WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Tauryna dla kota dlaczego jest dla niego istotna","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/tauryna-dla-kota-dlaczego-jest-dla-niego-istotna"}]

Tauryna dla kota - dlaczego jest dla niego istotna?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Tauryna to niezwykle ważny składnik w diecie kota.

Tauryna dla kota - dlaczego jest dla niego istotna?

Tauryna to niezwykle ważny składnik w diecie kota. Niedobory tego aminokwasu są bardzo niebezpieczne, ponieważ odpowiada on  za prawidłową pracę serca, dobry wzrok oraz za funkcjonowanie układu rozrodczego. Dlatego tauryna dla kota jest istotnym elementem pełnoporcjowych karm dla kotów. W tym artykule przybliżamy temat związany z właściwościami tego cennego aminokwasu oraz jego wpływem na zdrowie naszego pupila. 

Spis treści: 

  1. Wpływ tauryny na organizm kota
  2. Tauryna - dawkowanie dla kota
  3. Jak zapewnić odpowiednią ilość tauryny w diecie kota?
  4. Tauryna dla kota - suplement

Wpływ tauryny na organizm kota

Tauryna jest związkiem organicznym, będącym jednym z wielu aminokwasów biogennych, który występuje głównie w tkankach zwierzęcych. Naturalnie hamuje procesy kataboliczne oraz cechuje się właściwościami anabolicznymi, wspomagając rozwój organów, wzrost masy i siły mięśni. Tauryna wpływa na wiele układów w organizmie pupila. Musi być mu jednak dostarczana w odpowiedniej dawce, ponieważ organizm kota nie wytwarza dostatecznej ilości tego aminokwasu, aby można było pokryć dzienne zapotrzebowanie. Dzięki podawaniu kompletnej i zbilansowanej karmy gotowej mamy pewność, że nasz kot otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze (w tym taurynę). Prawidłowa dieta naszych czworonogów jest niezwykle ważna dla ich zdrowia. Wolno żyjące koty zaspokajają natomiast swoje zapotrzebowanie na substancje odżywcze (także taurynę), zjadając myszy i inne niewielkie zwierzęta.

Jedną z podstawowych funkcji tauryny dla kota jest wspomaganie prawidłowej pracy serca. Aminokwas ten jest odpowiedzialny za siłę jego skurczów, a więc także odpowiednie ukrwienie całego organizmu. Wyniki wielu badań naukowych wskazują na to, że niedobór tauryny w diecie u kotów może prowadzić do wystąpienia choroby zwanej kardiomiopatią rozstrzeniową oraz zastoinowej niewydolności serca. Oba schorzenia są niezwykle poważne i trudne w leczeniu w przypadku zbyt późnej reakcji. Skrajny niedobór tauryny w diecie zwierzęcia może wiązać się z zupełną degeneracją mięśnia sercowego. 

Tauryna - dawkowanie dla kota

Odpowiednia do wieku oraz masy kota dawka tauryny ma pozytywny wpływ na płodność, a także zdrowy rozwój kociąt w łonie matki. Zwłaszcza u ciężarnych kotek niedobór tauryny może mieć poważne konsekwencje między innymi w zagrożeniu ciąży. Do możliwych skutków niedoboru tauryny w diecie kociąt należą problemy ze wzrokiem oraz  spadek masy ciała. Młode koty mogą zmagać się z wolniejszym wzrostem, nieprawidłowym rozwojem szkieletu. Są także zagrożone mniejszą przeżywalnością. Opiekun powinien szczególnie zadbać o zapewnienie zalecanej dawki tauryny w czasie ciąży kota. Karma pełnoporcjowa zawiera odpowiednią ilość tego aminokwasu. Przy podejrzeniu niedoborów warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dodatkowe suplementy. 

Jak zapewnić odpowiednią ilość tauryny w diecie kota?

Dziko żyjące koty dostarczają sobie odpowiedniej ilości aminokwasu poprzez zjadanie upolowanych gryzoni i ptaków. Prawdą jest, że największa ilość naturalnie występującej tauryny znajduje się właśnie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Pełnoporcjowe pożywienie chroni pupila przed niedoborami wszystkich substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania kota. W wielu sklepach można dostać rozmaite gotowe posiłki z mięsistymi kawałkami w różnych smakach, w których jest tauryna. Kot, jedząc swoją ulubioną karmę pełnoporcjową, będzie zadowolony, a opiekun będzie miał pewność, że zapewnia swojemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. 

Zależnie od masy kota, zalecana dawka tauryny waha się od 200 do 500 miligramów. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tego aminokwasu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego powodu zalecanym sposobem żywienia czworonoga jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych, które są zbilansowane z uwzględnieniem potrzeb zwierzęcia, co oznacza, że zawierają także właściwe ilości tauryny. Przykładem takiego jedzenia jest np. karma sucha Whiskas. Lekarz weterynarii może też zalecić stosowanie suplementów z tauryną, jeżeli okaże się, że pupil ma niedobory tej substancji np. z powodu niekompletnej diety. 

Tauryna dla kota - suplement

Jeżeli opiekun podejrzewa, że pupil cierpi na niedobór aminokwasu, wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista może wtedy przepisać suplementy, które uzupełnią brakującą ilość tej substancji przez podanie tauryny w proszku dla kota. To może się zdarzyć szczególnie w wyjątkowych potrzeb żywieniowych, przykładowo podczas ciąży. Wówczas lekarz weterynarii może zalecić czystą taurynę dla kota, jako środek wzbogacający pełnoporcjowy pokarm. Bezwzględnie należy pamiętać, żeby nie decydować się samodzielnie na podawanie czy dawkowanie tego aminokwasu.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records