WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Orientalny","url":"\/rasy-kotow\/orientalny"}]

Orientalny

Orientalny

Krótkowłose koty orientalne to rasa, która wywodzi się od kota syjamskiego. Zwierzęta te mają krótką sierść i występują w kilkudziesięciu wariantach umaszczenia. Kot orientalny jest bardzo ciekawski, lubi towarzystwo ludzi. Niemal zawsze jest chętny do aktywnego spędzania czasu. Dowiedz się więcej na temat charakteru, wyglądu i potrzeb kotów orientalnych!  

Spis treści:

  1. Kot orientalny – podstawowe informacje
  2. Historia kotów orientalnych
  3. Jak wyglądają koty orientalne?
  4. Kot orientalny – sierść
  5. Jak pielęgnować koty orientalne?
  6. Jaki charakter mają koty orientalne?
  7. Dla kogo kot orientalny będzie odpowiedni?
  8. Jak długo żyją koty orientalne?
  9. Ciekawostki o kotach orientalnych
  10. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota orientalnego
  11. Jak nazwać kota orientalnego?
  12. Ile kosztują koty orientalne? 

Kot orientalny – podstawowe informacje 

Klasyfikacja

kategoria IV FIFe – koty syjamskie i orientalne

Rozmiar 

masa ciała: 2,5–4,5 kg 

Szata 

sierść: krótka, przylegająca do ciała, miękka, lśniąca, brak podszerstka 

umaszczenie: kilkadziesiąt odmian, m.in.: niebieskie, czarne, karmelowe, płowe, rude, liliowe, kremowe, szylkretowe, pręgowane 

Charakter 

inteligentny, towarzyski, ciekawski, oddany

Długość życia 

15–20 lat 

 

Historia kotów orientalnych

Przodkiem tej rasy jest kot syjamski, po którym krótkowłosy kot orientalny odziedziczył wygląd, z wyjątkiem umaszczenia. Koty orientalne były hodowane od końca XIX wieku, natomiast zainteresowanie nimi wzrosło w latach 20. i 30. XX wieku. Oficjalnie rasa została uznana w 1972 roku.

Przypuszczano, że kot orientalny to rasa naturalna. Obecnie wiadomo jednak, że te zwierzęta powstały w wyniku krzyżówki ras, takich jak: kot syjamski, kot europejski krótkowłosy, kot rosyjski niebieski, kot abisyński i kot domowy. 

Celem hodowli kotów orientalnych było zwiększenie populacji kota syjamskiego, a także uzyskanie zwierząt, które przypominają kota syjamskiego, jednak mają inne umaszczenie. W efekcie pracy hodowców udało się stworzyć zwierzęta występujące w kilkudziesięciu odmianach barwnych. Wszystkie określono jako oddzielną rasę – kot orientalny krótkowłosy. 

Jak wyglądają koty orientalne?

Krótkowłose koty orientalne należą do ras średniej wielkości. Osiągają masę ciała od 2,5 do 4,5 kg, ale wizualnie sprawiają wrażenie większych. Ich ciało jest smukłe, a tułów wydłużony, dzięki czemu zwierzę jest eleganckie i pełne gracji. Kot orientalny ma długie, muskularne kończyny, szeroką klatkę piersiową i stosunkowo niewielką głowę w kształcie trójkątnego klina. Oczy są średniej wielkości, w kształcie migdała, zwykle w kolorze zielonym, z wyjątkiem kotów o umaszczeniu białym, które mają oczy niebieskie. Uszy kotów orientalnych są duże i spiczaste, szeroko osadzone, a ogon jest długi, giętki.

Kot orientalny – sierść 

Futro kotów orientalnych nie ma podszerstka. Ich sierść jest krótka, sprężysta i gładko przylega do ciała. Występują w kilkudziesięciu odmianach umaszczenia. Ich szata, w odróżnieniu od siostrzanej rasy (kota syjamskiego), nie jest typu point, a jednolita, np. czarna, szara (niebieskoszara), ruda, karmelowa, płowa, liliowa czy kremowa. Można spotkać krótkowłose koty orientalne o umaszczeniu typu:

  • tabby – pręgowanie klasyczne, cętkowane, tygrysie lub ticked, 
  • łaciate – połączenia różnych tonacji barwnych z białymi plamami,
  • dymne – jaśniejsza nasada włosa, ciemniejsza zewnętrzna część,
  • szylkretowe – nierównomiernie rozłożone, kilkubarwne plamki.

Jak pielęgnować koty orientalne? 

Ze względu na brak podszerstka koty orientalne nie są odporne na niską temperaturę. Wybierając się na spacer w chłodny dzień, warto włożyć zwierzęciu ubranko. Krótka i gładko przylegająca sierść nie wymaga częstego wyczesywania. Jeśli chcemy zachować jej połysk, wystarczy delikatnie przeczesać szatę nawet rzadziej niż raz w tygodniu, nieco częściej w okresie linienia. Regularnie natomiast należy sprawdzać stan oczu i uszu kota orientalnego, a także codziennie myć jego zęby. 

Jaki charakter mają koty orientalne?

Krótkowłosy kot orientalny to zwierzę pełne charyzmy, które z zaciekawieniem odkrywa świat. Uwielbia zabawę i niezwykle chętnie uczestniczy we wszystkich domowych wydarzeniach, nie odstępując opiekuna na krok. 

Błyskawicznie potrafi wspiąć się na meble i z zaciekawieniem obserwować z góry poczynania domowników. Koty orientalne uwielbiają aktywność fizyczną. Chętnie bawią się w ogrodzie, także z innymi zwierzętami. Nie stronią również od pieszczot i potrafią godzinami leżakować, najlepiej na kolanach domowników. 

Kot orientalny to bardzo inteligentne zwierzę, dlatego należy zapewniać mu wiele bodźców intelektualnych. Jego ciekawska natura góruje nad ostrożnością, więc czworonóg zwykle jest przyjacielsko nastawiony także w stosunku do gości.  

Dla kogo kot orientalny będzie odpowiedni? 

Zwierzęta tej rasy nie lubią samotności, ale można zostawić je na kilka godzin same w domu. Nie należy jednak praktykować tego zbyt często, ponieważ bywają wówczas hałaśliwe, szczególnie gdy doskwiera im nuda. Po powrocie opiekuna kot orientalny z radością ruszy mu na powitanie, natrętnie domagając się uwagi. To właśnie ze względu na swój upór i silną osobowość, kot orientalny potrzebuje doświadczonego opiekuna, który wie, jak go należycie wychować. Źle prowadzone zwierzę może przejawiać chęć dominacji nad pozostałymi domownikami. 

Koty orientalne lubią towarzystwo innych zwierząt, zwłaszcza kotów równie chętnych do zabawy. Złym pomysłem jest natomiast wychowywanie dwóch przedstawicieli tej rasy, ponieważ ze względu na silny instynkt płciowy, kocury mogą się nie zaakceptować. Zwykle jednak zwierzę może mieszkać z przedstawicielem tej samej rasy, o ile oba osobniki przeszły zabieg kastracji.  Kot orientalny może mieszkać w domu z kotem innej rasy lub psem. Dobrze czuje się wśród rodziny z dziećmi, która podobnie jak on lubi aktywnie spędzać czas. 

Trzeba zapewnić mu duży drapak, na którym wyładuje ogromne pokłady energii. To jednak nie wystarczy. Wychowując kota orientalnego, należy pamiętać, że każdego dnia potrzebuje dużo uwagi i czułości. Pilnuj, by w domu zawsze zamykać okna i drzwi. Ciekawski kot orientalny nie będzie się długo zastanawiał, gdy na horyzoncie pojawi się okazja do odkrywania nowych terenów.  

Jak długo żyją koty orientalne?  

Przedstawiciele rasy kotów orientalnych żyją średnio od 15 do 20 lat. To rasa stosunkowo odporna na choroby. Jeśli zwierzę pochodzi z dobrej hodowli, a w późniejszym okresie życia opiekun zapewnia mu odpowiednie warunki, może cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. 

Niemniej jednak, jak u każdej rasy, mogą pojawić się problemy zdrowotne. Doświadczeni hodowcy minimalizują występowanie wad dziedzicznych, wykluczając chore koty z dalszego rozrodu. Genetyczne wady, do których występowania kot orientalny ma predyspozycje, to m.in.: 

  • zanik siatkówki,
  • wielotorbielowatość nerek,
  • gangliozydoza,
  • niewłaściwa liczba palców. 

Ponadto, jak każdemu kotu, również kotu orientalnemu należy sprawdzać stan jamy ustnej i przyzębia.  

Ciekawostki o kotach orientalnych 

  • Kot orientalny z powodzeniem może być wyprowadzany na smyczy. Co więcej, uwielbia spacery. 
  • Można spotkać również kota orientalnego długowłosego, nosi nazwę kot jawajski. 
  • Ciąża kotek orientalnych trwa około 68 dni, czyli dłużej niż u innych ras. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota orientalnego 

Pożądane jest, aby krótkowłosy kot orientalny zachował smukłą i umięśnioną sylwetkę. Zwierzęciu należy więc zapewnić sporą ilość aktywności fizycznej nie tylko w domu, lecz także podczas częstych spacerów. Koty, pomimo chęci do zabawy, niekiedy mają jednak skłonność do nadwagi, co wynika m.in. z ich dużego apetytu. Trzeba więc zadbać o zdrową dietę dla czworonoga, a kaloryczność porcji dobierać indywidualnie do jego potrzeb. Zalecany sposób żywienia kotów to podawanie mokrej i suchej karmy w proporcjach 9:1 pod względem masy produktu. Przysmaki nie powinny dostarczać więcej niż 10% dziennej porcji kalorii i muszą być być uwzględniane w bilansie energetycznym. W razie wątpliwości sposób żywienia kota orientalnego warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym. 

Jak nazwać kota orientalnego?

  • Przykładowe imiona dla samca kota orientalnego: Romeo, Jagger, Pedro.
  • Przykładowe imiona dla samicy kota orientalnego: Afera, Drapka, Dymka, Inka.

Ile kosztują koty orientalne? 

W Polsce koty orientalne krótkowłose nie są zbyt popularne, a przedstawiciele tej rasy są nieliczni w naszym kraju. Cena za kocię rozpoczyna się od 3500 zł i zależy głównie od hodowli, rodowodu, a także płci zwierzęcia. Wybierając przyszłego towarzysza, nie warto szukać oszczędności. Pamiętaj, że tylko doświadczeni hodowcy są w stanie odpowiednio dobrać zdrowych rodziców, co wpływa również na zdrowie miotu. 

Aby zwierzę dobrze czuło się wśród rodziny, ważne jest, by miało stały kontakt z człowiekiem już od narodzin. Hodowcy, którzy mają na uwadze dobro zwierząt, poświęcają im dużo czasu, nie tylko dbając o regularne badania i szczepienia, lecz także zapewniając im należytą socjalizację. Dzięki temu usposobienie kota jest kształtowane od pierwszych, niezwykle ważnych dni życia, co wpływa na jego charakter w przyszłości. Osoby, które chcą obdarzyć zwierzę troską i miłością, mogą rozważyć adopcję ze schroniska. Wiele kotów potrzebuje kochającego opiekuna.  

  • Orientalny
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records