WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Trawa dla kota dlaczego koty jedza trawe","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/trawa-dla-kota-dlaczego-koty-jedza-trawe"}]

Trawa dla kota – dlaczego koty jedzą trawę?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Już nie raz zdarzyło Ci się przyłapać swojego pupila na podgryzaniu doniczkowych kwiatków albo roślin w ogrodzie i zastanawiasz się, dlaczego to robi?

 

Jest to zachowanie zupełnie naturalne, dzięki temu może on oczyszczać swój układ pokarmowy. W żadnym wypadku nie oznacza jednak, że można mu pozwolić zjadać przypadkowe rośliny, ponieważ wiele z nich może wywołać zatrucie u Twojego ulubieńca. Dobrym rozwiązaniem będzie tu wybór odpowiedniej trawy dla kota w doniczce. Sprawdź, jaką trawę dla kota wybrać oraz czym można ją zastąpić!

 

Spis treści:

  1. Czy warto zdecydować się na trawę dla kota?
  2. Jaka trawa dla kota będzie najlepsza?

 

Czy warto zdecydować się na trawę dla kota?

Trawa dla kotów pomaga tym zwierzętom oczyścić przewód pokarmowy przede wszystkim z zalegającej w nim po myciu sierści, a także rozmaitych toksyn, niestrawionych resztek pokarmu. Pomaga ona głównie w usprawnieniu pracy jelit zwierzęcia. Kot sięga po nią intuicyjnie, jednak może być przez to narażony na niebezpieczeństwo. Twój pupil nie odróżni bowiem specjalnej trawy dla kota od groźnych dla niego roślin. Dlatego, jeśli chcesz pomóc pupilowi, jak najbardziej możesz zasiać dla niego trawę, a jednocześnie zadbaj o to, aby nie miał on dostępu do roślin, które są dla niego groźne. Unikaj między innymi lilii, konwalii, difenbachii, azalii, żonkili, sansewierii, skrzydłokwiatu, poinsecji (nazywanej również gwiazdą betlejemską), a także aloesu.

 

Jeżeli zdecydujesz się na trawkę dla kota, którą Twój pupil będzie mógł do woli skubać, przygotuj się również na to, że może ona wywołać u Twojego ulubieńca wymioty. Jeśli nie są one częste i silne oraz nie towarzyszą im żadne inne objawy, nie ma powodu do obaw. Jest to jeden z naturalnych sposobów na oczyszczenie przewodu pokarmowego.

 

Jeśli jednak myślisz o trawie dla kota jako o suplemencie, uzupełniającym jego dietę, jesteś w błędzie. Co prawda, zawiera ona między innymi witaminę B9, czyli kwas foliowy, ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także witaminę D, błonnik czy chlorofil, będący silnym antyoksydantem; występują one jednak w tej roślinie w niewielkich ilościach. Z pewnością zbyt małych, aby miały znaczący wpływ na zdrowie kota. Dlatego też potraktuj trawę dla kota jako dodatek wspomagający trawienie. Najlepszym sposobem na dostarczenie swojemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych będzie podawanie mu pełnoporcjowej, gotowej karmy. Rano i wieczorem wybierz mokre pożywienie, a na czas dnia, gdy nie ma Cię w domu, a także na noc pozostaw mu odmierzoną ilość suchych granulek. Dzięki temu Twój podopieczny zachowa zdrowie i będzie mógł z radością eksplorować wszelkie zakątki domu.

 

Musisz też wiedzieć, że jeśli chcesz zadbać o układ pokarmowy swojego ulubieńca, wcale nie musisz decydować się na kocią trawę. Możesz wybrać również specjalne przysmaki dla kota, które Twój kot z pewnością pokocha. Podaj mu Whiskas Anti-Hairballs, smakołyk w formie pysznych pasztecików o smaku kurczaka. Chrupiąca otoczka i delikatnie rozpływające się w pyszczku nadzienie natychmiast skradną serce Twojego ulubieńca. Dzięki podaniu mu tej wyjątkowej przekąski nie tylko zadbasz o jego samopoczucie, lecz także nawiążesz z nim jeszcze głębszą więź.

 

Jaka trawa dla kota będzie najlepsza?

W sklepach zoologicznych możesz znaleźć trawę dla kota do samodzielnego wyhodowania. Gotowe ziarna w pudełeczku z odpowiednim podłożem wystarczy podlewać, a roślina powinna dość szybko urosnąć. Ważne, aby zestaw zawierał dodatkowo wermikulit oraz absorbent, który zapobiegnie gniciu korzeni. Podobne rośliny mogą być sprzedawane w zwykłych pudełkach lub ozdobnych doniczkach. Istnieje również możliwość zakupu samej mieszanki trawy dla kota, którą można zasiać w dowolnym miejscu.

 

Chcesz wybrać trawę dla kota samodzielnie? Pamiętaj o kilku ważnych cechach, jakimi powinna się wyróżniać. Najlepiej, aby była:

  • szybko rosnąca;
  • łatwa do uprawy w domu;
  • miękka i delikatna – twarde i ostre źdźbła mogłyby zranić Twojego ulubieńca.

 

Do odpowiednich gatunków trawy dla kota zalicza się przede wszystkim owies, jęczmień oraz pszenicę. Możesz również zdecydować się na różne odmiany perzu, kupkówkę pospolitą oraz papirus.

 

Sposób na to, jak sadzić trawę dla kota, z pewnością znajdziesz na opakowaniu wybranego produktu. Nie martw się, taka czynność nie jest bowiem trudna i nie musisz mieć zdolności ogrodnika, aby podarować swojemu pupilowi taki prezent.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records