WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Watrobka dla kota podawac czy unikac","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/watrobka-dla-kota-podawac-czy-unikac"}]

Wątróbka dla kota – podawać, czy unikać?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego w ich diecie powinny znajdować się produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to np. podroby, w tym m.in. wątróbka, którą mruczki zazwyczaj chętnie zjadają.

 

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego w ich diecie powinny znajdować się produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to np. podroby, w tym m.in. wątróbka, którą mruczki zazwyczaj chętnie zjadają. To, co dla kota jest smaczne, niestety nie zawsze okazuje się zdrowe. Jeśli zastanawiasz się, czy wątróbka dla kota jest dobrym wyborem, sprawdź, dlaczego nie jest to tak oczywiste!

Spis treści:

  1. Rola podrobów w żywieniu kota 
  2. Wątróbka – czy koty powinny ją jeść?
  3. Zagrożenia związane z nadmiarem wątróbki w diecie kota
  4. Dlaczego surowa wątróbka dla kota to zły pomysł?

 

Rola podrobów w żywieniu kota

Koty mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Są bezwzględnymi mięsożercami, jednak nie oznacza to, że mięso stanowi jedyny składnik ich diety. Podstawą żywienia kotów są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, ale w kociej diecie (w mniejszych ilościach) mogą znaleźć się także rośliny. Koty są urodzonymi łowcami. W naturze żywią się upolowanymi ofiarami, zjadając je w całości. Dlatego też podroby, czyli tzw. produkty pochodzenia zwierzęcego, stanowią ważny element ich diety. Mruczki znajdują w nich niezbędne składniki odżywcze, których brakuje w mięsie (czyli mięśniach szkieletowych) zdobyczy.
 

Wątróbka dla kota jest istotnym elementem diety pupila także ze względu na jej walory smakowe. Większość kotów to zwierzęta wybredne i ciężko zadowolić ich podniebienia. Koty zwykle preferują pokarmy mięsiste, o wyraźnej strukturze oraz łatwe do rozgryzienia i połknięcia. Są ciekawskie, ale nie zjedzą posiłku, który jest dla nich nieatrakcyjny. Wątróbka natomiast podnosi nie tylko wartość odżywczą pokarmu, ale także wpływa na jej smakowitość.

 

Wątróbka – czy koty powinny ją jeść?

Tekstura i smak wątróbki zwykle odpowiada kotom, a niektóre z nich mogłyby jeść ten rodzaj podrobów codziennie. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ wątróbka dla kota powinna stanowić jedynie element pełnoporcjowego pokarmu dla zwierząt. Jako samodzielne danie wątróbka nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych. Co więcej, w nadmiarze może zwierzęciu zaszkodzić. 
 

Wątróbka dla kota jest dobrym źródłem witamin, minerałów, białek i nasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdują się w niej m.in. kwasy omega-3 (EPA, DHA), a także witaminy, głównie witamina A i witaminy z grupy B. Spośród witamin zawartych w wątróbce to witamina A jest dla kotów szczególnie ważna, ponieważ nie jest wytwarzana w organizmie i musi być dostarczana wraz z dietą w formie aktywnego retinolu. Pod tym względem istotne znaczenie ma szczególnie wątróbka dla małego kota. Witamina A warunkuje prawidłowy rozwój kociąt, a jej niedobór może prowadzić do zahamowania ich wzrostu. Co więcej, o optymalny poziom witaminy A należy zadbać już w okresie życia płodowego kociąt, dbając o dietę ciężarnej kotki. Kocięta z miotu w przypadku niedoboru tej witaminy narażone są m.in. na rozszczep podniebienia i głuchotę. Wątróbka dostarcza kotom także minerałów, takich jak żelazo i cynk. Zawiera również aminokwasy, takie jak niezbędna dla kota tauryna. Nie są to jednak wszystkie składniki, których kot potrzebuje do rozwoju i zachowania zdrowia.
 

Posiłki kota powinny być różnorodne pod względem smaku i tekstury oraz odpowiednio zbilansowane. Zwierzęta te mają odmienne potrzeby żywieniowe, które zawsze należy brać pod uwagę, wybierając pożywienie dla swojego pupila. Tylko odpowiednio dobrane składniki pokarmu oraz zachowanie prawidłowych proporcji pomiędzy nimi umożliwia kotom długie i szczęśliwe życie.  Uwielbiana przez naszych mruczących ulubieńców wątróbka znajduje się w składzie pełnoporcjowego jedzenia dla zwierząt od Whiskas®. Posiłki są zbilansowane pod względem proporcji składników odżywczych i kalorii, natomiast szeroka gama różnorodnych smaków i konsystencji z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednego kociego konesera!

 

Zagrożenia związane z nadmiarem wątróbki w diecie kota

Wątróbka dla kota może stanowić wartościowe źródło wielu witamin i minerałów, jednak tylko, jeśli stanowi element kompletnego pokarmu dla zwierząt.


Podawanie zwierzęciu wątróbki w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na jego stan zdrowia. Witamina A, która jest niezbędna do rozwoju kociąt i utrzymania zdrowia przez dorosłe osobniki, w nadmiarze może hamować rozwój kości i powodować krzywicę, a także prowadzić do bolesnego zwyrodnienia kręgów szyjnych. Wątróbka dla małego kota ani tego w pełni dorosłego nie powinna więc być podawana regularnie jako oddzielne danie. Najodpowiedniejszym pożywieniem są pełnoporcjowe pokarmy gotowe, które dostarczają zwierzęciu wszystkiego, czego potrzebuje. 


Nadmiar witaminy A, czyli hiperwitaminoza, najczęściej dotyczy kotów pomiędzy drugim a dziewiątym rokiem życia. U starszych kotów mogą pojawić się objawy, takie jak uszkodzenia kości i stawów, zniekształcenia w obrębie kręgów szyjnych, czy pojawianie się wyrośli kostnych. Pojawiają się objawy bólu, może dochodzić również do spadku masy ciała, wypadania sierści czy złamań kości. Przyczyną groźnej dla kotów hiperwitaminozy są błędy żywieniowe, które nieświadomie popełniają ich opiekunowie, dobierając nieodpowiednią dietę lub przesadzając z suplementacją. 

Poza wysoką zawartością witaminy A  wątróbka jest także wysokokaloryczna, dlatego w nadmiarze może prowadzić do nadwagi i otyłości. To z kolei wiąże się z ryzykiem rozwoju m.in. cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Duża dawka kalorii w wątróbce sprawia także, że kot po jej zjedzeniu czuje się syty, przez co niechętnie zjada inne dania. Sama wątróbka nie zawiera jednak wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla kota, dlatego podawana nawet w nadmiernej ilości może prowadzić do niedoborów żywieniowych.
 

Dlaczego surowa wątróbka dla kota to zły pomysł?

Wątróbka dla kota jest wartościowym składnikiem pokarmu pełnoporcjowego. Sama wątróbka nie powinna być podawana zwierzęciu jako oddzielny posiłek, ponieważ w nadmierze może zwierzęciu wyrządzić krzywdę. Dla dobra naszego podopiecznego warto zrezygnować z częstowania pupila zwłaszcza surowymi podrobami.

Surowa wątróbka dla kota niesie ryzyko zakażenia bakteriami i zarażenia pasożytami. Co więcej, drobnoustroje, takie jak np. Salmonella, czy Escherichia coli, stanowią zagrożenie nie tylko dla kotów, ale także dla ludzi. Zwierzęta  domowe nie powinny więc być karmione surowym mięsem, stąd takie wiele zastrzeżeń budzi dieta BARF, która polega na żywieniu zwierząt wyłącznie surowymi produktami.
 

Dodatkowe zagrożenie związane jest z wirusem wywołującym chorobę Aujeszkyego. Drobnoustroje odpowiedzialne za to schorzenie mogą znajdować się w mięsie wieprzowym, dlatego jeśli z różnych względów decydujemy się na podanie zwierzęciu podrobów, najrozsądniejsza wydaje się  wątróbka drobiowa dla kota.

 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records