Istnieje wiele ras kotów domowych, a każda z nich posiada swój indywidualny wzorzec wyglądu i zachowania. Decydując się na przygarnięcie pupila, warto wziąć ten fakt pod uwagę. Niektóre osobniki doskonale czują się w zamkniętych przestrzeniach (np. w ciasnych mieszkaniach), inne nadają się raczej do domku z ogrodem. Dużo zależy też od warunków, jakie jesteśmy w stanie zapewnić podopiecznemu (nie tylko od metrażu). Nawet najdroższe rasy kotów mogą okazać się niepasujące do naszego stylu życia lub wręcz przeciwnie – wpisywać się w niego idealnie. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru? Przedstawiamy najbardziej popularne rasy kotów w Polsce!
Spis treści
- Rasy kotów – ile ich jest i w jaki sposób można je podzielić?
- Kot domowy – rasy, które wybieramy najczęściej
Rasy kotów – ile ich jest i w jaki sposób można je podzielić?
Choć niekiedy trudno w to uwierzyć, wszystkie mruczki – zarówno te rasowe, jak i tzw. dachowce – pochodzą od wspólnego przodka. W wyniku różnorodnych zaszłości – przede wszystkim działalności człowieka – gatunek ten zaczął się wewnętrznie różnicować. Czym właściwie jest rasa kotów? To zespół cech przynależnych wyłącznie danej odmianie tych mruczących czworonogów. Aby określić kota jako rasowego, nie wystarczy jednak dostrzec określone elementy w jego urodzie czy zachowaniu. Szlachetność krwi zwierzęcia potwierdza rodowód, czyli dokument poświadczający jego pochodzenie od rasowych przodków.
Ile właściwie jest na świecie wszystkich ras kotów domowych? Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) określiła tę liczbę na 48. Oczywiście w ramach każdej rasy występują różnorodne warianty umaszczenia. Istnieje wiele organizacji, które zajmują się opisywaniem i kategoryzowaniem podgatunków kotów. FIFe proponuje następujący podział:
- koty perskie i egzotyczne,
- koty półdługowłose,
- koty krótkowłose,
- koty syjamskie i orientalne.[1]
Do pierwszej z tych kategorii należy m.in. kot perski. Grupę drugą reprezentuje np. maine coon, natomiast trzecią – kot bengalski. Przedstawicielem czwartej grupy jest np. kot syjamski. Istnieje także kategoria o potocznej nazwie „koty domowe”, która jest wewnętrznie podzielona na rasy krótkowłose i długowłose. Czym różnią się od siebie poszczególne rasy kotów i które z nich są najpopularniejsze w naszym kraju?
Kot domowy – rasy, które wybieramy najczęściej
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru czworonoga. Warto, aby przyszły opiekun zadał sobie m.in. następujące pytania: czy często przebywam poza domem? Ile mam czasu na codzienną pielęgnację pupila? Czy jestem towarzyski i czy potrzebuję kota, który będzie zabiegał o moją uwagę? A może wolałbym, aby przez większość czasu sam zajmował się sobą? Czy mam lub planuję mieć dzieci? Wypadkowa odpowiedzi na wszystkie te pytania pomoże nam określić, jaki czworonóg będzie najlepiej wpisywał się w nasz tryb życia. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy najpopularniejszych w Polsce ras kotów.
- Kot brytyjski to według wielu osób jedna z najładniejszych ras kotów. Charakteryzuje się krótką i gęstą sierścią, najczęściej o jednolitym umaszczeniu. Budowa ciała tzw. brytyjczyka jest nieco przysadzista, masa dorosłego osobnika może wynosić od 3,5 do nawet 8 kilogramów. Z tego powodu brytyjczyk należy do ras kotów dużych. Jego charakter jest łagodny, dzięki czemu zwierzę to doskonale nadaje się m.in. dla rodzin z dziećmi. Kot brytyjski lubi kontakt z ludźmi, jednak nie oczekuje stałego poświęcania mu uwagi.
- Maine coon to jedna z ras kotów długowłosych (lub półdługowłosych – zgodnie z klasyfikacją FIFe). Cechą charakterystyczną tej odmiany mruczków są uszy zakończone „pędzelkami”, podobnymi do tych, które obserwujemy u rysia. Maine coon to jedna z największych ras kotów domowych dorosły osobnik osiąga przeciętnie masę od 6 do 8 kilogramów. Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj są bardzo towarzyskie, dlatego też warto poświęcać mu dużo uwagi lub zapewnić kontakt z innym czworonogiem.
- Kot perski, wraz z kotem egzotycznym, stanowi osobną kategorię w klasyfikacji zaproponowanej przez FIFe. Charakterystyczną cechą tej długowłosej odmiany mruczków jest spłaszczony pyszczek. Masa ciała kota perskiego może wynosić od 2,5 do 7 kilogramów. Zwierzę na ogół nie jest zbyt ruchliwe – woli wylegiwać się na słońcu niż wspinać po drzewach czy meblach. Ta rasa kotów jest również wyjątkowo spokojna i łagodna.
- Kot syberyjski to według wielu opinii jedna z najpiękniejszych ras kotów. Jego sylwetka jest muskularna, a średniej długości futro potrafi zachwycić swoją gęstością i delikatnością. Kot syberyjski jest towarzyskim i energicznym zwierzęciem. Łatwo przywiązuje się do ludzi i chętnie przebywa w towarzystwie innych zwierząt. Jego masa ciała wynosi przeciętnie od 4 do 7 kilogramów.
- Ragdoll to duży, puszysty kot półdługowłosy. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo plastyczne ciało, które wiotczeje pod wpływem dotyku (stąd nazwa “ragdoll” – ang. „szmaciana lalka”). Ze względu na swoją wyjątkową łagodność i miłość do ludzi, ta rasa kota jest idealna dla rodzin z dziećmi. Dorosły osobnik osiąga zwykle masę od 6 do 9 kilogramów.
- Sfinks doński. Jeżeli jesteś miłośnikiem kotów bez sierści, rasa sfinks doński z pewnością Cię zauroczy! Przedstawiciele tej rasy są duże i muskularne, a ich naga skóra może być różnokolorowa (zupełnie jak umaszczenie u kotów z włosami). Cechą charakterystyczną sfinksa są duże, spiczaste uszy, a także luźna skóra ulokowana wokół głowy. Ten sympatyczny czworonóg jest ciepłolubny i uwielbia towarzystwo człowieka. Jego masa ciała wynosi od 3 do 5 kilogramów.
- Kot birmański (nazywany również świętym kotem birmańskim) to stateczny, ale sprawny fizycznie półdługowłosy przedstawiciel swojego gatunku. Uwielbia towarzystwo ludzi i łatwo przywiązuje się do opiekuna. Trudno natomiast znosi obecność innych zwierząt (zwłaszcza kotów), ponieważ traktuje je jako konkurencję i bywa wobec nich agresywny. Zazwyczaj osiąga masę od 2 do 6 kilogramów.
- Turecka angora nie należy do dużych ras kotów – przeciętna masa ciała tego mruczka wynosi od 2,5 do 5 kilogramów. Dostojna postawa i długa, lśniąca sierść sprawiają, że kot ten wydaje się wręcz posągowy. Choć potrafi się przywiązać do człowieka, z natury jest raczej czujny i nieufny. Wykazuje też jednak dużą aktywność fizyczną i jest ciekawskim obserwatorem świata.
- Kot syjamski, podobnie jak opisana wyżej turecka angora, jest uznawany za jedną z najstarszych istniejących obecnie ras kotów. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest trójkątna głowa, a także smukła sylwetka. Charakterologicznie kot syjamski przypomina nieco psa – potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, a kiedy zostaje sam, staje się nerwowy i głośno miauczy. Masa ciała dorosłego osobnika wynosi od 2 do 5 kilogramów.
- Kot bengalski ma małe uszy, smukłą sylwetkę i charakterystyczne, cętkowane umaszczenie, które upodabnia go do małego lamparta. Ta rasa kotów wymaga od opiekuna wiele uwagi i czułości. Posiada silnie rozwinięty instynkt łowiecki i terytorialny – niewykastrowane samce mogą intensywnie znaczyć swoje otoczenie. Przeciętna masa ciała kota bengalskiego wynosi od 3 do 6 kilogramów.
[1]http://omahkatayo.pl/kategorie.htm