WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Rola wody w zywieniu kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/rola-wody-w-zywieniu-kota"}]

Rola wody w żywieniu kota

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Woda jest niezwykle istotnym składnikiem kociego organizmu, stanowi aż 70 – 80% beztłuszczowej masy ciała. Dowiedz się, ile powinien wypijać Twój kot i dlaczego to takie ważne!

Rola wody w żywieniu kota

  • Woda stanowi 70 – 80% beztłuszczowej masy ciała kota.
  • Woda pełni bardzo wiele istotnych funkcji, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu kota.
  • Mokre karmy mają ok. 70-80% wilgotności, dzięki czemu dostarczają dodatkowych ilości wody w diecie.
  • Koty często piją zbyt mało, dlatego trzeba zwracać uwagę na ilość przyjmowanej przez swojego pupila wody.
  • Podawaj kotu świeżą wodę w czystej miseczce, a jeśli mimo to nie chce jej pić, zastosuj specjalne miseczki z fontanną lub zaproponuj wodę płynącą z kranu.
  • Część kotów nie lubi pić z misek stojących obok pokarmu, zatem miski z wodą powinny stać w innym miejscu. Można też dać kotu możliwość korzystania z kilku misek z wodą.

 

Dlaczego woda jest taka ważna?


Pełni ona wiele ważnych dla życia funkcji, a utrata już 15 – 20% wody z organizmu może prowadzić do śmierci. Woda stanowi rozpuszczalnik i środek transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych (substancje odżywcze, enzymy, produkty przemiany materii), jest środowiskiem i składnikiem reakcji biochemicznych, odgrywa również rolę termoregulacyjną. Woda jest też elementem nadającym właściwy kształt i elastyczność tkankom. Dodatkowo, gdy kot wypija za mało płynów w ciągu doby, dochodzi do zagęszczenia moczu, co z kolei może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kamicy moczowej. Z tego względu bardzo ważne jest, by Twój mruczek pił odpowiednią ilość wody. Zapotrzebowanie na nią jest zależne od wielu czynników, takich jak: rodzaj zjadanego pokarmu, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny lub choroba, temperatura otoczenia i stres.


Jak dostarczać kotu wodę?

W organizmie woda podlega ciągłemu obiegowi. Jest dostarczana w postaci wody wypijanej, w pokarmie oraz powstaje, w niewielkiej części, w trakcie reakcji zachodzących w tkankach. Utrata wody również następuje różnymi drogami: przez układ pokarmowy (kał, wymioty), układ wydalniczy (mocz), przez skórę (pot – małe znaczenie w przypadku kotów) i przez układ oddechowy. Ilość wody, którą kot otrzymuje w pokarmie, zależy od rodzaju pożywienia. Pełnoporcjowe suche karmy gotowe zawierają około 8 – 10% wody, a mokre około 70 – 80%. W pokarmach przygotowywanych w domu ilość wody jest zmienna, średnio to około 70%. Koty są zwierzętami, które często piją zbyt mało, dlatego należy kontrolować, czy zwierzę przyjmuje wystarczające ilości płynów. Woda powinna być świeża i podana w czystej miseczce, gdyż w przeciwnym wypadku mruczek może odmówić jej wypicia. Ciekawostką jest, że koty lubią wodę w ruchu, np. kapiącą z kranu, ze specjalnych misek z fontannami itp. W sytuacji, gdy zauważymy, że nasz pupil pije zbyt mało, można zastosować właśnie takie rozwiązanie lub zwiększyć udział mokrych karm w jego codziennym żywieniu.


Jakie zapotrzebowanie na wodę ma Twój kot?

Jak radzi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „w praktyce orientacyjne zapotrzebowanie na wodę można wyliczyć na podstawie masy ciała kota. Przeciętnie kot powinien przyjmować około 50 – 60 ml wody na kilogram masy ciała (łącznie wypijanej i tej zawartej w pokarmie). Na przykład kot o masie 4 kg powinien wypić dziennie mniej więcej 200 – 240 ml płynów. Inną metodą jest obliczenie zapotrzebowania na wodę, które w przybliżeniu jest równe zapotrzebowaniu na energię, czyli jeśli dziennie kot powinien otrzymać w pokarmie 350 kcal, powinien również wypić 350 ml wody. Pamiętajmy zatem, że ze względu na to, iż część płynów zwierzę przyswaja wraz z pokarmem, to ilość wypijanej wody będzie mniejsza niż ta podana w przykładach powyżej”. Bardziej precyzyjne obliczenie zapotrzebowania na wodę wymaga wzięcia pod uwagę indywidualnych cech zwierzęcia i czynników zewnętrznych, np. aktywności fizycznej czy temperatury otoczenia.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records