Jakie powinno być jedzenie dla kota? Przede wszystkim odpowiednio zbilansowane, bezpieczne i smaczne.
Jakie powinno być jedzenie dla kota? Przede wszystkim odpowiednio zbilansowane, bezpieczne i smaczne. Niewiele osób wie, że przygotowując domowe jedzenie dla kota, łatwo podać pupilowi produkty toksyczne, groźne dla jego zdrowia, a nawet życia. Choć koty są bezwzględnymi mięsożercami, surowe mięso może im zaszkodzić. Dowiedz się, co powinno trafiać do miski kota!
Spis treści:
- Czym żywią się koty?
- Gotowe czy domowe pokarmy? Jedzenie dla kota pod lupą
- Produkty trujące, których nie wolno podawać kotom
- Mokre jedzenie dla kota
- Suche jedzenie dla kota
- Przysmaki funkcyjne
Czym żywią się koty?
Koty są bezwzględnymi mięsożercami. Oznacza to, że aby żyć, potrzebują składników zawartych w produktach zwierzęcych. Dlatego też jedzenie dla kotów musi zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego, chociaż nie tylko. Sposób żywienia współcześnie żyjących kotów domowych niewiele zmienił się od sposobu żywienia jego przodków, którzy zaczęli towarzyszyć człowiekowi około 10 tysięcy lat temu. Dzisiejsza kocia dieta, wciąż oparta na produktach pochodzenia zwierzęcego, musi jednak spełniać warunki bezpieczeństwa. Mając na uwadze dobro mruczka (ale i zdrowie otaczających go ludzi) nie należy mu podawać surowego mięsa, ponieważ niesie to za sobą ryzyko mikrobiologiczne.
Koty żyjące w naturze zjadają swą ofiarę w całości, łącznie z żołądkiem, jelitami i ich zawartością. W treści pokarmowej znajdują się również produkty pochodzenia roślinnego - gryzonie, ptaki i gady to roślinożercy - więc koty naturalnie przyswajają zboża, warzywa i owoce. Dla naszych domowych ulubieńców najlepszym sposobem żywienia jest podawanie kompletnego jedzenia gotowego. Jest ono właściwie zbilansowane, bogate w białko zwierzęce, witaminy, minerały oraz włókno pokarmowe - które jest istotnym składnikiem zdrowej diety kotów, zapewniającym prawidłową pracę układu pokarmowego. Takim jedzeniem są pełnoporcjowe pokarmy Whiskas®.
Gotowe czy domowe pokarmy? Jedzenie dla kota pod lupą
Samodzielne przygotowanie jedzenia dla kota wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nawet najstaranniej przyrządzane posiłki, gotowane z miłości do pupila, mogą okazać się niekompletne, pozbawione ważnych składników odżywczych. Co więcej, domowe kocie jedzenie najczęściej bywa nie tylko niezbilansowane, lecz również wysokokaloryczne i niskostrawne. Przygotowanie jadłospisu, który w pełni odpowiada potrzebom żywieniowym zwierzęcia, jest niezwykle trudne. Wymaga specjalistycznej wiedzy, pozwalającej chociażby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne kota i zorientować się, które produkty spożywcze są niego dobre, a które niekoniecznie. Dzieląc się z kotem domowym jedzeniem, nieopatrznie można podać mu coś, przez co zachoruje. Część z tego, co my jemy, nigdy nie powinno trafić do kociej miski. Kakao zawierające trującą dla kotów teobrominę, silnie utleniająca cebula, czosnek, mleko, którego większość kotów nie może strawić, ryby morskie, zawierające często tlenek trimetyloaminy - to tylko niektóre przykłady zakazanych dla kotów produktów.
Przykłady produktów trujących, których nie wolno podawać kotom
- Czekolada i kakao
- Kawa (kofeina)
- Alkohol
- Awokado
- Cebula, czosnek, szczypiorek
Bardzo trudno jest samodzielnie przygotować jedzenie dla kotów, które będzie w 100% bezpieczne i odpowiednie pod względem zawartości substancji odżywczych oraz kaloryczności. Zwłaszcza gdy opiekujemy się kotem wykastrowanym, musimy dostarczać mu posiłki o obniżonej kaloryczności (aby przeciwdziałać nadwadze i otyłości) i odpowiedniej zawartości minerałów (aby utrzymać zdrowie dróg moczowych). Problemów z gotowaniem dla czworonoga jest więcej. Przygotowywanie posiłku dla ulubieńca to zadanie czasochłonne, a przez to kłopotliwe. Dlatego znacznie prostszym, a zwykle również wygodniejszym, rozwiązaniem jest podawanie kotu gotowej, pełnoporcjowej karmy, dostosowanej do wieku i potrzeb pupila oraz porcjowanej w zależności od stopnia aktywności fizycznej. Pokarmy Whiskas® są opracowywane przez specjalistów ds. dietetyki i lekarzy weterynarii z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM™, co daje pewność, że jest to karma odpowiednio zbilansowana i bezpieczna, a koty, które ją dostają, pozostają zdrowe i cieszą się świetną formą. Jaki rodzaj pełnoporcjowej karmy podawać pupilowi? Suche i mokre jedzenie dla kota oraz kocie przysmaki.
Mokre jedzenie dla kota
Mięsiste posiłki z puszki czy saszetki powinny być podstawą żywienia kota. Mokry pokarm to stosunkowo niesko kaloryczne i lekkostrawne jedzenie dla kota. Takie dania są z jednej strony bardzo aromatyczne, więc mruczki je preferują, a z drugiej, zawierają ok. 80% wody, dzięki czemu wspomagają nawadnianie kotów, które z natury piją raczej niechętnie. Ponadto różnorodność mokrych karm Whiskas® pozwala na zdrowe urozmaicanie kociej diety - puchate czworonogi mają naturalną potrzebę zmiany smaku i tekstury pożywienia, która w naturze pozwalała uniknąć ewentualnych zatruć i niedoborów pokarmowych.
Suche jedzenie dla kota
Sucha karma jest około 4 razy bardziej kaloryczna w przeliczeniu na masę produktu od karmy mokrej. Granulowany posiłek dostarcza pupilowi więcej energii i na długo zaspokaja głód, dlatego warto wsypać go do miski na noc lub na czas nieobecności opiekunów. Dodatkową jego zaletą jest to, że podczas gryzienia odpowiednio twardych kulek, mechanicznie redukuje się płytkę nazębną, czyli wspomaga higienę jamy ustnej kota.
Przysmaki funkcyjne
Poza suchym i mokrym jedzeniem dla kota można włączyć do codziennej diety przekąski funkcyjne, wspomagające zdrowie naszych mruczących podopiecznych. Należy podawać je pupilowi jednak z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta. Przysmaki dla kota Whiskas® Dentabites pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, smakołyki Whiskas® Anti-Hairball dają nie tylko przyjemność smaku, lecz również pomagają w usuwaniu kłaczków z kociego organizmu.
Każdy opiekun, który zastanawia się, co podawać swojemu, pupilowi powinien pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:
- Samodzielne skomponowanie jedzenia dla kotów jest trudnym i bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Aby przygotować domowe posiłki dla mruczka, trzeba mieć sporą wiedzę z zakresu dietetyki weterynaryjnej lub korzystać z przepisów opracowanych wyłącznie przez specjalistów ds. żywienia zwierząt.
- Koty mają odmienne od ludzkich potrzeby żywieniowe, dlatego błędem jest przenoszenie na nie własnych ideologii i preferencji żywieniowych.
- Nie wolno podawać pupilowi resztek ze stołu - mogą znajdować się w nich produkty trujące, śmiertelnie niebezpieczne dla zwierzęcia.
- Najlepszym i najbezpieczniejszym jedzeniem dla kotów jest pełnoporcjowa karma, opracowana przez dietetyków i lekarzy weterynarii.
- Wybierając gotowe jedzenie dla pupila, należy dostosować je do wieku kota (junior/adult/senior). Warto też wziąć pod uwagę aktualne potrzeby zwierzęcia (np. karma dla kotów po kastracji).
- 90% diety kota powinny stanowić karmy mokre, pozostałe 10% suche (pod względem masy produktów).
- Koty potrzebują urozmaiconej diety, dlatego raz na jakiś czas dobrze jest zmienić smak i konsystencję posiłków - i zamiast mięsistych kawałków w galarecie podać pupilowi danie w sosie.
- Trzeba pamiętać o miseczce z czystą, świeżą wodą. Kotom, które piją niechętnie, warto przygotować fontannę lub poidełko.