Rasy Kotów

Powrót
Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Królewski kot rosyjski niebieski z elegancką sierścią, błyszczącymi zielonymi oczami i dostojnym wyglądem, kojarzy się z monarchią - był szczególnie pożądany przez carów i arystokrację. Pięknego rosyjskiego niebieskiego zasłużenie otacza atmosfera wyniosłości, ale został on obdarzony delikatną duszą.

Historia

Wielu hodowców twierdzi, że pierwsze rosyjskie koty niebieskie pochodziły z nadbałtyckiego portu Archangielsk, znajdującego się w pobliżu koła podbiegunowego i były przewożone jako towary przez żeglarzy na statkach kupieckich, na handel z Anglią. Koty były prezentowane na wystawach w Anglii w drugiej połowie XIX wieku, ale mimo, że były to wyraźnie różne rasy, były pokazywane razem z innymi krótkowłosymi kotami niebieskimi pod różnymi zbiorowymi nazwami, takimi jak „foreign błękitny” i „archangielski”. Kiedy koty rosyjskie wystawiono po raz pierwszy, wszystkie krótkowłose koty niebieskie rywalizowały w jednej klasie, niezależnie od ich typu. W 1912 roku rosyjski niebieski uzyskał własną kategorię. Jednak podczas II wojny światowej rasa prawie wyginęła, a uratowały ją tylko krzyżówki z „syjamczykami”. Ostatecznie hodowcy podjęli próbę powrotu do przedwojennych cech rasy, a w 1965 roku standard wystawowy został zmieniony, aby określić, że kot typu syjamskiego jest niepożądany w rasie kota rosyjskiego niebieskiego.

Wygląd

Australijski kot rosyjski niebieski jest hodowany według standardów bardzo podobnych do brytyjskich, ale różni się znacznie od stylu rosyjskich kotów niebieskich hodowanych w Ameryce. Rosyjski niebieski ma podwójną warstwę futra, która bardzo różni się od sierści wszystkich innych ras – jest krótka, gęsta i bardzo cienka, a jej gęstość sprawia, że dwuwarstwowa sierść odstaje od ciała. Jej jasnoniebieski kolor nadaje kotu srebrzysty blask, który dodatkowo podkreśla jego królewski wygląd. Ten elegancki kot nie popada w wyniosłość, co czyni go bardzo atrakcyjnym kotem do domu.

Charakter

Dobrze dogaduje się ze wszystkimi mieszkańcami, czy to z ludźmi, czy z innymi zwierzętami, pod warunkiem, że będzie traktowany z szacunkiem.