Jak większość kotów Twój przyjaciel prawdopodobnie uwielbia rozmawiać. Jest jednak różnica między przyjazną rozmową, a budzeniem Cię przez całą noc. Jeśli przez miauczenie kota bolą Cię uszy, nie martw się – jest wiele sposobów, które pomogą uregulować to zachowanie kota.
Pokaż mu drzwi
Czasami po prostu nie da się wygrać z zachowaniem kota. Najpierw Twój pupil miauczy, żeby go wypuścić na zewnątrz. Za chwilę prosi, żeby go wpuścić. Różnymi sposobami chce potwierdzić swoją niezależność. Na szczęście jest na to bardzo prosty sposób – zamontuj w drzwiach klapkę dla kota. Twój mruczek szybko nauczy się jak jej używać i będzie mógł wchodzić oraz wychodzić, kiedy tylko zechce.
Ustalenie harmonogramu karmienia kota
Możliwe, że Twój kot hałasuje, gdy robi się głodny. Jeśli uważasz, że to może być przyczyną, spróbuj postępować zgodnie z wytycznymi na naszych opakowaniach lub zostawić swojemu pupilowi suchą karmę do podjadania przez cały dzień. Jednak, w dłuższej perspektywie, najlepiej jest karmić kota codziennie o tej samej porze. Kiedy zwierzę przyzwyczai się do takiego trybu, zrozumie, że nie ma potrzeby przypominać Ci o jedzeniu hałasem.
Głaskanie
Częste miauczenie kota jest nierzadko zwracaniem na siebie uwagi, dlatego daj mu to, czego pragnie – dużo pieszczot i głaskania. Pozwól mu usiąść na swoich kolanach np. kiedy oglądasz telewizję, poświęcaj także czas na wspólną zabawę.
Wyznaczanie granic
Kiedy Twój koci przyjaciel dostanie to, o co prosi, prawdopodobnie przestanie zwracać na siebie uwagę. Jeśli jednak miauczenie kota trwa nadal, mimo że jego potrzeby zostały zaspokojone, najlepiej jest je ignorować – niezależnie od tego, jak może to być dla Ciebie trudne. Jeśli się poddasz, nauczysz kota, że im więcej miauczy, tym większą uwagę mu poświęcisz.
Nagradzanie dobrego zachowania kota
Podobnie jak wszystkie koty Twój przyjaciel lubi być nagradzany, więc chwal go za każdym razem, gdy jest cichy i spokojny. Poczekaj, aż przestanie hałasować, a następnie powiedz mu, że jest dobrym kotkiem. Możesz również nagrodzić go, dając smakołyk dla kota, głaszcząc lub bawiąc się z nim.
Pomoc w zrelaksowaniu się
Jeśli kot stale wydaje odgłosy płakania, możliwe że jest albo znudzony, albo zestresowany. Zabawki czynią cuda, zwłaszcza jeśli stanowią dla niego umysłowe wyzwanie, takie jak „kocie tory piłeczkowe”. Za pomocą dołączonej piłki, pobudzają umysł kota i dają upust jego energii.
Chory kot
Podczas gdy większość miauczeń jest wołaniem o uwagę, w niektórych przypadkach mogą one oznaczać, że kot czuje się źle lub cierpi z bólu. Obserwuj, co robi Twój pupil, kiedy płacze – w ten sposób możesz uzyskać wskazówki, jaka jest tego przyczyna. Jeśli na przykład słyszysz miauczenie kota podczas jedzenia, być może bolą go zęby lub ma trudności z przełykaniem. Jeśli miauczy w kuwecie, może mieć zaparcie lub problemy z oddawaniem moczu. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, zabierz kota do lekarza weterynarii.