Rasy Kotów

Powrót
Kot rasy ragdoll

Kot rasy ragdoll

  • W języku angielskim „rag doll” znaczy „szmaciana lalka”.
  • Koty rasy ragdoll osiągają pełną dojrzałość dopiero w wieku około 3 lat.
  • Koty rasy ragdoll domagają się uwagi swoich opiekunów w bardzo urozmaicony i wyszukany, ale na pewno nie natrętny sposób.
  • Ragdolle bardzo dobrze dostosowują się do trybu życia domowników – kładą się spać o tej samej porze co opiekunowie i razem z nimi wstają.
  • Koty rasy ragdoll dzięki swojej cierpliwości i łagodności często biorą udział w zajęciach „felinoterapii”, czyli terapii polegającej na kontakcie pacjenta z kotem.
  • Ragdolle bardzo chętnie podróżują i dobrze znoszą transport w różnych środkach komunikacji.

 

Jak wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „Nazwa „rag doll” – z angielskiego „szmaciana lalka” – wywodzi się od tego, że koty tej rasy wzięte na ręce przez osoby, które darzą zaufaniem, rozluźniają mięśnie i zwisają niczym szmaciana lalka. Są także uległe w dużo większym stopniu niż inne rasy”.


Wygląd kota rasy ragdoll

Pod względem wyglądu zewnętrznego koty rasy ragdoll są dość duże i umięśnione. Średnia masa ciała samic wynosi 4 – 6 kg, a samców od 6 do nawet 10 kg. Wzorcowo głowa ragdolla powinna być szeroka, średniej wielkości, osadzona na silnej i krótkiej szyi. Koty tej rasy mają lekko zaokrąglone czoła, wydatne policzki i wyraźnie zarysowane bródki. Pyszczek jest okrągły i dość szeroki, niezbyt długi i dobrze zaznaczony, a nos charakteryzuje się delikatnym załamaniem na wysokości oczu. Szeroko rozstawione i skierowane do przodu, średniej wielkości uszy są szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach. Duże, owalne i lekko skośne oczy ragdolli mają wyraźny, piękny niebieski kolor. Klatka piersiowa u przedstawicieli tej rasy powinna być szeroka i dobrze rozwinięta, podobnie jak zad. Ciekawostką jest, że u ragdolli występuje predyspozycja do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha. Kończyny tych kotów powinny być mocne i masywne, proporcjonalne do reszty ciała. Tylne kończyny są dłuższe niż przednie, a łapki duże i okrągłe oraz, co ciekawe, owłosione między palcami. Koty rasy ragdoll charakteryzuje długi, piękny, bardzo puszysty i gęsty ogon. Ragdolle zalicza się do kotów półdługowłosych. Ich sierść jest bardzo miękka, jedwabista, przylegająca gładko do ciała. Długość włosa tych kotów zależy od umiejscowienia – krótkie na głowie, dłuższe od ramion aż po zad. Rozróżnia się następujące odmiany kolorystyczne: liliowa, niebieska, czekoladowa, czarna, ruda, kremowa.


Charakter kota rasy ragdoll

Z charakteru koty rasy ragdoll są spokojne, przyjazne, ciche i zazwyczaj mało ruchliwe. Uwielbiają pieszczoty, takie jak głaskanie i przytulanie. Chętnie dotrzymują towarzystwa swoim opiekunom w czasie codziennych czynności. Koty tej rasy nie lubią być same, dlatego też, jak radzi dr Michał Ceregrzyn: „Jeśli nasze obowiązki powodują, że przez wiele godzin w ciągu dnia nie ma nas w domu, warto zapewnić ragdollowi towarzystwo drugiego kota tej rasy”. Są to koty bardzo inteligentne, wykazujące znaczną cierpliwość wobec dzieci i niezwykle rzadko reagujące agresją. Wbrew krążącym opiniom rasa ta nie jest mniej wrażliwa na ból – odczuwa go tak samo jak każda inna.