Na forach internetowych toczy się wiele dyskusji dotyczących jakości karm gotowych. Spotyka się różnego rodzaju rankingi produktów, w których jedne karmy uznawane są za dobre, a inne z kolei za złe.
- Na jakość karmy gotowej wpływają głównie: kompletność pokarmowa, strawność, smakowitość i bezpieczeństwo.
- Jakość karmy określa się przede wszystkim na podstawie badań laboratoryjnych i –
- w pewnym stopniu – obserwacji przez opeikuna kondycji, wyglądu i zachowania kota.
- Opiekun kota, oceniając jakość karmy gotowej, powinien zwrócić uwagę na sierść i skórę pupila, jego wypróżnienia oraz kondycję podczas żywienia danym pokarmem.
- Jednoczesne podawanie kilku rodzajów karm lub stosowanie samodzielnie przygotowywanych pokarmów uniemożliwia ocenę jakości danej karmy gotowej w warunkach domowych.
Warto przyjrzeć się zagadnieniu jakości karm gotowych, aby sprawdzić, jak powinno się dokonywać rzetelnej oceny i rozważyć czy uzasadnione jest dzielenie karm na lepsze i gorsze.
Czym jest jakość karm gotowych
Jakość karm gotowych jest określeniem, które obejmuje wiele czynników istotnych z punktu widzenia żywienia i zdrowia kotów. Są to: kompletność pokarmowa, strawność, smakowitość i bezpieczeństwo. Kompletność pożywienia polega na tym, że dane jedzenie (np. karma gotowa) zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz dostarcza energii w odpowiednich ilościach i proporcjach. Karma, która zapewnia zwierzęciu w dziennej dawce wszystkie potrzebne substancje pokarmowe na poziomie określonym przez normy żywieniowe, oznaczana jest mianem pełnoporcjowej (kompletnej i zbilansowanej). Może ona stanowić jedyne źródło pożywienia każdego dnia. Z kolei optymalna strawność karmy (powyżej 70% suchej masy i 80% strawności białka) gwarantuje przyswojenie zawartych substancji odżywczych na odpowiednim poziomie oraz wpływa na właściwe wypróżnienia, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia biegunek lub zatwardzeń. Właściwa smakowitość karmy jest bardzo ważna i znacząco wpływa na jakość karmy. Odpowiednia atrakcyjność pokarmu ma u kotów szczególne znaczenie, gdyż mruczki są pod tym względem wybredne i wymagające. Dzięki wysokiej smakowitości koty chętnie jedzą karmę, co umożliwia zaspokojenie ich potrzeb żywieniowych. Dodatkowo niezbędną cechą karmy gotowej musi być bezpieczeństwo. Oznacza to, że produkt nie może zawierać żadnych czynników (mikrobiologicznych i chemicznych), które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia, np. bakterii, toksyn, pasożytów, ciał obcych. Należy pamiętać, że karmy gotowe produkowane w Europie podlegają ścisłym wymogom określonym w przepisach, a ich produkcja jest nadzorowana przez odpowiednie służby (w Polsce przez Inspekcję Weterynaryjną). Daje to gwarancję spełnienia warunku bezpieczeństwa tych produktów.
Jak ocenić jakość karm gotowych
Cechy warunkujące jakość karmy ocenia się głównie podczas badań laboratoryjnych, ale właściciel kota może, w pewnym stopniu, określić je na podstawie obserwacji zwierzęcia i jego zachowania. Pupil powinien chętnie zjadać podaną karmę, a jego wygląd i zdrowie nie mogą się pogarszać. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „należy zwracać uwagę na sierść i skórę kota, jego wypróżnienia oraz kondycję. W trakcie żywienia daną karmą wygląd oraz zdrowie okrywy włosowej i skóry nie mogą ulegać negatywnym zmianom. Warto zwrócić uwagę na to, czy kał jest prawidłowy i czy nie występują biegunki lub zaparcia. Pupil nie powinien również w sposób niezamierzony zmieniać swojej masy ciała, tzn. chudnąć ani tyć. Należy jednak pamiętać, że jeżeli stosujemy jednocześnie kilku rodzajów karm lub podajemy dodatkowo samodzielnie przygotowany pokarm zawierający wiele składników, uniemożliwia to ocenę jakości danej karmy gotowej w warunkach domowych”.