Rasy Kotów

Powrót
Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski długowłosy

  • Koty brytyjskie długowłose powstały dzięki krzyżowaniu rasy brytyjskiej krótkowłosej z kotami perskimi w celu ratowania rasy brytyjskiej po drugiej wojnie światowej.
  • Koty perskie przekazały rasie brytyjskiej recesywny gen odpowiadający za pojawienie się długiego włosa.
  • Aby u kota wystąpiła długa sierść, musi on posiadać oba recesywne geny po rodzicach.
  • Budowa ciała (poza okrywą włosową) i charakter kotów brytyjskich długowłosych są takie jak u odmiany krótkowłosej.

Jak powstała odmiana długowłosa kota brytyjskiego?

Koty brytyjskie cieszą się ogromną popularnością ze względu na piękny wygląd i przyjazny charakter. Są to koty zaliczane do ras krótkowłosych. Można powiedzieć, że odmianę długowłosą kota brytyjskiego zawdzięcza się kryzysowi, który dwukrotnie dotknął tę imponującą rasę, powodując, że znalazła się ona właściwie o krok od wymarcia. Aby ją ratować, w latach 50. XX wieku hodowcy wprowadzali do puli genowej „brytyjczyków” geny innych ras. W celu zachowania barwy niebieskiej sierści posłużono się krzyżowaniem z kotami rosyjskimi oraz kotami kartuskimi o tym właśnie umaszczeniu. Te ostatnie pomogły także odtworzyć silną i mocną sylwetkę „brytyjczyków”. Z kolei koty perskie zostały wykorzystane ze względu na chęć utrzymania gęstego futra o bogatym podszerstku u kotów brytyjskich. „Persy” podarowały jednak rasie brytyjskiej dodatkowy prezent w postaci genu odpowiadającego za wystąpienie długiej sierści. Początkowo, gdy w hodowlach kotów brytyjskich pojawiały się osobniki o długim włosie, budziło to niepokój i niezadowolenie opiekunów, gdyż zwierzęta nie odpowiadały wzorcowi rasy. Bywało, że fakt narodzin kociąt brytyjskich z długim, miękkim włosem był przez hodowców skrzętnie ukrywany. Na szczęście odziedziczone po kotach perskich cechy wyglądu zostały docenione i pojawiła się nowa odmiana rasy – kot brytyjski długowłosy.

W jaki sposób kot brytyjski dziedziczy gen długowłosy?

Gen odpowiadający za wystąpienie długiego włosa jest recesywny. Oznacza to, że do pojawienia się tej cechy u potomka konieczna jest u niego obecność pary genów odpowiadających za długi włos pochodzącej od obojga rodziców. Konsekwencją tej zależności jest możliwość narodzin długowłosych kociąt ze skrzyżowania krótkowłosych rodziców mających recesywny gen. Z drugiej strony kocię, które odziedziczy tylko jeden gen od matki lub ojca, będzie krótkowłose. Koty długowłose mają oba geny recesywne, stąd też ich krzyżowanie owocować będzie pojawieniem się wyłącznie kociąt o długiej sierści.

Jak wygląda kot brytyjski długowłosy?

Pod względem budowy ciała koty brytyjskie długowłose powinny być takie jak odmiana krótkowłosa. Są to duże koty o mocnej i umięśnionej sylwetce oraz krótkich, silnych łapach. Ich średnia masa ciała wynosi między 4 a 6 kg. Zaokrąglona, duża głowa z wyraźnie zarysowanym czołem, pełnymi policzkami, szerokim, prostym nosem oraz małymi, szerokimi u podstawy uszami jest osadzona na krótkiej szyi. Szeroko rozstawione oczy są duże i okrągłe. Ogon powinien być długi, zaokrąglony na końcu oraz bujny, tworzący gęsty pióropusz. Sierść kotów brytyjskich długowłosych jest puszysta, o prostym włosie. Tworzy kryzę w okolicy szyi i tzw. portki na udach. Może występować w wielu odmianach barwnych, choć najczęściej pojawia się umaszczenie niebieskie i liliowe. Koty brytyjskie długowłose należą tak naprawdę do ras półdługowłosych, których futro wymaga troskliwej, lecz stosunkowo łatwej pielęgnacji. Należy je czesać minimum dwa razy w tygodniu, z wyjątkiem okresów linienia, w czasie których mruczki wymagają codziennego szczotkowania.

Jaki charakter ma kot brytyjski długowłosy?

Z charakteru odmiana długowłosa odpowiada krótkowłosej. Są to koty przyjazne, spokojne, ale też ciekawe świata, dumne i odważne. Lubią zabawę i pieszczoty, ale same decydują o ich ilości i rodzaju. Nie będą cierpliwie znosiły głaskania opiekuna, jeśli nie mają na to ochoty. Koty brytyjskie długowłose mają silny charakter i są bardzo inteligentne. Bez problemu akceptują obecność innych zwierząt – zarówno tego samego, jak i innych gatunków.