WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Whiskas Opieka\/Whiskas Kocia Opieka\/Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Kot \u2013 bezwzgl\u0119dny mi\u0119so\u017cerca","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/kot-bezwzgledny-miesozerca"}]

Kot – bezwzględny mięsożerca

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Koty domowe wywodzą się od małego kota afrykańskiego. Ze względu na krótszy niż u psów czas trwania procesu udomowienia u kotów zachowało się wiele cech będących spadkiem po dzikich przodkach.

 

  • Koty są bezwzględnymi mięsożercami, czyli potrzebują składników odżywczych znajdujących się wyłącznie w tkankach zwierzęcych, co oczywiście nie oznacza, że mają jeść wyłącznie mięso.
  • Koty, pomimo bezwzględnej mięsożerności dobrze radzą sobie z trawieniem odpowiednio przetworzonych węglowodanów (skrobi) w diecie.
  • Bezwzględna mięsożerność kotów przejawia się zarówno w cechach anatomicznych, jak i fizjologicznych.

 

Dotyczy to także pokarmu – zarówno jego rodzaju, jak i sposobu spożywania. Nasze domowe mruczki należą do zwierząt bezwzględnie mięsożernych, co oznacza, że wymagają w swoim żywieniu odpowiednich ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Trzeba podkreślić, że w kompletnym pokarmie kota muszą się znajdować także elementy, które nie są mięsem (mięśniami szkieletowymi), takie jak np. wątroby, jelita, serca czy żołądki.
 


Specyfika kociej budowy a mięsożerność

O mięsożerności kotów świadczy wiele cech, które dotyczą zarówno fizjologii, jak i anatomii. Uzębienie o specyficznej budowie jest przystosowane do chwytania i rozszarpywania zdobyczy, a układ żuchwy i szczęki uniemożliwia żucie pokarmu. Pojemność żołądka i długość jelit kotów są stosunkowo małe w odniesieniu do wielkości zwierzęcia, co ogranicza możliwość zjadania dużych posiłków oraz trawienia i wchłaniania większych ilości włókna pokarmowego.
 


Mięsożerne nawyki żywieniowe

Mięsożerność kota znajduje także swoje odzwierciedlenie w zwyczajach żywieniowych. Koty zjadają zazwyczaj kilka–kilkanaście małych posiłków w ciągu doby. Mają także świetnie zachowany instynkt łowny. Mruczki częściej wybierają pokarm, który przypomina prawdziwą zdobycz. Z tego względu większość kotów uwielbia mokrą karmę.
 


Składniki odżywcze w diecie mięsożercy

Potrzeby żywieniowe kotów są specyficzne i wskazują na zależność od składników odżywczych zawartych w tkankach zwierzęcych. Koty mają wyższe niż psy zapotrzebowanie na białko. Lista niezbędnych aminokwasów, które muszą być dostarczone w diecie kotów, jest dłuższa niż w przypadku psów i wszystkożernych ludzi. Tauryna – aminokwas, który musi być dostarczony z pokarmem – jest zawarta wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a w naturalnych warunkach bogatym jej źródłem są myszy. Bezwzględna mięsożerność kotów przejawia się także specyficznym metabolizmem białka. U tego gatunku zwierząt istnieje stała, wysoka aktywność enzymów odpowiadających za trawienie białek w jelitach i rozkładanie ich w wątrobie w celu uzyskania energii. Wynika z tego konieczność regularnego dostarczenia tych substancji odżywczych w pokarmie kotów w wystarczającej ilości (wyższej niż u psów). Bogatym źródłem pełnowartościowego białka, czyli takiego, które zawiera wszystkiech niezbędne aminokwasy jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (takie jak wątroba, żołądki i jelita, nerki, skóra itp.), czyli wszystko, co stanowi pokarm mięsożercy. Koty wymagają także wyższych zawartości tłuszczu w diecie w porównaniu z psami oraz obecności nienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6 (kwasu arachidonowego). Dodatkowo zwierzęta te z powodu braku odpowiednich enzymów nie są w stanie wytworzyć witaminy A z beta-karotenów, dlatego też należy zapewnić im odpowiednie ilości aktywnej formy tej witaminy (retinolu) w pokarmie.


Mimo daleko idącej specjalizacji pokarmowej, jaka wytworzyła się w kotach, badania pokazały, że te zwierzęta mają dosyć duże możliwości przyswajania węglowodanów strawnych takich jak skrobia stanowiąca dosyć duży procent składu karm suchych. Mimo relatywnie niskiej aktywności enzymów u kota (w porównaniu z aktywnością enzymów u człowieka czy psa) skrobia ugotowana w odpowiedni sposób może stanowić pełnowartościowe źródło energii dla kota – oczywiście pod warunkiem, że tak jak w karmach pełnoporcjowych jest w odpowiednich proporcjach z innymi składnikami, dostarczając wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records