Jako dobry opiekun na pewno zastanawiasz się, co może jeść Twój kot. Jak go karmić, by był zdrowy i zadowolony? Sprawdź, co mogą i co lubią jeść koty!
Koty to niezwykle urocze zwierzęta domowe, które z całą pewnością uwielbiasz rozpieszczać. Pamiętaj jednak, aby robić to rozsądnie i odpowiedzialnie, aby Twój mruczek zachował zdrowie na długie lata. Nie zawsze to, na co pupil ma ochotę, jest dla niego odpowiednie. Dowiedz się, co może jeść kot i zadbaj o swojego ulubieńca najlepiej, jak możesz!
Spis treści:
Co dawać kotu do jedzenia?
Chociaż można spotkać się z różnymi podejściami do żywienia kota, nie każdy z nich jest uznawany przez specjalistów. Wielu ekspertów, w tym WSAVA (Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt) nie with “popiera diety BARF dla kota, której podstawę stanowi surowe mięso. Przy ustalaniu jadłospisu dla kota warto pamiętać, że potrzeby żywieniowe Twojego czworonożnego przyjaciela są bardzo specyficzne. Dlatego, aby ułożyć dla niego odpowiedni jadłospis na bazie pokarmów przygotowywanych w domu, niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Nie wystarczą jedynie informacje na temat tego, co może jeść kot – znaczenie mają tu na przykład ilość i proporcje składników odżywczych, dobrane między innymi do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Z tego względu najlepiej jest zaufać ekspertom i sięgnąć po jedzenie gotowe, opracowane przez dietetyków z myślą o potrzebach kotów.
Co może jeść kot, aby zachował zdrowie i ciekawość świata? Odpowiednio dobrany gotowy pokarm to nie tylko prosty sposób na dostarczenie pupilowi energii i wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Jest także tym, co koty lubią jeść! Pełnoporcjowe karmy Whiskas, suche i mokre dla każdej grupy wiekowej, to doskonały sposób na jednoczesne rozpieszczanie swojego domowego mruczka i dostarczenie mu wszystkich potrzebnych witamin dla kota, których potrzebuje koci organizm. Pyszne, mięsiste kawałki w smakowitym sosie lub delikatnej galaretce oraz chrupiące granulki – Twój kot z pewnością je pokocha!
Co mogą jeść koty – kilka słów o smakołykach
Chociaż Twojemu ulubieńcowi całkowicie wystarczy żywienie gotowymi, pełnoporcjowymi pokarmami, jak wielu opiekunów, czasem masz ochotę jeszcze bardziej rozpieścić swojego czworonożnego przyjaciela. Dlatego chętnie sięgasz po niewielkie przekąski i podajesz je swojemu pupilowi. Nie ma w tym nic złego, jednak tylko pod warunkiem, że robisz to rozsądnie – tu przyda się wiedza na temat tego, co może jeść kot. Takie smakołyki muszą być przede wszystkim bezpieczne dla zwierzęcia. Co więcej, istotna jest kaloryczność. Suma kalorii z przysmaków nie może przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Oba te warunki najłatwiej spełnić, podając ulubieńcowi przekąski przeznaczone specjalnie dla kotów. Można zdecydować się na zdrowe kąski, które rozpieszczają podniebienie, jak pyszne paszteciki Whiskas Temptations, z rozpływającym się wnętrzem. Rekomendowanym rozwiązaniem jest również podawanie swojemu kotu przysmaków funkcjonalnych, np. Whiskas Anti-Hairballs, które pomogą w usuwaniu sierści z przewodu pokarmowego, zapobiegając problemom związanym z ich zaleganiem, a także Whiskas Dentabites, które wspomagają zachowanie higieny jamy ustnej.
Gotowe smakołyki to najlepsze przekąski dla Twojego pupila. Jeśli jednak Twój kot tęsknie patrzy w stronę mięsa czy ryby, które właśnie kroisz, niekiedy możesz zdecydować się na podanie mu małego kawałeczka takiego produktu. Musisz jednak wybrać go ostrożnie i starannie przygotować. Co mogą jeść koty, poza opracowanymi specjalnie dla nich smakołykami? Mały kawałek mięsa ugotowanego bez dodatków nie powinien im zaszkodzić. To samo dotyczy odrobiny ryby, tutaj jednak konieczne są większe środki ostrożności. Przede wszystkim musisz starannie oczyścić rybę z ości. Poza tym istotny będzie także jej gatunek. Wiele ryb zawiera tlenek metyloaminy, który zmniejsza wchłanianie żelaza. Jest ono niezbędne w kociej diecie, dlatego związek ten jest niebezpieczny dla zdrowia Twojego ulubieńca. Wśród gatunków uznawanych za bezpieczne w diecie kota, można wymienić m.in. flądrę, szczupaka, łososia, okonia, halibuta, pstrąga, dorsza, węgorza i solę.
Wiele kotów błagalnie miauczy również, czując zapach wątróbki czy innych podrobów. Tak samo, jak w przypadku mięsa, możesz od czasu do czasu podać zwierzęciu niewielką ilość takiego jedzenie, także starannie ugotowanego bez przypraw. Szczególną ostrożność zachowaj jednak w przypadku wątróbki. Chociaż właściwie przygotowana jest tym, co może jeść kot, zawiera ona duże ilości witaminy A, która w nadmiarze może zaszkodzić Twojemu ulubieńcowi.
Mimo że koty to bezwzględni mięsożercy, wiele z nich lubi także pokarmy roślinne. Trawa dla kota, czy to żyjącego dziko, czy mieszkającego w domowych warunkach stanowi sposób na oczyszczenie swojego układu pokarmowego. Niektóre zainteresują się również warzywami czy owocami. Jeśli zdecydujesz się podać je zwierzęciu, musisz pamiętać nie tylko o umiarze, lecz także o starannym wyborze, ponieważ wiele roślin jest dla kota trujących. Do tych dozwolonych należeć będą dynia, banany, marchewka, buraki, arbuzy i melony, a także oliwki, szczególnie lubiane przez koty (oczywiście bez pestek). Wiele z nich chętnie zje również odrobinę ugotowanego, obranego ze skórki bobu. Nie zapominaj jednak, że zbyt duża ilość tej rośliny wywołuje u kotów nieprzyjemne wzdęcia!
Czym nie karmić kota?
Poza produktami wskazanymi oraz niezalecanymi, chociaż w małych ilościach niegroźnymi dla kota, warto poznać również te, których w żadnym wypadku nie wolno podawać ulubieńcowi. Należeć będą do nich przede wszystkim potrawy z naszego stołu. Przyprawy czy produkty smażone mogą być groźne dla pupila. Kotu nie należy podawać także surowego mięsa, które może wywołać zakażenie bakteriami czy zarażenie pasożytami. Podając gotowane mięso, uważaj też na kości i ości. Nie karm też pupila słodyczami.
Pupilowi nie powinno się podawać również warzyw i owoców spoza listy tych bezpiecznych, szczególnie silnie trującego awokado, cytrusów oraz winogron i rodzynek. Unikaj też surowych jaj, w których znajduje się awidyna. Białko to zmniejsza wchłanianie cennej witaminy B9, inaczej biotyny, prowadząc do jej niedoborów. Może też wywoływać stany zapalne skóry.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, do grupy składników, które może jeść kot, nie należy również mleko czy śmietanka. Chociaż koty bardzo lubią ich smak, mogą one być przyczyną między innymi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wysypki i świądu skóry. Do trawienia produktów mlecznych konieczny jest enzym nazywany laktazą, którego aktywność zanika u kotów z wiekiem.
Wiedza na temat tego, co może jeść kot, jest niezbędna każdemu opiekunowi. Dzięki tym informacjom możesz zadbać o to, by Twój czworonożny przyjaciel zachował zdrowie i wrodzoną ciekawość świata przez wiele długich lat.