WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Zywienie kota po kastracji lub sterylizacji","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/zywienie-kota-po-kastracji-lub-sterylizacji"}]

Żywienie kota po kastracji lub sterylizacji

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

U kotów poddanych sterylizacji częściej można zaobserwować występowanie nadwagi i otyłości, cukrzycy oraz chorób dolnych dróg moczowych. Po zabiegu kastracji kształtuje się nowa równowaga hormonalna, w której dużą rolę odgrywają czynniki odpowiedzialne za zaburzenia metabolizmu glukozy (nietolerancję glukozy i insulinooporność) oraz stymulujące apetyt i powstawanie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu niezwykle istotne jest odpowiednie żywienie mruczka.

Żywienie kota po sterylizacji

  • Po zabiegu kastracji powstaje nowa równowaga hormonalna, sprzyjająca rozwojowi nadwagi i otyłości oraz zaburzeniom metabolizmu glukozy.
  • Koty po sterylizacji – tak samo jak na każdym innym etapie życia – powinny otrzymywać pokarm kompletny i zbilansowany, o stałym składzie i odpowiedniej strawności, ale o zredukowanej zawartości energii.
  • Na rynku jest dostępnych wiele pełnoporcjowych karm gotowych opracowanych specjalnie dla kotów sterylizowanych.

 

Jak żywić kota po sterylizacji?


Żywienie kota po sterylizacji polega na podawaniu kompletnego i zbilansowanego pokarmu o odpowiednio wysokiej strawności i ograniczonej o około 20-30% zawartości kalorii. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesięcach po operacji, gdyż zapobiega wytworzeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i pozwala na utrzymanie prawidłowej kondycji. „Należy pamiętać, że otyłość jest chorobą, która może mieć wiele groźnych konsekwencji. Należą do nich między innymi choroby układu ruchu, dróg moczowych, wątroby i cukrzyca typu II” – przypomina lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka. Jeśli nasz pupil został poddany zabiegowi kastracji, należy precyzyjnie dawkować mu pokarm zgodnie z obniżonym zapotrzebowaniem na energię. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia z tzw. wczesną sterylizacją przed uzyskaniem dojrzałości płciowej lub nasz mruczek jest zwierzęciem o dużych potrzebach energetycznych (np. szczupły kot wychodzący). W przypadku takich kotów nie jest wymagane aż tak restrykcyjne obniżenie ilości kalorii w pokarmie. W każdym przypadku ważna jest regularna ocena kondycji pupila i kontrola masy ciała.

 

 

 

Czym karmić kota po sterylizacji?

Na rynku dostępnych jest wiele pełnoporcjowych karm gotowych przeznaczonych dla kotów poddanych sterylizacji. Poza zmniejszoną kalorycznością charakteryzują się zredukowaną zawartością minerałów, mogących tworzyć kamienie moczowe. Warto jednak podkreślić, że przyczyny kamicy moczowej są złożone i nie do końca wyjaśnione. Należą do nich czynniki genetyczne, dietetyczne, stres, zbyt małe spożycie wody oraz nadwaga i otyłość. Żywienie kotów poddanych sterylizacji powinno opierać się przede wszystkim na dopasowaniu do ich potrzeb. Oznacza to, że należy podawać im pokarm kompletny, zbilansowany, o stałym składzie, odpowiedniej strawności i ograniczonej zawartości energii. Gwarantują to pełnoporcjowe karmy gotowe opracowane specjalnie z myślą o mruczkach po zabiegu sterylizacji.

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto wykonać zabieg sterylizacji kota?

Warto również podkreślić, że sterylizacja kotów jest zabiegiem, który pozwala na wyeliminowanie lub zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania wielu chorób, w tym np. schorzeń macicy, jajników, gruczołów mlecznych, jąder. Dodatkowo jest to sposób pozwalający na przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, dzięki ograniczeniu ilości niechcianych miotów oraz nadmiernemu zwiększaniu populacji dziko żyjących kotów.

 

 

 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records