WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Jak zmienic karme kotu","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/jak-zmienic-karme-kotu"}]

Jak zmienić karmę kotu?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

W trakcie opieki nad kotem mogą zdarzyć się sytuacje, w których niezbędna jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia.

Jak zmienić karmę kotu?

  • Prawidłowe żywienie kota polega na podawaniu mu pokarmu kompletnego, zbilansowanego, odpowiednio strawnego, smakowitego, bezpiecznego i stałego pod względem składu.
  • Jeżeli Twój kot jest prawidłowo żywiony i dobrze reaguje na pokarm (tzn. jest zdrowy, wesoły i pięknie wygląda), nie ma potrzeby zmiany diety.
  • Zmiana pokarmu jest konieczna w przypadku dotychczasowego stosowania złego żywienia, nieprawidłowych reakcji na pokarm, choroby lub np. osiągnięcia wieku dorosłego przez kocię.
  • Zmiana sposobu żywienia musi być przeprowadzona stopniowo w ciągu co najmniej kilku dni.
  • Jeśli chcesz podać kotu tę samą karmę w innej odmianie smakowej, możesz to zrobić bezpiecznie bez okresu przejściowego.

 

Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Berenika Barszczewska: „przyczyną może być nieodpowiednie do tej pory żywienie, nieprawidłowe reakcje na pokarm z powodu indywidualnych cech, choroba wiążąca się z koniecznością podawania diety leczniczej lub uzyskanie przez kota dorosłości albo przejście w etap seniora”. Należy wtedy zmienić pokarm na taki, który najlepiej spełni potrzeby kota zależne m.in. od wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.


Czy często powinno się zmieniać dietę naszego kota?

Pamiętajmy, że mruczek powinien dostawać pokarm kompletny, zbilansowany, bezpieczny dla jego zdrowia, o właściwej smakowitości i odpowiedniej strawności. Jeśli Twój pupil jest zdrowy, radosny, ma prawidłowe wypróżnienia i pięknie wygląda, nie musimy zmieniać jego diety, gdyż urozmaicenie pokarmu (nagła zmiana składu diety) może być przyczyną niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek lub wymiotów.


Jak bezpiecznie zmienić sposób żywienia naszego mruczka?

Jeśli u Twojego kota została zalecona zmiana sposobu żywienia, pamiętaj, aby zastosować co najmniej kilkudniowy okres przejściowy. Oznacza to, że początkowo przez 2-3 dni podaje się dotychczasowy pokarm mieszany z nowym w proporcji około 3:1. W ciągu kolejnych 2-3 dni mruczek powinien dostawać oba rodzaje pokarmu w tych samych ilościach. Następnie przez 2-3 dni nowa i dotychczasowa karma powinny być podawane w proporcji 3:1. W ten sposób bezpiecznie przechodzi się do całkowitej zmiany sposobu żywienia. Pozwala to na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemów związanych z niepożądanymi reakcjami ze strony przewodu pokarmowego.


Dlaczego jest tyle smaków karm dla kotów?

Inną sytuacją jest zmiana smaku karmy. U kotów występuje zjawisko tzw. instynktownej potrzeby zmiany smaku (lecz nie składu) pokarmu, które w naturze chroni zwierzęta przed wyczerpaniem całej populacji zdobyczy na danym terenie oraz zapobiegania długotrwałemu pobieraniu pokarmów potencjalnie szkodliwych lub niedoborowych. Odzwierciedleniem naturalnej kociej potrzeby zmiany smaku pokarmu o niemal identycznym składzie makroskładników jest duża rozmaitość odmian smakowych karm gotowych dla mruczków – znacznie większa niż w przypadku produktów dla psów. Kiedy Twój pupil nagle nie ma ochoty na dotychczas podawaną karmę, warto spróbować podać mu ten sam rodzaj produktu w innym dostępnym smaku. Taka zmiana nie wymaga okresu przejściowego.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records