Rasy Kotów

Powrót
Kot europejski krótkowłosy

Kot europejski krótkowłosy

  • Rasa europejska krótkowłosa pochodzi od kotów przywiezionych do Europy Północnej przez rzymskich legionistów.
  • Rasa europejska krótkowłosa została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną w 1982 roku.
  • Koty europejskie należą do ras od średnich do dużych.
  • Krótka i gęsta sierść kotów europejskich wymaga regularnego wyczesywania w celu pozbycia się martwego podszerstka.
  • Charakter kotów europejskich może się różnić w zależności od osobnika, ale z reguły są to mruczki przyjazne i chętne do zabawy.

 

Pochodzenie kota europejskiego krótkowłosego

Najpowszechniej występujące w Europie mruczki nazywane są również kotami celtyckimi. Jest to naturalna rasa, której przodkami są koty przywiezione do Europy Północnej przez legiony rzymskie. Korzenie kotów europejskich są wspólne z rasą brytyjską krótkowłosą, jednak w kształtowaniu ich cech odegrało również rolę krzyżowanie ze żbikiem. Rasa europejska została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną w 1982 roku, w celu ochrony genów kotów, występujących naturalnie na Starym Kontynencie. Koty europejskie krótkowłose można spotkać na terenie całej Europy, mają również swoje odpowiedniki na innych kontynentach – kot amerykański krótkowłosy oraz brazylijski krótkowłosy.

Wygląd kota europejskiego krótkowłosego

Do rasy europejskiej krótkowłosej należą koty od średnich do dużych. Masa ciała samicy wynosi około 3,5 kg, a samca 4 kg, a średnia długość tułowia to około 45-50 cm. Kot europejski ma dobrze wykształconą klatkę piersiową i silną, muskularną sylwetkę. Jego głowa ma lekko wydłużony kształt, policzki są wyraźne, a nos prosty. Oczy u kotów tej rasy są okrągłe, nieco skośnie ustawione i mogą mieć wiele różnych kolorów. Uszy są średniej wielkości, lekko zaokrąglone przy szczytach i dość szeroko rozstawione. Kot europejski ma okrągłe łapki i mocne, zwężające się ku dołowi kończyny o długości proporcjonalnej do reszty ciała. Ogon, o zaokrąglonym końcu, jest grubszy u nasady. Sierść kotów europejskich jest krótka i gęsta, o wielu odmianach kolorystycznych. Za najbardziej pierwotne ubarwienie uznaje się pręgowanie, które występuje w trzech odmianach – cętkowanej, tygrysiej oraz marmurkowej. Futro kotów europejskich wymaga regularnego czesania w celu usunięcia martwego podszerstka.

Charakter kota europejskiego krótkowłosego

Temperament kotów europejskich może się różnić w zależności od osobnika. Jednak z reguły są to inteligentne zwierzęta o silnym, lecz przyjaznym charakterze. Koty europejskie to mruczki aktywne, które chętnie się bawią i skutecznie polują. Bez problemu tolerują obecność innych zwierząt w domu – zarówno kotów, jak i innych gatunków.