Koty, podobnie jak większość pozostałych ssaków, rodzą się z niebieskimi oczami. Z czasem ich tęczówki zaczynają przybierać inne barwy, a docelowy odcień jest uzależniony od uwarunkowań genetycznych. Bardzo mała ilość barwnika lub jego całkowity brak wywołuje wrażenie, że oczy są niebieskie. W rzeczywistości nie mają one koloru, a błękit, jaki widzimy, pojawia się w efekcie rozproszenia światła po jego odbiciu od tęczówki. Rasy kotów z niebieskimi oczami nie są rzadkością – ten typ urody spotykamy jednak głównie wśród odmian syjamskich.
Spis treści:
-
- Kot syjamski
- Kot ragdoll
- Kot birmański
- Kot brytyjski z niebieskimi oczami
- Ojos azules
Kot o niebieskich oczach – czym się charakteryzuje?
Rasy kotów z niebieskimi oczami są wyjątkowe. Za ich cechę charakterystyczną odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Zazwyczaj błękitne tęczówki są spotykane u zwierząt pochodzących z Dalekiego Wschodu, które mają również całkowicie białą sierść. Niebieski kolor oczu mruczki zawdzięczają genowi blokującemu produkcję innego barwnika. Koty o jasnym umaszczeniu mogą mieć różnorodne tęczówki, jednak barwa niebieska pojawia się tylko u zwierząt, w których skórze występuje niedobór melaniny lub nawet częściowy albinizm (wywołany allelem ca). Za niebieskie tęczówki u kotów syjamskich odpowiada allel genu C. Przedstawiciele tej rasy mają ciemniejsze umaszczenie jedynie w okolicach głowy i łap, a także na ogonie.
Rasowe koty z niebieskimi oczami
Jeśli chcesz zostać opiekunem kota o niebieskich oczach, poniżej przedstawiono rasy, które charakteryzują się tym kolorem tęczówki. Zazwyczaj mają one jasne umaszczenie lub są w typie color point – dominuje u nich jasna barwa futra, a ciemniejsze obszary są zlokalizowane na głowie oraz w okolicy łap i ogona. Najpopularniejsze są białe koty z jasnymi oczami. Niebieskimi tęczówkami charakteryzuje się prawie każda rasa, która występuje w śnieżnym umaszczeniu. Są to m.in.: koty perskie, syberyjskie, norweskie leśne, orientalne krótko- i długowłose, sfinksy czy krótkowłose „brytyjczyki”. Czarny kot z niebieskimi oczami niemal się nie zdarza. Jasna tęczówka u kociąt o ciemnym umaszczeniu występuje tylko w początkowym okresie ich życia. Poniżej zaprezentowano rasy mruczków cechujące się niebieskimi oczami.
Kot syjamski
Jest to jedna z najpopularniejszych ras kotów. Jej pierwszy znany opis pochodzi z Tajlandii i datuje się go na XIV wiek. Koty syjamskie żyły pierwotnie na dworach królów i arystokratycznych rodzin. W 1884 roku przywędrowały do Wielkiej Brytanii, a stamtąd do Europy kontynentalnej. Od tamtych czasów ich wygląd znacząco się zmienił. Koty syjamskie nadają się na pierwsze zwierzę dla osoby, która wcześniej nie adoptowała mruczka. Cechują się wysoką odpornością na choroby. Ich sierść jest krótka, pozbawiona podszerstka. Niekiedy występują w bardzo jasnym umaszczeniu, jako białe koty z niebieskimi oczami. Osobniki należące do tej odmiany są wesołe, inteligentne i bardzo lubią dzieci. Szybko i silnie przywiązują się też do swoich opiekunów. Koty syjamskie potrafią być bardzo zazdrosne, jeśli w okolicy pojawiają się inne zwierzęta. Lepiej tolerują psy niż przedstawicieli własnego gatunku. Co więcej, nie lubią samotności i trzeba poświęcać im dużo czasu oraz uwagi.
Kot ragdoll
Jest to rasa stosunkowo młoda, ponieważ ma dopiero 50 lat. Jej nazwa (z angielskiego „szmaciana lalka”) nawiązuje do niezwykłych właściwości fizycznych tych zwierząt. Pod wpływem dotyku ich ciała wiotczeją. Cechą charakterystyczną ragdolli są również piękne, niemal dziecięce oczy oraz jasne umaszczenie z ciemniejszymi znaczeniami. Koty te mają niezwykle przyjazne usposobienie i potrafią porozumieć się z każdym domownikiem. Dobrze znoszą obecność innych zwierząt, żyją w przyjaźni z psami. Są świetnymi kompanami dla dzieci, ponieważ ich cierpliwość właściwie nie zna granic. Należy jednak pamiętać, że pociechy muszą być od najmłodszych lat uczone właściwego zachowania wobec zwierząt. Ragdolle nie są aktywne, więc nie skaczą po meblach lub zasłonach. Zazwyczaj lubią przebywać w pozycji leżącej, na podłodze lub kanapie. Łatwo przywiązują się do ludzi. Są przyjazne i ufne, nawet wobec obcych, dlatego należy ich pilnować. Kradzież ragdolli jest jedną z najczęściej zgłaszanych, ponieważ koty te często podążają za nieznanymi sobie osobami. Omawiana rasa jest idealna dla zapracowanych opiekunów. Zwierzęta są inteligentne, nie wymagają stałej opieki, a relaks i odpoczynek to ich ulubiony sposób spędzania wolnego czasu.
Kot birmański
To naturalna rasa wywodząca się z Bliskiego Wschodu. W tamtejszych kręgach kot birmański nazywany jest „świętym”. Legenda głosi, że wywodzi się od białego kota świątynnego, który czuwał przy arcykapłanie. Systematyczna hodowla tej odmiany rozpoczęła się w 1925 roku we Francji, jednak w okresie wojen światowych zwierzęta nie były celowo rozmnażane. Dopiero w 1955 roku wznowiono proces hodowli, a przez następne kilkadziesiąt lat koty birmańskie zdobyły uznanie w całej Europie. Typowy przedstawiciel tej rasy to niezwykle piękny i elegancki towarzysz życia. Bardzo zżywa się z opiekunem. Jest doskonałym wyborem dla osób, które wcześniej nie wychowywały kota, ponieważ nie ma dominującej natury. Bardzo lubi towarzystwo innych zwierząt i ludzi. Zwierzę jest spokojne i opanowane, ale również ciekawskie. Chętnie podąża krok w krok za człowiekiem. Występuje w wielu wariantach umaszczenia point, charakteryzującego się tym, że na jasnej sierści widoczne są ciemniejsze znaczenia o różnorodnej barwie. Najczęściej spotykane kolory wierzchniej szaty to: kremowy, czerwony, liliowy i czarny.
Kot brytyjski z niebieskimi oczami
Koty brytyjskie uważane są za najstarszą rasę pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Ich profesjonalna hodowla rozpoczęła się około 100 lat temu. Legenda głosi, że zwierzęta te przywędrowały do Anglii wraz z Rzymianami, a następnie przez wiele lat pozostawały w ukryciu. Dla tej rasy niebieskie oczy są jednym z wielu wariantów. Ich tęczówki mogą być również pomarańczowe albo zielone. Kolor błękitny spotykany jest u kotów brytyjskich o umaszczeniu liliowym, colorpoint, kremowym, srebrnym lub szarym. Takie osobniki występują najrzadziej, przez co są najbardziej pożądane przez hodowców zwierząt. Ta odmiana szarych kotów z niebieskimi oczami jest niezwykle piękna i przyjazna. Zwierzęta są towarzyskie, spokojne i mają umiarkowany temperament. To koty kanapowe, idealne do życia w mieszkaniach. Jeśli żyją na małej powierzchni, należy im zapewnić rozrywkę, korzystając z odpowiednio dobranych akcesoriów. „Brytyjczyki” lubią drapaki i ruchome zabawki (np. wędki), jednak należy je często zmieniać – inaczej pupile szybko się nudzą.
Ojos azules
Jest to wyjątkowa rasa, ponieważ jako jedyna charakteryzuje się kolorowym umaszczeniem i błękitnymi tęczówkami (jej nazwa z hiszpańskiego oznacza właśnie “oczy niebieskie”). Zwierzęta te zostały odkryte w Nowym Meksyku wśród dzikich kotów. Nie mają żadnych cech charakterystycznych, można je rozpoznać wyłącznie po niebieskich oczach. Są to czworonogi unikatowe, szacuje się, że w 1992 roku na całym świecie znanych było tylko 10 osobników. Ojos azules często miewają oczy o różnych kolorach, np. jedno jest niebieskie, a drugie zielone.