Rasy Kotów

Powrót
Kot syjamski

Kot syjamski

To wyjątkowe stworzenie jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne ze wszystkich ras kotów, a jego głębokie, niebieskie oczy są wyróżnikiem tego inteligentnego zwierzęcia. Był znany od setek lat we własnym kraju jako „Królewski kot Syjamu”.

Historia

Chociaż istnieje mnóstwo teorii na temat pochodzenia kota syjamskiego, wielu hodowców potwierdza, że pochodzi on ze starodawnego syjamskiego miasta Ayudha, które zostało założone w 1350 roku. Była to stolica kraju aż do czasu, gdy pożar zniszczył ją podczas najazdu birmańskiego w 1767 roku. Pierwotnie koty żyły w świątyniach, gdzie były bardzo strzeżone, aby zachować czystość ich rasy, a ich opiekunami mogli być wyłącznie członkowie rodziny królewskiej. Uważano również, że koty te posiadają „specjalne moce”. Koty syjamskie po raz pierwszy pojawiły się w Australii w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, dziś jest to jedna z najpopularniejszych ras rodowodowych w tym kraju.

Wygląd

Dzisiejszy kot syjamski całkowicie różni się od kotów syjamskich sprzed lat – obecnie koty tej rasy są długie i smukłe, mają długą głowę i dość duże uszy. „Syjam” ma krótką i zwartą sierść z ciemnymi punktami ograniczonymi do pyszczka, uszu, ogona, nóg i łapek. Jego sierść ma kolor kremowy, liliowy, karmelowy, cynamonowy, płowy i morelowy.

Charakter kota syjamskiego

Choć ten bardzo inteligentny kot lubi towarzystwo ludzi i jest doskonałym pupilem, ci, którzy go znają, potwierdzą, że kiedy to oryginalne zwierzę czegoś chce, to chce tego natychmiast. Jeśli jesteś gotowy na spełnianie potrzeb kota syjamskiego, to ten jeden z najbardziej wrażliwych kotów, z przyjemnością wskoczy na Twoje kolana i w przyszłości będzie się na nie wspinać przy każdej najmniejszej okazji.