WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kot\u00f3w","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Abisy\u0144ski","url":"\/rasy-kotow\/abisynski"}]

Abisyński

Abisyński

Kot abisyński już od pierwszego spotkania robi duże wrażenie. Wyglądem przypomina małą pumę, a także koty czczone w starożytnym Egipcie, dlatego niekiedy uważa się, że może być bezpośrednim potomkiem czworonogów, które niegdyś otaczano kultem. Elegancki, poruszający się z ogromną gracją – to także cechy, które pokochali opiekunowie tych niesamowitych czworonogów. Myślisz o zakupie kota abisyńskiego? Poznaj najważniejsze informacje na jego temat!

 

Spis treści:

  1. Historia rasy kot abisyński
  2. Kot abisyński – podstawowe informacje
  3. Wygląd kota abisyńskiego
  4. Charakter kotów abisyńskich
  5. Cena kota abisyńskiego – ile kosztuje kocię tej rasy?
  6. Żywienie i pielęgnacja kota abisyńskiego
  7. Pielęgnacja kota abisyńskiego
  8. Najczęstsze choroby kota abisyńskiego
  9. Ciekawostki o kocie abisyńskim
  10. Przykładowe imiona dla kota abisyńskiego

Kot abisyński – podstawowe informacje

Rozmiarmasa ciała: samica: 3–5 kg, samiec: 4–7 kg; ciało smukłe; długość ciała (bez ogona): 60 cm
Szata

typ: sierść krótka, ściśle przylegająca do ciała;

umaszczenie: najczęściej dzikie, nazywane też zajęczym, rzadziej płowe, rude, niebieskie lub srebrzyste; występuje charakterystyczny wzór na czole, nazywany skarabeuszem

Charakterprzyjazny, towarzyski, dominujący w stosunku do innych zwierząt, energiczny, inteligentny, lubi pieszczoty, ciekawy świata
Długość życia13–15 lat

Historia rasy kot abisyński

Kot abisyński jest uznawany za jedną z najstarszych ras domowych mruczków. Historia tej odmiany nie jest jednak do końca wyjaśniona. Według różnych wersji kot abisyński może pochodzić z wybrzeży Oceanu Indyjskiego, Azji Południowo-Wschodniej czy Egiptu – w niektórych kręgach uważa się, że to jego bezpośredni przodkowie byli tam otaczani kultem.

Współczesna historia tej rasy również rozpoczyna się w niejasnych okolicznościach. Badacze skłaniają się ku teorii, że kot abisyński został sprowadzony do Europy w 2. połowie XIX wieku. Pierwsze mruczące czworonogi zostały przywiezione na Wyspy Brytyjskie przez żołnierzy wracających z Abisynii (dzisiejsza Etiopia). Zwierzęta były następnie krzyżowane z rodzimymi na tamtych ziemiach rasami, a także z kotami orientalnymi. W wyniku celowej hodowli powstała europejska odmiana kota abisyńskiego, uznana przez FIFe. Później wykształciła się również odmiana amerykańska, którą zaakceptowało CFA.

 

Wygląd kota abisyńskiego

Koty abisyńskie są niezwykle proporcjonalne, przy czym ich budowa nie jest ani zbyt szczupła, ani nazbyt masywna. Samce ważą w granicach 4–7 kg, a samice 3–5 kg. Sierść kotów abisyńskich jest dość krótka i ściśle przylega do ciała. Najczęstsze umaszczenie określa się jako dzikie lub zajęcze. Jest widoczne jako jednolite, chociaż na każdym z włosów występują poprzeczne prążki. Inne maści typowe dla tej rasy to: płowa, ruda czy niebieska, a niekiedy srebrzysta. Charakterystyczna jest też ciemniejsza pręga na grzbiecie, docierająca aż do środka ogona. Ciekawy element stanowi natomiast charakterystyczny dla kota abisyńskiego wzór na czole, określany niekiedy jako skarabeusz.

Tym, co bez wątpienia przyciąga spojrzenie osoby, która pierwszy raz widzi kota abisyńskiego, będą jego piękne oczy w kształcie migdałów, zwykle zielone, bursztynowe lub orzechowe, otoczone ciemną obwódką, a także duże, lekko spiczaste uszy, zakończone delikatnymi pędzelkami. Głowa tych zwierząt jest smukła, z nieco wypukłym czołem i dobrze rozwiniętą szczęką. Pyszczek nie powinien mieć ostrych lub kwadratowych rysów.

Tułów abisyńczyka jest wyraźnie giętki, sprężysty i odpowiednio umięśniony, a łapy długie i szczupłe, zakończone niewielkimi, owalnymi stopami. Kot ma też charakterystyczny, długi ogon, lekko spiczasty na końcu.

 

Charakter kotów abisyńskich

Choć kot abisyński wygląda niezwykle dostojnie, jego charakterowi z pewnością daleko do nieprzystępnego arystokraty. Co prawda, nie można odmówić mu wyjątkowej elegancji i zachwycającej gracji, jednak każdy opiekun zgodzi się, że to zwierzęta bardzo energiczne i skore do zabawy. Uwielbiają przede wszystkim wspinaczkę oraz wszelką rozrywkę pozwalającą zaspokoić ich instynkt łowiecki. Nie jest to przeszkodą do trzymania kota abisyńskiego w mieszkaniu, jednak jeśli się na to zdecydujesz, z pewnością musisz pamiętać o zapewnianiu mu rozrywki. Te czworonogi są również bardzo inteligentne i potrafią nauczyć się różnych sztuczek. Przed zaproszeniem nowego czworonożnego domownika, koniecznie upewnij się, że w Twoim domu nie czyhają na niego żadne niebezpieczeństwa, takie jak miejsca, w których mógłby utknąć, czy rośliny trujące dla kota. Starannie zabezpiecz też drzwi i okna. Zwierzęta tej rasy są niezwykle ciekawskie i chętnie wcisną się w każdy kąt, dlatego należy być na to przygotowanym.

Kot abisyński to również niesamowity pieszczoch o nieco psim charakterze, który silnie przywiązuje się do opiekuna. Zdecydowanie nie należy do typów umiejących zniknąć na cały dzień, schować się pod łóżkiem czy w najciemniejszym kącie szafy. To urocze stworzenie może towarzyszyć opiekunowi nawet w codziennych pracach domowych. Zwykle rasa jest też przyjazna w stosunku do gości, choć z pewnością zdarzają się osobniki wyraźnie nieufne. Kot abisyński nie wykazuje zachowań agresywnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy zostanie wyraźnie sprowokowany czy zmuszony do obrony. Najczęściej dobrze dogaduje się też z innymi kotami, jeśli nie są równie dominujące jak on.

 

Cena kota abisyńskiego – ile kosztuje kocię tej rasy?

Cena kota abisyńskiego zależy od kilku czynników, w tym pochodzenia i rodowodu zwierzęcia. Kocięta po utytułowanych, zdobywających nagrody na wystawach rodzicach mogą kosztować 5000 zł. Co więcej, takie maluchy bardzo często doskonale pasują do oficjalnego opisu rasy, a to podnosi ich wartość. Jeśli jednak nie zależy nam na potomku championów, a jedynie domowym mruczku, cena prawdopodobnie będzie znacznie niższa. Znaczenie ma również renoma hodowli i wiek kota, a czasem nawet jego płeć. Raczej nie uda się jednak kupić kocięcia tej rasy za mniej niż 2000 zł. Na cenę zwierzęcia składają się różne czynniki. Są to przede wszystkim: opieka nad matką przez całe jej życie oraz odpowiedni pokarm dla kotki w ciąży, opieka nad kociętami, optymalna dieta, czas poświęcony na socjalizację kociąt, renoma hodowli.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz wydać tak wysokiej sumy, możesz pomyśleć nad adopcją zwierzęcia w typie kota abisyńskiego. W schroniskach dla zwierząt wiele mruczków czeka na kochający dom. Nie mają rodowodów, ale mają bardzo wiele miłości, którą chętnie się z Tobą podzielą!

 

Żywienie kota abisyńskiego

Żywienie kota abisyńskiego nie odbiega znacząco od tego rekomendowanego dla innych ras. Niekiedy zaleca się, aby pokarm abisyńczyków miał zwiększoną kaloryczność ze względu na ich niespożytą energię. Takie rozwiązanie warto jednak skonsultować z lekarzem weterynarii. Poza tą kwestią inne zalecenia są niemal takie same jak dla innych mruczków. Najlepiej więc podawać wysokiej jakości mokrą karmę pełnoporcjową rano oraz wieczorem w odpowiednich ilościach, a na czas dnia pracy oraz przed pójściem spać należy nasypać mruczkowi do miseczki wyliczoną ilość suchej karmy. Proporcje w stosunku do mokrego pożywienia powinny wynosić 1:9 pod względem masy produktów, z przewagą drugiego typu. Można również stosować tzw. kocie przysmaki. Jest to ciekawe urozmaicenie zabawy (imitacja upolowanej “zdobyczy”) oraz sposób na budowanie więzi z czworonogiem. Należy pamiętać, że suma kalorii pochodzących z przekąsek nie powinna przekraczać 10% zalecanej dziennej dawki.

Pamiętaj, że kot abisyński, podobnie jak każdy mruczek, może wypijać zbyt mało wody. Trzeba więc dbać o optymalne nawodnienie jego organizmu również poprzez podawanie mu pokarmów mokrych. Kot powinien mieć również stały dostęp do świeżej wody. Ustaw miseczkę z płynem około pół metra od tej z jedzeniem, a jednocześnie z dala od kuwety. Pamiętaj, że naczynie powinno być stosunkowo szerokie i niezbyt wysokie, tak aby jego ścianki nie drażniły wibrysów. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel nie jest chętny do picia, wypróbuj inne sposoby pojenia, np. ustawienie w domu wielu miseczek z wodą, podawanie kostek lodu czy zakup specjalnej fontanny. Urządzenie musi być jednak wyjątkowo stabilne – abisyńczyki są bardzo energiczne i skore do zabawy, przez co łatwo mogą przewrócić tego rodzaju sprzęt.

 

Pielęgnacja kota abisyńskiego

Również pielęgnacja kota abisyńskiego nie będzie skomplikowana. Z pewnością należy wyczesywać go raz na tydzień za pomocą specjalnej szczotki bądź gumowej rękawicy. Trzeba również zadbać o staranne czyszczenie uszu i zębów, a także przycinanie pazurów, szczególnie u niewychodzących pupili. Szczególnie ważne będzie dbanie o higienę jamy ustnej mruczka – chociaż to istotne u każdej rasy, abisyńczyki mają szczególne skłonności do zapalenia dziąseł. Podstawową metodą jest oczywiście czyszczenie zębów pupila specjalną szczoteczką, jednak pomocne będą tu również inne metody, jak podawanie kotu suchego pokarmu czy specjalnych smakołyków wspomagających czyszczenie zębów.

 

Najczęstsze choroby kota abisyńskiego

Chociaż w porównaniu do innych ras kot abisyński dość rzadko cierpi na różnego typu wady i choroby wrodzone, kilka schorzeń szczególnie mu zagraża. To przede wszystkim:

  • nieuleczalny niedobór kinazy pirogronianowej (PK) – bardzo często związany z ostrą anemią, która jest dla zwierzęcia niezwykle groźna;
  • problemy z układem moczowym – kota tej rasy należy badać już od pierwszego roku życia;
  • zanik siatkówki – może to skutkować nawet utratą wzroku;
  • zapalenie dziąseł – ogromnie ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej osobników tej rasy.

 

Ciekawostki o kocie abisyńskim

Wyjątkowość kota abisyńskiego widać już na pierwszy rzut oka. Jednak wciąż niektóre fakty o tej rasie mogą Cię zaskoczyć.

  • Kocięta mają inną barwę niż dorosłe osobniki. Ostateczne umaszczenie można poznać dopiero około 18. miesiąca życia.
  • Kot abisyński potrafi samodzielnie nauczyć się otwierania szafek, szuflad i drzwi.
  • Nazwa rasy pochodzi od jednego z jej przedstawicieli – wystawowego kota o imieniu Zula, który przyjechał na pokaz właśnie z Abisynii, czyli dzisiejszej Etiopii.
  • Kot singapurski określany jest jako miniaturka kota abisyńskiego – przeciętnie kosztuje ok. 5000–5500 zł.
  • Potomkiem m.in. kota abisyńskiego oraz kotów dzikich jest kot bengalski. Z wyglądu przypomina małego lamparta.

 

Przykładowe imiona dla kota abisyńskiego

Chcąc nazwać kota abisyńskiego, możemy kierować się zarówno jego wyjątkowym wyglądem oraz pochodzeniem, jak i psotnym, ciekawskim charakterem.

  • Imiona dla kota (samca): Irys, Ramzes, Anubis, Benek, Imbir, Ancymon, Psotnik.
  • Imiona dla kotki (samicy): Iskierka, Psotka, Pixie, Gratka, Nala, Izyda.

Kot abisyński to wspaniały towarzysz, jednak jego potrzeba kontaktu z człowiekiem oraz ogromne pokłady energii wymagają świadomego opiekuna. Zanim zdecydujesz się na kocię tej rasy, dokładnie przemyśl, czy będziesz mieć czas dla swojego pupila. Jeśli ostatecznie, z pełną odpowiedzialnością, zaprosisz abisyńczyka pod swój dach, z pewnością zyskasz wiernego kompana na długie lata.

  • Abisyński
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records