Rasy Kotów

Powrót
Kot birmański

Kot birmański

Trudno nie zakochać się w kocie birmańskim, czyli „świętym kocie z Birmy”, jak znany jest on w swoim ojczystym kraju.

Wygląd

Kot birmański porusza się z dużą gracją i posiada jasną sierść, ciemną na pyszczku, uszach, ogonie i nogach, z białymi „rękawiczkami” na stopach. Jego oczy są piękne, głęboko szafirowo-niebieskie. Ma wspaniałą sierść, bardziej jedwabistą niż puszystą, która rzadko się plącze, co sprawia, że jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu.

Historia rasy

Sława kotów birmańskich wywodzi się ze słynnej legendy, wyjaśniającej unikalną kolorystykę ich futra. W birmańskiej świątyni Lao-Tsun mieszkało 100 śnieżnobiałych kotów, ale pewnej nocy świątynię zaatakowano i zabito najstarszego kapłana. Jego całkowicie biały kot Sinh wskoczył na ciało swego pana, a dusza kapłana wniknęła w kota. Kiedy to się stało, biała sierść na ciele kota stała się złota (podobnie jak barwa bogini tej świątyni), jego nogi, pyszczek, uszy i ogon nabrały koloru ziemi, a jego łapy pozostały białe jako symbol czystości. Słuchając tak niezwykłej opowieści, kto nie chciałby mieć kota birmańskiego?

Charakter

Koty birmańskie mają łagodny głos i są o wiele bardziej aktywne niż koty perskie, ale mniej aktywne i rozmowne niż koty syjamskie, co czyni je idealnymi kotami dla dzieci lub każdego, kto szuka do swojego domu kota egzotycznego.