WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Zachowania zywieniowe kotow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/zachowania-zywieniowe-kotow"}]

Zachowania żywieniowe kotów

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Koty należą do zwierząt bezwzględnie mięsożernych, co oznacza, że są one zależne od substancji odżywczych zawartych jedynie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Koty domowe wywodzą się od dzikiego kota afrykańskiego. Zwierzęta te zostały udomowione zdecydowanie później niż psy, dlatego też wykazują dużo więcej zachowań odziedziczonych po dzikich przodkach.

Zachowania żywieniowe kotów

  • W ciągu dnia koty zjadają zazwyczaj kilka, kilkanaście małych posiłków o mniej więcej stałej zawartości energii (około 20-30 kcal, czyli tyle, ile dostarcza jedna mysz).
  • Koty domowe są bezwzględnymi mięsożercami, w odróżnieniu od względnie mięsożernych psów.
  • Koty odziedziczyły wiele zachowań związanych z żywieniem po swoich dzikich przodkach (są np. doskonałymi łowcami).
  • W diecie kotów, zwłaszcza długowłosych i półdługowłosych, szczególne znaczenie ma odpowiednio dobrane włókno pokarmowe, ze względu na tworzenie się kul włosowych (bezoarów) w przewodzie pokarmowym.

 

Specyfika kocich zdobyczy

Koty, niezależnie od środowiska życia, wykazują niezwykle silny instynkt łowny. W warunkach naturalnych dziko żyjące koty polują w pojedynkę na zdobycze dużo mniejsze od siebie – głównie drobne ssaki, rzadziej ptaki, gady, ryby czy bezkręgowce. Charakterystyczne jest to, że wszystkie zdobycze kotów charakteryzują się podobnym składem pod względem zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów i wody. Wyniki badań wykazują, że dorosłe koty – niezależnie od wieku, płci czy przeprowadzonej kastracji – wybierają pokarm, który dostarcza około 50% energii z białka, 40% energii z tłuszczu i 10% energii z węglowodanów. Odstępstwa od opisanej reguły występują jedynie u samic ciężarnych i kociąt.


Preferencje żywieniowe kotów domowych

Koty domowe preferują pożywienie, które zarówno wyglądem, jak i składem przypomina naturalne zdobycze. Właśnie dlatego większość mruczków chętniej zjada pokarmy mokre, podgrzane do temperatury ciała, o zawartości makroskładników zbliżonej do posiłków dzikich kotów. Każdy koci indywidualista ma również szczególne, dodatkowe wymagania, dotyczące spożywanego pokarmu, który musi być atrakcyjny dla zmysłów oraz stosunkowo łatwy do pogryzienia i połknięcia.


Instynktowna potrzeba zmiany smaku

Interesujący jest także fakt, iż koty wykazują tzw. instynktowną potrzebę zmiany smaku. Jest to mechanizm chroniący przed długotrwałym pobieraniem pokarmu potencjalnie niekompletnego lub szkodliwego, a także zabezpieczający przed „„zjedzeniem” całej populacji zdobyczy na danym terytorium. Warto podkreślić, że potrzeba zmiany smaku nie jest tożsama ze zmianą składu pożywienia. Wręcz przeciwnie – koty wymagają pokarmów stałych pod względem zawartości składników odżywczych dla utrzymania zdrowia i tzw. komfortu trawiennego.


Niechęć do nowych pokarmów

Innym mechanizmem „obronnym” w zachowaniu kotów jest neofobia, czyli niechęć do nowych pokarmów, z którymi zwierzę nie miało wcześniej styczności, a które postrzega, jako potencjalnie szkodliwe. Co więcej, u kotów występuje tzw. niechęć po jednej próbie, która polega na tym, że jeśli zwierzę doświadczyło negatywnego wpływu na zdrowie (np. wymiotów czy złego samopoczucia) po zjedzeniu konkretnego posiłku, w przyszłości będzie konsekwentnie unikało tego typu pokarmu.


Różnice żywieniowe u kotów i psów

Każdy właściciel kociego przyjaciela musi sobie zdawać sprawę, że nawyki żywieniowe kotów różnią się od tych, które są charakterystyczne dla psów. Jak podkreśla lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „koty, w odróżnieniu od psów, jedzą kilka, kilkanaście razy w ciągu doby, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest to cecha charakterystyczna dla tego gatunku zwierząt warunkowana specyfiką metabolizmu, dlatego też istotne jest, aby kot miał dostęp do pokarmu przynajmniej kilka razy na dobę.”
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records