liczbą podawanych ulubieńcowi przysmaków, jednak serwowane od czasu do czasu nie tylko zadowolą Twojego mruczącego przyjaciela, lecz także pozwolą Ci z nim umocnić emocjonalną więź. Musisz jedynie zdecydować się na odpowiednie dla tych zwierząt smakołyki. Dowiedz się, jakie przekąski dla kota wybrać!

 

Spis treści:

  1. Zdrowe przekąski dla kota – czym rozpieszczać ulubieńca?
  2. Dozwolone kocie przysmaki – jakie domowe kąski nie zaszkodzą Twojemu pupilowi?
  3. Co nie może być kocim przysmakiem? Tego unikaj w diecie ulubieńca!

 

Zdrowe przekąski dla kota – czym rozpieszczać ulubieńca?

Chociaż samo określenie przekąski kojarzy się z niezdrowymi przyjemnościami, zdrowe smakołyki dla kota rzeczywiście istnieją. To produkty opracowane specjalnie z myślą o tych czworonogach. Dostępne są one w wielu odmianach, jak pasty, miękkie pałeczki oraz chrupiące paszteciki.

 

Kolejną zaletą gotowych przekąsek dla kota jest też to, że możesz za ich pomocą nie tylko zapewnić swojemu ulubieńcowi przyjemne doznania smakowe, lecz także zadbać o jego zdrowie. Wszystko za sprawą tzw. przekąsek funkcjonalnych. Mogą one być pomocne na przykład w usuwaniu włosów zalegających w układzie pokarmowym (jak przysmaki Whiskas Anti-Hairballs) lub czyszczeniu zębów (Whiskas Dentabites).

 

Gotowe przekąski dla kota, choć zdrowe dla Twojego pupila, muszą być jednak podawane z umiarem. Pamiętaj, aby wkomponować je do regularnego menu tak, aby ich kaloryczność nie przekraczała 10% dziennego zapotrzebowania na energię Twojego mruczka. Kot z nadwagą lub otyłością z pewnością nie jest szczęśliwy. Co więcej, nadmierna masa ciała wiąże się negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla Twojego kota. Dlatego dobowa dawka kalorii, jaką otrzymuje mruczek, musi być zgodna z jego potrzebami.

 

Dozwolone kocie przysmaki – jakie domowe kąski nie zaszkodzą Twojemu pupilowi?

Najlepszym wyborem na przekąski dla kota z pewnością będą gotowe przysmaki, przygotowane specjalnie z myślą o tych zwierzętach. Jeśli jednak Twój kot uporczywie wpatruje się w Ciebie, gdy kroisz mięso na obiad i od czasu do czasu rozpaczliwie zamiauczy, nie musisz całkowicie odmawiać mu takiego poczęstunku. Nie dziel się z nim jednak kawałkiem kotleta czy smażonej piersi z kurczaka – ludzkie potrawy nie nadają się dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Zamiast tego ugotuj kawałek mięsa bez żadnych dodatków i podaj pupilowi. Podobnie możesz postąpić z podrobami. Uważaj jednak na wątróbkę. Zawiera ona duże ilości witaminy A, która w zbyt wysokim stężeniu może być niebezpieczna dla zdrowia kota.

 

Za przekąski dla kota uchodzą również kawałki ryby. Również nie są one całkowicie zabronione, pod warunkiem, że przygotuje się je podobnie, jak mięso, a przy tym starannie usunie ości. Pamiętaj również, aby wybrać odpowiedni gatunek. Do bezpiecznych należą: okoń, halibut, flądra, łosoś, węgorz, pstrąg, dorsz, sola i szczupak, ponieważ ich mięso pozbawione jest hamującego wchłanianie żelaza tlenku trimetyloaminy. Żelazo jest dla kotów niezwykle istotne, dlatego jego niedobory mogą być groźne dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

 

Chociaż Twój ulubieniec należy do zwierząt bezwzględnie mięsożernych (co niektórych opiekunów może skłaniac do zastosowania diety BARF dla kota - dowiedz się więcej na jej temat), czasem może zasmakować również w warzywach czy owocach. Przed podaniem tego typu smaczków dla kota należy jednak sprawdzić, czy dana roślina jest dla niego odpowiednia. Mruczka można poczęstować odrobiną dyni, banana, buraka, marchewki, a nawet melona czy arbuza – wcześniej jednak usuń z owocu pestki, ponieważ połknięte mogłyby zalegać w przewodzie pokarmowym. Wiele kotów lubi także oliwki, które działają na te zwierzęta podobnie do słynnej kocimiętki. Niekiedy przysmakiem kota może zostać także bób, wcześniej jednak obierz go ze skórki. Musisz też podawać go wyjątkowo ostrożnie, gdyż zbyt duża ilość wywołuje u kotów wzdęcia.

 

Co nie może być kocim przysmakiem? Tego unikaj w diecie ulubieńca!

Po zapoznaniu się z listą dozwolonych przekąsek dla kota warto też wspomnieć o produktach, których nie należy podawać tym zwierzętom. Przede wszystkim niewskazane będą te z dodatkiem przypraw, na przykład kiełbasy czy wędliny, a także słodycze i potrawy smażone. Zrezygnuj też z surowego mięsa, jego podawanie może bowiem skutkować zakażeniem groźnymi bakteriami, na przykład z rodzaju Salmonella, a także zarażeniem pasożytami. Niewskazane w kociej diecie są również surowe jajka. Znajduje się w nich bowiem białko nazywane awidyną, które osłabia wchłanianie biotyny, niezwykle cennej dla organizmu Twojego ulubieńca.

 

Wielu opiekunów decyduje się na podanie pupilowi produktów mlecznych, na przykład mleka czy śmietanki. Jednak, chociaż koty bardzo lubią ich smak, serwowanie tego typu żywności z pewnością nie jest dla nich zdrowe. Jedynie kocięta żywią się mlekiem swojej matki, a ich organizm wytwarza laktazę, czyli enzym konieczny do trawienia laktozy. Z wiekiem jego aktywność zanika, dlatego starsze koty mogą po jego spożyciu cierpieć między innymi na wzdęcia, lub biegunkę. Nie są to także odpowiednie przysmaki dla kociąt. Jedyne mleko, jakie powinny pić, to mleko kotki, ewentualnie specjalne preparaty zastępcze.

 

Zanim zdecydujesz się podawać kotu przekąski, musisz dowiedzieć się, właściwie ile kot powinien jeść? Może okazać się, że nie mając umiaru w dokarmianiu swojego podopiecznego, kot nie będzie chciał jeść w ogóle głównych posiłków. Wzbudza to zaniepokojenie opiekunów. Jednak wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, a regularność zjadania posiłków wróci do normy. 

 

Przekąski dla kota mogą stanowić ciekawy dodatek do diety ulubieńca, choć to gotowa karma pełnoporcjowa powinna być jej podstawą. Zwracaj też uwagę zarówno na rodzaj, jak i ilość podawanych smakołyków. Dzięki temu rozpieścisz swojego pupila w zdrowy dla niego sposób. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records