WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Brytyjski dlugowlosy","url":"\/rasy-kotow\/brytyjski-dlugowlosy"}]

Brytyjski Długowłosy

Brytyjski Długowłosy

Koty brytyjskie długowłose to rasa, która od swojego przodka, kota brytyjskiego krótkowłosego, różni się tylko długością sierści. Mają spokojny charakter, są opanowane i dumne. Zwykle zamiast długich spacerów wolą odpoczynek w domowym zaciszu. Kot brytyjski długowłosy to doskonały przyjaciel całej rodziny. Dowiedz się więcej o tej rasie!

Spis treści:

  1. Kot brytyjski długowłosy – podstawowe informacje
  2. Historia rasy kotów brytyjskich długowłosych
  3. Jak wyglądają koty brytyjskie długowłose?
  4. Kot brytyjski długowłosy – sierść
  5. Jak pielęgnować koty brytyjskie długowłose?
  6. Jaki charakter mają koty brytyjskie długowłose?
  7. Dla kogo rasa kota brytyjskiego długowłosego będzie odpowiednia?
  8. Jak długo żyją koty brytyjskie długowłose?
  9. Ciekawostki o kotach brytyjskich długowłosych
  10. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota brytyjskiego długowłosego
  11. Jak nazwać kota brytyjskiego długowłosego?
  12. Ile kosztują koty brytyjskie długowłose? 

Kot brytyjski długowłosy – podstawowe informacje 

Klasyfikacjarasa wstępnie uznana przez FIEe, grupa III
Rozmiar masa ciała: 4–8 kg – samce, 3–5 kg – samice 
Szata 

sierść: gęsta, miękka, włos długi, obfity podszerstek

umaszczenie: ponad 300 różnych wariantów kolorystycznych   

Długość życia 15–18 lat
Charakter przyjacielski, spokojny, zrównoważony, typ domatora  

Historia rasy kotów brytyjskich długowłosych  

Kot brytyjski długowłosy to odmiana pochodząca od brytyjczyka krótkowłosego. Ta, dziś dobrze znana i kochana przez wielu miłośników kotów, rasa powstała w wyniku działań hodowców zmierzających do ratowania przed wyginięciem brytyjczyków krótkowłosych. Chcąc zapewnić im przetrwanie po II wojnie światowej, skrzyżowano kota brytyjskiego krótkowłosego z przedstawicielami innych ras.

Niebieską barwę sierści koty brytyjskie długowłose zawdzięczają genom przedstawicieli kota rosyjskiego i kartuskiego. Z kolei długa sierść jest efektem krzyżówki z kotem perskim. Mieszanie z ostatnią z wymienionych ras miało na celu zachowanie gęstej sierści z obfitym podszerstkiem. W efekcie doszło do wyhodowania odmiany, jaką jest kot brytyjski długowłosy. Zwierzęta te początkowo nie były docenione, a hodowle uznawały długi włos za wadę. Z czasem jednak zauważono, że koty brytyjskie długowłose pod każdym względem, z wyjątkiem długości sierści, przypominają kota brytyjskiego krótkowłosego, dzięki czemu uznano ten typ.  

Jak wyglądają koty brytyjskie długowłose?  

Po kotach kartuskich rasa odziedziczyła mocną sylwetkę. Kot brytyjski długowłosy zalicza się do ras średnich i dużych. Dorosły samiec osiąga masę ciała od 4 do 8 kg, natomiast samice ważą od 3 do 5 kg.  

Koty brytyjskie długowłose mają umięśniony tułów. Ich klatka piersiowa jest szeroka, ramiona są bardzo silne, a kończyny krótkie, ale mocne. Silna i krótka szyja stanowi podstawę stosunkowo dużej, szerokiej głowy o okrągłym kształcie. Można zauważyć na niej charakterystyczne fałdy skóry, natomiast na czole kierunek ułożenia włosów dodaje jej wypukłości. 

Średniej wielkości uszy mają zaokrąglone krawędzie. Oczy kota brytyjskiego długowłosego są okrągłe i szeroko rozstawione, a ich barwa zależy od umaszczenia. Ogon przedstawicieli tej rasy jest długi (2/3 długości ciała) i zaokrąglony na końcu.  

Kot brytyjski długowłosy – sierść 

Długa i gęsta sierść to cecha kotów brytyjskich długowłosych. W rzeczywistości jednak zalicza się ją do ras o sierści półdługiej. Szata tych zwierząt jest miękka, a podszerstek obfity. Kot brytyjski długowłosy może mieć umaszczenie w różnych barwach, wśród których najpopularniejsze to: biała, niebieska, czarna, czekoladowa, ruda, płowa i beżowa. Umaszczenie kotów brytyjskich może występować w różnych typach, które różnią się sposobem rozmieszczenia barwy na długości włosa, np.:

  • colorpoint – ciemniejsza część twarzowa, uszy, ogon i łapy, jaśniejsza barwa podstawowa, 
  • chinchilla – większość futra jest srebrnobiała, natomiast niewielka część w odcieniu czerni,
  • tabby – szata pręgowana, tygrysia, klasyczna, nakrapiana lub cętkowana,
  • tortie – umaszczenie trójkolorowe (szylkretowe), dotyczy tylko samic,  
  • torbie – połączenie tabby i tortie,
  • dwukolorowe – połączenie z białym w różnym stosunku. 

Jak pielęgnować koty brytyjskie długowłose? 

Wbrew pozorom utrzymanie pięknej i czystej sierści kota brytyjskiego długowłosego nie jest trudne. Włos przedstawicieli tej rasy rzadko się plącze. Zwykle wystarczy wyczesywać sierść dwa razy w tygodniu. W okresie linienia czynności pielęgnacyjne warto wykonywać częściej, nawet codziennie. 

Koty brytyjskie długowłose raczej nie wymagają kąpieli, zwykle samodzielnie czyszczą futro. Należy kontrolować stan oczu tych zwierząt, a także ostrożnie czyścić uszy.   

Jaki charakter mają koty brytyjskie długowłose? 

Te zwierzęta wyglądem zachęcają do tulenia, są jednak uparte, pewne siebie i ciekawe świata. Koty brytyjskie długowłose jak najbardziej preferują pieszczoty, o ile to one decydują o ich ilości. Do nich zwykle należy ostatnie słowo. To zwierzęta zdecydowane i niezależne.   

Przedstawiciele tej rasy to domatorzy. Najlepiej czują się w domu, w którym opiekun zapewnia im stabilizację i swobodę. Kot brytyjski długowłosy raczej stroni od częstych spacerów. Woli odpoczynek wśród bliskich mu domowników, najlepiej w wybranym przez siebie miejscu. Zwierzęta są jednak ciekawskie i bardzo inteligentne. 

Ta rasa jest znana ze spokojnego usposobienia. Koty brytyjskie długowłose są delikatne i opanowane. Lubią towarzystwo ludzi, a także innych zwierząt, o ile te nie są natarczywe. Mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych.  

Dla kogo rasa kota brytyjskiego długowłosego będzie odpowiednia? 

Koty brytyjskie długowłose mogą mieszkać zarówno w domu, jak i w małym mieszkaniu. Przedstawiciele tej rasy nie są hałaśliwi – częściej cicho mruczą, niż miauczą. Najlepiej czują się w znanym otoczeniu, nie preferują spacerów. Zamiast godzinnych zabaw na dworze, wybierają własny drapak i miejsce do wspinaczki.

Wspólnie z kotem brytyjskim mogą mieszkać dzieci oraz inne zwierzęta, o ile nie niepokoją go i pozwalają na odpoczynek. Przedstawiciele tej rasy są niezależni. Pozostawieni w domu na kilka godzin dobrze czują się we własnym towarzystwie. Trzeba jednak zapewniać im rozrywkę, zachęcać do aktywności fizycznej i stymulować ich zdolności intelektualne.  

Jak długo żyją koty brytyjskie długowłose? 

Najczęściej kot brytyjski długowłosy cieszy się dobrym zdrowiem. Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy to 15–18 lat. Istnieją jednak choroby, na które zapadają częściej niż inne rasy, np.:

  • schorzenia jamy ustnej,
  • wielotorbielowatość nerek,
  • erytroliza noworodków,
  • kardiomiopatia przerostowa.  

Ciekawostki o kotach brytyjskich długowłosych 

  • Koty brytyjskie długowłose pełną dojrzałość osiągają dopiero w wieku około 5 lat.
  • Długość sierści kot brytyjski długowłosy zawdzięcza genom kota perskiego. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota brytyjskiego 

Należą do kotów dużych i zwykle średnio aktywnych fizycznie. Koty brytyjskie długowłose mają spory apetyt, dlatego mogą mieć tendencję do nadwagi. Należy zwrócić szczególną uwagę na kaloryczność posiłków i skrupulatnie przeliczać porcje pokarmu. Zwierzę warto również zachęcać do zabawy. Ze względu na długą sierść nie wolno zapominać o preparatach odkłaczających, które pomagają zwierzęciu wydalić kłaczki z przewodu pokarmowego. Zalecany sposób żywienia to podawanie karmy mokrej i suchej w proporcjach 9:1 pod względem masy produktu. Z kolei przysmaki nie powinny dostarczać więcej niż 10% dziennej porcji kalorii.   

Jak nazwać kota brytyjskiego długowłosego?

  • Przykładowe imiona dla samca kota brytyjskiego długowłosego: Puszek, Mruczek, Kłębek, Czaruś.
  • Przykładowe imiona dla samicy kota brytyjskiego długowłosego: Bella, Felka, Chmurka, Nela.

Ile kosztują koty brytyjskie długowłose?

Decydując się na wychowanie kota brytyjskiego długowłosego, warto wybrać kocię z rodowodem. Cena za takie zwierzę jest wyższa, ale wybór sprawdzonej hodowli w dużej mierze zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Istotnym problemem jest duże prawdopodobieństwo dziedziczenia wielotorbielowatości nerek i kardiomiopatii przerostowej, dlatego tak ważne jest regularne badanie zwierząt przez hodowców i wykluczanie chorych osobników z linii rozrodczej. 

Należy również pamiętać, że zarówno kocięta brytyjskie długowłose, jak i ich matka muszą mieć zapewnioną zdrową dietę, regularne szczepienia i opiekę lekarza weterynarii. Co więcej, kocice w hodowlach cieszących się dobrą opinią mają zachowany należyty odstęp pomiędzy kolejnymi porodami. Wszystkie te elementy hodowli przyczyniają się do ich wyższej ceny i dla dobra kotów nie warto rezygnować z któregokolwiek z nich na rzecz obniżenia kosztów. Pamiętajmy, że zwierzę będzie nam towarzyszyło przez następne 15–18 lat. Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie zależy na zwierzęciu konkretnej rasy jest adopcja kota ze schroniska. Pupil obdarowany bezwarunkową troską i opieką z pewnością będzie oddanym przyjacielem.  

  • Długowłosy
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records